přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. února 2021, 20:40

Staňkova dominance v Nehvizdech

Nedaleko od Prahy se uskutečnil čtvrtý ročník mezinárodního mítinku Hvězdy v Nehvizdech. O jeho nejkvalitnější výkon se postaral koulař Tomáš Staněk

Mužské kouli jasně dominoval český rekordman Tomáš Staněk. Hned čtyřikrát totiž dokázal vrhnout 21 metrů a více a každým z těchto pokusů by zvítězil. Tomáš zahájil na 20.58, čímž se jasně dostal do čela závodu a žádného ze svých soupeřů už před sebe nepustil. V dalších sériích se pak postupně zlepšoval na 21.00 a 21.21. To nejlepší si pak nechal až na samotný závěr, kdy poslal své náčiní do vzdálenosti 21.22, čímž zaostal jen jediný centimetr za vlastním rekordem mítinku z loňského roku. Na jedenadvacetimetrovou metu útočil také egyptský rekordman Mostafa Hassan a s výkonem 20.93 jistě mohl být spokojen. Své sezónní maximum si vylepšil na 20.48 i třetí Bob Bertemes z Lucemburska.

Klání výškařů mělo poměrně překvapivého vítěze, jímž se stal teprve dvacetiletý Belgičan Thomas Carmoy. Juniorský mistr Evropy z šampionátu v Boras 2019 se přenesl přes 224 centimetrů napoprvé, zatímco leader letošních světových tabulek Ital Gianmarco Tamberi to zvládl až napotřetí, což stačilo na druhé místo. Carmoy se tak mohl těšit z velmi cenného skalpu halového mistra světa i Evropy. Třetí místo si podělili Kubánec Luis Zayas a Američan Jeron Robinson. Oba skočili 221 centimetrů a měli totožný zápis. Jediný český zástupce Marek Bahník obsadil s výkonem 212 osmou příčku.

Výšku žen ovládla favoritka z ostrova Svatá Lucie Levern Spencerová. Ač je šestá žena olympijských her v Riu tradiční účastnicí mítinků na území České republiky, v Nehvizdech startovala poprvé a svou zdejší premiéru ozdobila triumfem, když se jako jediná dokázala úspěšně přenést přes laťku o hodnotě 186 centimetrů. Druhá byla Slovinka Maruša Černjulová za 184 centimetrů. Na bronzový stupínek vystoupala Michaela Hrubá. Svěřenkyně Jaroslava Báby skočila 181 centimetrů stejně jako čtvrtá Řekyně Tatiana Gousinová, lepší umístění jí ovšem přisoudil lepší zápis.

Soutěž ve skoku dalekém proběhla jako mix závod dvojic. V něm jasně dominovalo britsko-slovinské duo Reynold Banigo a Neja Filipičová. Oba totiž předvedli napříč svou kategorií nejdelší skoky. Banigo dolétl na 773 centimetrů. Druhý byl Polák Mateusz Jopek za 757 a třetí skončil obhájce loňského prvenství a rekordman mítinku Jaroslav Isačenko z Ukrajiny (729). Filipičová útočila dokonce na rekord mítinku Maďarky Anasztazie Nguyenové a výkonem 645 za ním zaostala jen o čtyři centimetry. Z dvojice českých závodnic byla úspěšnější vedoucí závodnice průběžných národních tabulek Linda Suchá (596) před Barborou Dvořákovou (586).

Výsledky

Petr Jelínek, foto: CPA

Vytisknout