přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. května 2020, 08:38

Stefanídiová ovládla druhou tyčkařskou výzvu

V sobotu 16. května proběhlo druhé vydání netradičního tyčkařského klání Ultimate Garden Clash. Tentokrát nahradily své mužské kolegy elitní světové tyčkařky. Z vítězství se radovala Řekyně Katerina Stefanídiová.

S nápadem Ultimate Garden Clash přišel francouzský tyčkařský fenomén Renaud Lavillenie, jenž se na dálku utkal se svými tradičními soupeři Švédem Armandem Duplantisem a Američanem Samem Kendricksem. Všichni tři skákali na domácích tyčkařských sektorech ze zkráceného rozběhu, kdy se pokoušeli během půl hodiny co nejvíckrát úspěšně překonat laťku ve výšce 500 centimetrů. Ve stanoveném časovém úseku společně posbírali 98 úspěšných skoků. O prvenství se podělili Lavillenie s Duplantisem, kteří měli na svém kontě 36 zdarů. Třetí Kendricks byl úspěšný šestadvacetkrát. Netradiční závod měl obrovský úspěch. V živém přenosu ho sledovalo 250 000 fanoušků a během dalších 24 hodin ho zpětně zhlédlo přes milion diváku ve více než 90 zemích.

O pokračování Ultimate Garden Clash se postaraly jejich kolegyně ze sektoru. Aktérkami byly řecká olympijská vítězka, mistryně světa a Evropy Katerina Stefanídiová, dvojnásobná halová americká šampionka a stříbrná z loňských Panamerických her Katie Nageotteová a kanadská rekordmanka Alysha Newmanová, která loni získala na Panamerických hrách bronz. Stefanídiová skákala v Aténách, Nageotteová v Mariettě v Georgii a Newmanová v Boltonu v Ontariu. Cílem bylo získat co největší počet úspěšných pokusů na hodnotě 400 centimetrů během dvou patnáctiminutových poločasů. Ženy tentokrát neskákaly na svých zahradách, ale na tréninkových stadionech.

Stefanídiová od začátku nastavila velmi rychlé tempo a brzy získala náskok. Nageotteová byla těsně pozadu, zatímco Newmanová ztrácela kvůli několika chybným pokusům. Po prvních patnácti minutách měla Stefanídiová na svém kontě 19 úspěchů, což bylo dokonce o jeden více, než posbíral v prvním poločase Duplantis. Nageotteová zakončila první půlku soutěže s 16 úspěšnými pokusy a Newmanová jich měla 12. Celkem posbíraly všechny tři závodnice 47 zdařených překonání, což byl stejný počet jako u mužů.

Po pětiminutové pauze se Stefanídiová snažila udržet nastavené tempo, ale ona i Nageotteová záhy zaznamenaly první nezdar. Newmanová oproti tomu začala náskok vedoucí dvojice mírně stahovat. Přesto, že síly ubývaly, řecká favoritka si svůj náskok udržela, a nakonec zvítězila s 34 úspěšnými pokusy. Nageotteová byla druhá s 30 úspěchy a Newmanová brala pomyslný bronz za 21 zdařených překonání laťky. Celkem překonaly během 30 minut rovné čtyři metry 85-krát.

„Byla to skvělá zábava. Po první polovině závodu jsem byla nadšená, protože jsem měla 19 úspěšných pokusů a věřila, že mohu posbírat stejné výherní skóre jako kluci, ale v horkém počasí mi trošku došly síly. Hodně se mi potily ruce, což zhoršovalo přilnavost k tyči,“ uvedla Stefanídiová, která skákala v téměř čtyřicetistupňovém vedru. „Tento formát soutěže, který vymyslel Renaud je v mnoha ohledech skvělým nápadem. Kombinuje mnoho různých fyzických prvků, které jsou pro tyčkaře velmi užitečné,“ chválí nápad svého kolegy.

Složité podmínky měla i Nageotteová. „Závod jsem si užívala až do jeho druhé poloviny. Vlhkost v Georgii je pravděpodobně srovnatelná s teplem v Aténách, ale bylo to mnohem zábavnější než v běžné soutěži,“ nechala se slyšet bezprostředně po závodě. „Překvapilo mě, jak náročná soutěž byla. Ve druhé polovině jsem byla už hodně unavená, ale nikdy jsem neměla takovou radost z třetího místa. Je to pro mě skvělý úspěch a pomohlo mi to se posunout na úplně jinou úroveň,“ chválila si Newmanová.

Petr Jelínek

Vytisknout