přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. února 2024, 20:37

Štefela králem Beskydské laťky

V Třinci se uskutečnil jubilejní 30. ročník mezinárodního výškařského mítinku Beskydská laťka. Soutěž mužů opanoval výkonem 230 centimetrů Jan Štefela. Závod žen vyhrála Řekyně Tatiana Gusin.

Jan Štefela vstupoval do soutěže posílen oprávněným sebevědomím z předešlých závodů, a tak svými pokusy poměrně šetřil. Zakládal na 210, následně šel až na 220. Další postupnou hodnotu 224 se rozhodl také vynechat a na 227 byl úspěšný stejně jako na předešlých výškách hned napoprvé. Na 230 centimetrech pak bojoval o prvenství ještě se třemi soupeři. Byl to ovšem právě pouze svěřenec Jaroslava Báby, kterému se jako jedinému podařilo úspěšně laťku překonat. Stalo se tak jeho druhým pokusem. Kromě cenného prvenství si tak odvezl i vyrovnaný osobní rekord. Tentokrát ale už bude zapsán i v mezinárodních statistikách, jelikož Beskydská laťka je stříbrným mítinkem World Indoor Tour. Na světě letos skočil výše pouze Rus Danyl Lysenko. Ten ovšem nemůže závodit na mezinárodní úrovni.

Štefela se pak ještě třikrát neúspěšně pokoušel o pokoření ostrého olympijského limitu na 233 centimetrech. Zároveň by se také dorovnal na sezónní výkon zmiňovaného Lysenka. Jeho pokusy nebyly beznadějné, ale laťka na stojanech bohužel nezůstala. Našeho reprezentanta doprovodili na stupně vítězů Američan Shelby McEwen s Němcem Tobiasem Potyem. Oba skočili 227 centimetrů napoprvé. Druhý český zástupce Marek Bahník dělil osmou příčku ve vyrovnaném sezónním maximu 215 centimetrů a zejména jeho poslední pokus na 220 byl opravdu jen lehce shozený.

Závodu žen kralovala Řekyně Tatiana Gusin. Mírná favoritka tohoto klání potvrdila papírové předpoklady a zvítězila, když se jako jediná dokázala úspěšně přenést přes 190 centimetrů a hned při své premiéře na Beskydské laťka brala prvenství. Další tři výškařky zdolaly 186. Spokojena mohla být druhá Polka Paulina Borys, která zaostala jediný centimetr za svým osobákem. Ukrajinka Yuliya Chumachenko zaznamenala už své třetí umístění na stupních vítězů na tomto mítinku.

Českým reprezentantkám závod příliš nevyšel. Denisa Pešová i Klára Krejčiříková skočily pouze 177 centimetrů, což je jistě pod jejich možnosti a braly jedenácté a dvanácté místo.

Výsledky

Petr Jelínek

Vytisknout