přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. ledna 2012, 14:13

Straková si roli maminky užívá

Přední česká výškařka Iva Straková už pár týdnů zakouší, jaké to je být maminkou. O návratu k atletice zatím moc nepřemýšlí.

První potomek Ivy Strakové přišel na svět 19. prosince v Příbrami. Proč právě tam? „Vybrala jsem si tamní porodnici už v době těhotenství a byla jsem s  péčí spokojená. Navíc jsem tehdy pobývala střídavě v Praze a na jihu Čech, takže jsem to měla na půl cesty,“ vysvětluje jednatřicetiletá rodačka z Tábora, která svému synovi dala jméno David.

Ten se zatím jeví jako poměrně bezproblémové dítě. „Vše probíhá vcelku v pohodě, akorát má pořád převrácený rytmus, takže spí hlavně přes den a v noci je často vzhůru. A já samozřejmě s ním, takže teď každý den flámuju,“ žertuje Iva, pro níž je mateřství úplně novou zkušeností nesrovnatelnou s čímkoliv předtím. „Je to otočení o 180 stupňů, ale užívám si to,“ říká.

Po atletickém světě, který minimálně na čas opustila, se jí zatím příliš nestýská. „Od porodu uběhlo jen něco přes dva týdny a já se teprve dávám do kupy. Na nějaké přemýšlení o případném návratu je tak ještě brzy,“ prohlašuje s tím, že rozhodně není takový blázen jako Belgičanka Tia Hellebautová, která se už dvakrát jen pár týdnů po porodu svých dětí vrátila do přípravy. „U mě je tam i rozměr finanční. Aktuálně mi totiž na Olympu vypršela smlouva, takže bych si vše musela hradit ze svého,“ dodává Straková, která však na atletiku zanevřít nechce. „Až to půjde, chci se jít s malým podívat alespoň na nějaké závody,“ slibuje.

Straková patřila v posledních letech k vládkyním tuzemského výškařského sektoru. Od roku 2003 byla navzdory častým zdravotním problémům stabilní členkou reprezentačních výběrů pro vrcholné akce, přičemž výsledkovým maximem pro ni byla sedmá místa z halových mistrovství Evropy v letech 2007 a 2009. Finálových umístění, včetně toho olympijského, má ovšem na kontě mnohem víc. Její osobní maximum pochází z halové sezony 2008 a má hodnotu 198 cm. V historických tabulkách ČR jí s tímto výkonem patří třetí místo.  

Adam Pražák

Vytisknout