Stewartová do Paříže díky národnímu rekordu

neděle 3. prosince 2023
Parádní běžecké představení předvedla na maratonu ve španělské Valencii Moira Stewartová, která zaběhla časem 2:25:36 nový národní rekord, čímž zároveň pokořila ostrý limit pro start na olympijských hrách v Paříži.

Svěřenkyně Václava Janouška vstupovala do závodu s osobním rekordem 2:29:28, což byl čas, kterého dosáhla při pražském maratonu v roce 2021. Také tehdy sice splnila limit na olympiádu, ale do Tokia neodcestovala, jelikož byla až čtvrtou českou závodnicí v pořadí. K jistotě účasti na nadcházejícím olympijském svátku bylo však třeba zaběhnout čas 2:26:50, a to byla přesně meta, na kterou Moira chtěla útočit.

Stewartová zvládla úvodních 10 kilometrů za 34:35 a mezičas na půlmaratonu 1:13:01 naznačoval, že by její atak mohl mít reálné obrysy. Tím spíše, když třicítkou proběhla za 1:43:50. Naše reprezentantka nezpomalovala, ba naopak. Ještě dokázala zrychlit a výsledkem bylo v našlapaném závodě velmi pěkné 25. místo v obrovském osobáku 2:25:36. „Byl to skvělý závod, kde všechno klaplo. Panovaly skvělé podmínky, vodiči odvedli parádně svou práci. Po většinu času se mi běželo opravdu dobře. Závěr byl sice hodně náročný, ale o tom maraton je. Když jsem vbíhala do cílové rovinky, netušila jsem, že to bude pod 2:26. Byl to neskutečný zážitek,“ neskrývala nadšení.

Moira nejenže s přehledem pokořila ostrý limit pro start na olympijských hrách v Paříži, ale velmi výrazně se jí podařilo překonat i český rekord. Více než pět let staré národní historické maximum Evy Vrabcové z mistrovství Evropy v Berlíně vylepšila o 55 vteřin. Stewartová je tak momentálně držitelkou českých rekordů na tratích 10 000 metrů, půlmaraton a maraton. „Dnes se Moiře povedl závod, na který jsme dlouho čekali. Byl to krásně rovnoměrně běžený maraton. Příprava se podařila na jedničku. V samotném závodě se také vše sešlo, jak mělo a těší mě, že zaběhla takový čas, jaký jsme čekali a probojovala se na olympiádu,“ neskrýval spokojenost ani trenér Václav Janoušek.

Závod byl v jasné etiopské režii a opanovala ho třiatřicetiletá Worknesh Degefa, která se svým vítězným časem 2:15:51 posunula na sedmou příčku historických světových tabulek. Hned za ní v této statistice figuruje díky novému osobnímu rekordu 2:16:22 Almaz Ayana. Jako třetí finišovala Hiwot Gebrekidan za 2:17:59.

Mužské maratonské klání mělo také etiopského vítěze. Sisay Lemma navíc ozdobil svůj triumf novým traťovým rekordem 2:01:48, což je výkon, který z něj dělá čtvrtého nejrychlejšího maratonce historie. Na stupně vítězů ho doprovodili Keňan Alexander Mutiso (2:03:11) a další Etiopan Dawit Wolde (2:03:48). Legendární Kenenisa Bekele byl čtvrtý za 2:04:19.