Stříbro a bronz na úvod z EYOF

středa 27. července 2022
V Banské Bystrici od pondělí do soboty běží atletické soutěže při Evropském olympijském festivalu mládeže (EYOF), určeného věkové kategorii 15- a 16letých. Česká atletická mládež už má po dvou dnech na Slovensku díky stříbrné z disku Natálii Fišerové a bronzové z dálky Viktorii Janské dvě medaile.

Natálie Fišerová, která začínala se sprinty, ale přeorientovala se na vrhy, předvedla v soutěži diskařek stabilní sérii kolem 40 metrů. Nejdelší třetí hod měřil 40.99 metru a brala za něj stříbrnou medaili. Až do čtvrté série to vypadalo pro dívku, která ve svých 11 letech překonala vážné poranění krční páteře, dokonce na zlato. Ale pak vyšel pokus Němce Friedě Robertě Echterhoffové a nakonec díky 43.24 m zvítězila. Vůbec ale nesmutnila. „Mysleli jsme si, že pro mě sezóna končí, ale pak přišla nominace na EYOF. Byla jsem hrozně vynervená. Nakonec se to krásně seběhlo, jsem opravdu nadšená,“ líčila pro olympijskytym.cz.

Pro Viktorii Janskou je hlavní disciplínou stovka překážek. Bronz z dálky byl překvapení i pro ni. Vybojovala jej po hladkém postupu z kvalifikace za 561 a díky 573 cm ze třetí série finále, čímž řeckou soupeřku předčila o 2 cm. „Na dálku jsem byla dodatečně doplněná, protože jsem neměla splněný limit. Ale tady to dopadlo skvěle,“ radovala se a už se těšila na překážky, kde má vyšší ambice. Cennější medaile v dálce visely vysoko, dominantní byla Maďarka Bori Rozsahegyiová, které dolétla až na 616.

Další české medaile jsou ve hře díky postupům. Ondřej Loupal na čtvrtce díky 48.93 byl druhý ve svém rozběhu a do finále jde s třetím nejlepším časem. Dokonce druhá nejrychlejší byla vítězka svého rozběhu na stovce Ester Parohová za 12.05. Přímo postoupila také na osmistovce Eliška Koletová, která zaběhla 2:14.34.

O cenný kov se pere v soutěži šesti mladých desetibojařů Milan Vích. V úterý vyhrál stovku a čtyřstovku v časech 11.43 a 51.68, v dálce i kouli byl třetí v osobních rekordech 657 a 13.00, ve výšce navzdory vyrovnanému osobáku 174 obsadil šesté místo a v součtu přenocoval se ziskem 3463 na třetím místě se ztrátou 152 bodů na čelo.

Pořádnou porci smůly měl na půlce David Pavlas. Zaběhl 1:59.71, což byl stejný čas jako v jiném běhu Slovák Peter Csikos, ale o tisíciny do finále neprošel. Také Dominika Bezdíčková byla na čtvrtce s překážkami výkonem 64.51 první nepostupující a celkově tedy devátá. V jejím případě bylo finále už dál, 34 setin. Ani Viktorie Křížová na hladké čtvrtce se s časem 57.23 mezi nejlepších osm nedostala a skončí desátá.

Filip Toul – věkem starší žáky – na patnáctistovce na nejlepší nestačil a obsadil v čase 4:08.10 deváté místo. Chodkyně Adéla Pittnerová si narozdíl od mnoha soupeřek nezlepšila osobák a tak na 5km trati obsadila s 25:49.72 desáté místo. Jonáš Fleisig na stovce zaběhl 11.22 (-1.2) skončil čtrnáctý.

Michal Procházka, foto: ČOV/Barbora Reichová