Stewartová a Homoláč ovládli dráhovou 10

sobota 24. dubna 2021
Moira Stewartová a Jiří Homoláč opanovali ve Skalici suverénním způsobem domácí republikový šampionát v běhu na 10 000 metrů na dráze. Stewartová má již šestý titul. Homoláč si připsal premiérový.

Závod žen měl jasnou favoritku, kterou byla Moira Stewartová. Svěřenkyně trenéra Václava Janouška totiž ve Skalici útočila již na šestý titul. Hned od startu se také ujala tempa, které dokázala akceptovat pouze její hlavní konkurentka Tereza Hrochová, pro kterou to byla vůbec první dráhová desítka. Plzeňská běžkyně se dokonce několik kol vyhřívala i na samotném čele závodu, ale v průběhu sedmého kilometru přišel rozhodující nástup Stewartové, na který už nedokázala Hrochová odpovědět. Od toho momentu atletka hájící barvy Spartaku Praha 4 svůj náskok jen navyšovala a běžela si pro šesté zlato z tohoto mistrovství. Její vítězný čas v cíli měl hodnotu 33:35.01. Hrochová si doběhla pro stříbro a rozhodně mohla být spokojena, jelikož se časem 33:53.78 stala devátou nejrychlejší českou běžkyní na této distanci. V historických statistikách MČR se pak dostala na pátou příčku. Bronz z loňského roku zopakovala Julia-Anna Lily Bell z USK Praha. Časově si oproti minulému šampionátu výrazně polepšila, když si zaběhla velký osobní rekord 34:48.73.

Mužské klání slibovalo podle startovní listiny vyrovnanou podívanou, ale skutečnost byla úplně jiná. Naprosto dominantním způsobem si doběhl pro titul Jiří Homoláč. Ten v průběhu závodu v podstatě neměl vážnějšího konkurenta. V jeho úvodu se s ním snažil držet René Sasyn, na což později šeredně doplatil a poté, co se před něj později začali dostávat další běžci, ze závodu odstoupil. O něco později ho následoval také obhájce bronzu Vladimír Marčík, jenž se původně snažil znepříjemnit cestu za stříbrem Viktoru Šináglovi. Jiří Homoláč mezitím s přehledem kontroloval situaci a útočil na pokoření třicetiminutové hranice, což se mu nakonec také podařilo, když proběhl cílem v novém osobním rekordu 29:57.15. Bylo to poprvé od roku 2014, kdy zaběhl vítěz tohoto šampionátu pod 30 minut. Jiří Homoláč se po třech stříbrech a jednom bronzu konečně dočkal také zlata z dráhové desítky. Na stupních vítězů stál naposledy před sedmi lety. Víktor Šinágl si poměrně v poklidu doběhl pro stříbro v novém kariérním maximu 30.14.12. Osobák z roku 2017 si vylepšil o více než minutu. Skvěle rozložené síly vynesly bronz Tomáši Jašovi z Plzně za čas 30:45.18.

Závod juniorů vyhrál Matěj Placatka z Příbrami za 32:44.50. Mezi juniorkami byla nejrychlejší Tereza Šedová z Jiskry Ústí nad Orlicí v čase 38:22.95.