Stromšík a spol. testovali formu v Ostravě

neděle 9. ledna 2022
V ostravské atletické hale proběhly zahajovací závody, kde si své letošní premiérové starty odbylo i několik našich reprezentantů v čele s českým rekordmanem Zdeňkem Stromšíkem.

Zdeněk Stromšík zvolil pro svůj první start v této halové sezóně závod na 150 metrů, kde se utkal se slovenským šampionem Jánem Volkem. Tomu nakonec podlehl, když proběhl cílem jako druhý v čase 16.16. Volko zvítězil za 15.79. Trojnásobný medailista z halových evropských šampionátů potvrdil dobrou formu i na dvojnásobné trati, když zvládl třístovku za 33.69.

Úspěšný přechod do dorostenecké kategorie za sebou má český žákovský rekordman na šedesátce překážek Matyáš Zach. Reprezentant porubské atletiky si vůbec nedělal hlavu s tím, že před sebou má vyšší překážky, než jaké musel přebíhat dosud, a rovinku s ploty prolétl ve vynikajícím osobním rekordu 7.88, čímž se zařadil na páté místo historických dorosteneckých tabulek a za národním maximem Jiřího Pechara z roku 2018 zaostal jen o sedm setin. K tomu přidal další osobák na hladké šedesátce, kde stlačil svůj čas pod sedm vteřin. Na výsledkové tabuli se u jeho jména ukázal výkon 6.99.

Úspěšnou podzimní přípravu za sebou má jistě také další slovenská reprezentantka, a to Monika Weigertová, která zahájila sezónu velmi solidní šedesátkou za 7.34. Z českých sprinterek si vedla nejlépe domácí Karolína Maňasová v čase 7.50. Velmi dobře běžela také dorostenka Adéla Tkáčová s šedesátkou za 7.64 a stopadesátkou za 18.31. Ve sprintu na 150 metrů byla ovšem nejrychlejší účastnice loňského ME do 23 let v Tallinnu Štěpánka Kolářová v čase 18.21. Na třístovce pak byla za 39.41 o něco pomalejší než další atletka, která loni závodila v estonské metropoli, ovšem na MEJ Karolína Mitanová (39.30).

O nejkvalitnější běžecký zápis se postaral v závodě na 2000 metrů Lukáš Symerský, jenž se stal časem 5:21.21 desátým nejrychlejším českým běžcem historie na této nepříliš často zařazované trati.

České trio ve Valencii

Trojice českých běžců se představila v silničním závodě na 10 kilometrů ve španělské Valencii. Nejlepšího umístění dosáhla třiadvacátá Julia-Anna Lilly Bell. Svěřenkyně trenéra Jana Pernici si vylepšila osobák v silniční desítce na 34:30. V kategorii mužů si doběhl pro 59. příčku Jakub Zemaník v čase 29:39. Patrik Vebr skončil 98. v kariérním maximu 30:21. Z triumfů se radovali Keňané Daniel Ebenyo (26:58) a Norah Jerutová (30:35). Ebenyo se stal teprve sedmým mužem, který pokořil na této silniční distanci 27 minutovou hranici.

Už zítra halové „akademičky“ na Strahově

V pondělí proběhne na pražském Strahově Akademické mistrovství České republiky v hale a seznam přihlášených závodníků slibuje velmi zajímavou podívanou. Letos poprvé by měla do závodních bloků zakleknout semifinalistka z olympiády v Tokiu a mistryně Evropy do 23 let Lada Vondrová. V tyčkařském sektoru se můžeme těšit na evropskou šampionku této kategorie Amálii Švábíkovou.

Zárukou kvality pak budou například Michaela Hrubá, Tereza Petržilková, Matěj Ščerba, Marcela Pírková, Matěj Krsek, Linda Suchá či Emma Maštalířová.

Petr Jelínek, foto: Aleš Gräf