Stewartová českou rekordmankou na 10 000 m

sobota 28. května 2022
Ve francouzském městečku Pacé proběhl Evropský pohár v běhu na 10 000 metrů. Na něm zazářila Moira Stewartová, která výrazně vylepšila hodnotu národního rekordu Aleny Peterkové a brala parádní šesté místo. Tereza Hrochová skončila jedenadvacátá. Vyhrála Turkyně Yasemin Canová.

Moira Stewartová přijela do Francie s jasným cílem, a tím bylo překonání dvaadvacet let starého českého rekordu Aleny Peterkové. K tomu potřebovala pokořit čas 32:27.68. Aby měla jistotu, že se poběží potřebné tempo, raději se ho po pomalé první čtvrtce ujala sama. Její taktika vyšla a favoritky se jí chytily a následně i předběhly. Od toho momentu se svěřenkyně Václava Janouška pohybovala kolem osmé pozice. Pětkou probíhala v mezičase 16:08, což dávalo naději ke splnění vytoužené mety. Moira navíc dokázala v druhé polovině závodu tempo ještě vystupňovat, díky čemuž nakonec doběhla na vynikajícím šestém místě a při pohledu na časomíru se mohla začít radovat.

Na světelné tabuli svítil čas 32:08.96, čímž posunula hodnotu národního historického maxima téměř o 20 vteřin. Osobní rekord z letošního MČR v Otrokovicích vylepšila dokonce o 43 vteřin a splnila limit pro start na mistrovství Evropy v Mnichově, kde ovšem poběží maraton.

Suverénním způsobem si v sólo závodě doběhla pro triumf v letošním nejlepším evropském výkonu 31:20.18 turecká favoritka Yasemin Canová. Na stupně vítězů ji doprovodila dvojice německých běžkyň Alina Rehová (31:39.86) a Katharina Steinrucková (32:03.88). Stewartová tak na bronz ztratila jen něco málo přes pět vteřin a šesté místo je suverénně historicky nejlepším českým umístěním na tomto podniku. "Byl to neskutečný závod. Celou dobu se mi běželo strašně dobře. Začátek byl hodně pomalý, tak na mě trenér houkl, ať za to klidně vezmu. Po nějaké době se naštěstí utvořila skupina holek, ve které jsme se vystřídaly. Malá krize přišla kolem osmého kilometru, ale tak to bývá. Po doběhnutí jsem nemohla uvěřit svému času. Je to opravdu neskutečné. V životě bych neřekla, že se tu umístím tak vysoko. Ani jsem netušila, že naše skupinka bojuje o třetí místo, ale na finiš už prostě nebylo. Ostatní holky trénují na kratší tratě a mají lepší závěr, takže šesté místo beru všemi deseti," neskrývala nadšení po doběhu.

Tereza Hrochová startovala stejně jako loni ve finále B a od začátku si hlídala čelo závodu, kde se převážně starala o tempo Švýcarka Nicole Eggerová. Svěřenkyně trenéra Vladimíra Bartůňka se držela neustále na druhé pozici, a to i v momentě, kdy se zhruba dva kilometry před cílem pokusila roztrhat čtyřčlennou vedoucí skupinku Polka Angelika Machová. Sama pak svým soupeřkám nastoupila v závěrečné pětistovce a vedení udržela až do cíle, kterým proběhla v čase 33:08.81, což je téměř devět vteřin za osobním rekordem z loňského Evropského poháru v Birminghamu. V celkovém hodnocení obsadila jedenadvacátou příčku.

Závodu mužů naprosto jasně dominoval Francouz Jimmy Gressier, jenž zvítězil v osobním rekordu 27:24.51. Pro stříbro si doběhl Španěl Carlos Mayo za 27:53.13 a bronz putuje do Turecka zásluhou Arase Kayi (27:58.08).