přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. července 2018, 00:09

Stromšík novým rekordmanem na stovce

Sprinter Zdeněk Stromšík ozdobil Velkou cenu Tábora novým národním rekordem na stovce. Výškařka Michaela Hrubá splnila limit na ME v Berlíně. Dálkař Radek Juška předvedl skok za osm metrů.

Klenotem letošní Velké Ceny Tábora byl závod na 100 metrů mužů. V něm totiž padl nový český rekord. Stalo se tak zásluhou Zdeňka Stromšíka. Svěřenec trenéra Jaroslava Vlčka prolétl rovinku za 10.16 a z českého historického maxima Jana Veleby ukrojil sedm setin. Jen o dvě setiny pomalejší byl Slovák Ján Volko. Teď už bývalý český rekordman Jan Veleba dokončil závod na páté příčce v čase 10.37. Velmi rychlý, ale bohužel větrný čas 11.30 předvedla na stovce Klára Seidlová. K tomu ještě přidala druhé místo na dvoustovce za 23.40. Zde ji byla přemožitelkou pouze Gina Bassová z Gambie (23.10). I při tomto závodě ovšem foukal příliš silný vítr do zad.

Výškařce Michaele Hrubé spadl po dnešním závodě jeden velký kámen ze srdce, když se dokázala úspěšně přenést přes 190 centimetrů, čímž vyrovnala letošní české maximum Lady Pejchalové a navíc vyhověla nominačním požadavkům pro start na mistrovství Evropy v Berlíně. Následně předvedla nadějné pokusy i na hodnotě 195 centimetrů. Laťka však pokaždé spadla. Michaelu však může těšit stoupající forma před evropským šampionátem. Stabilní výkonnost opět prokázala výkonem 183 centimetrů druhá Nikola Strachová.

Mužskou dálkařskou soutěž jasně opanoval Radek Juška. I jeho forma vypadá směrem k ME nadějně. V Táboře totiž dolétl na skvělých 808 centimetrů, což je jeho druhý nejlepší sezónní výkon. Solidní skok na 759 centimetrů předvedl i Adam Zelinka. Mezi ženami se vedlo domácí závodnici Adéle Záhorové, která potvrdila skvělé naladění z Tampere, když si v sektoru, který zná nejlépe, vylepšila osobák na 648 centimetrů. Zapsala také větrný výkon 651 (+4.1 m/s). V dalším pořadí ji následovaly Maďarka Diána Lesti (637) a Japonka Hitomi Nakano (634). Trojskokankám vládla Dana Velďáková ze Slovenska, která doskákala na 13.77.

Hladkou čtvrtku mužů ozdobil novým rekordem stadionu Muhammed Anas Yahiya z Indie, jenž proběhl jedno kolo za 45.35. Druhý skončil jeho krajan Rajiv Akoria za 46.21. Nejlepším českým závodníkem byl třetí Michal Desenský v čase 46.95.

Na čtvrtce překážek byla nejrychlejší Indka Saritaben Gayakwadová v čase 57.71. Druhé Martině Hofmanové bohužel útok na limit pro Berlín nevyšel, ale přesto se mohla těšit z nového osobního maxima 58.06. Třetí finišovala Slovenka Daniela Ledecká (58.37).

Na stovce překážek potvrdila roli české jedničky Kateřina Cachová, která zvládla rovinku s ploty za 13.33. Velmi zdatnou soupeřkou jí tentokrát byla Kateřina Dvořáková, když se do cíle předkláněla jako druhá v novém osobáku 13.36. Na stodesítce překážek bohužel po kolizi na jedné z překážek nedokončil závod Petr Svoboda. Vítězství tak bral Ahmed Al Moualed ze Saudské Arábie (13.99).

Vítězství na mužské půlce ukořistil Litevec Benediktas Mickus za 1:49.33 před Janem Kubistou (1:49.48) a Filipem Sasínkem (1:49.62). Mezi ženami byla na stejné distanci nejrychlejší Simona Vrzalová v čase 2:04.29.

V koulařském kruhu potvrdil roli hlavního favorita Ladislav Prášil, když poslal své náčiní do vzdálenosti 18.97.

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben

Vytisknout