přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. ledna 2023, 10:13

Staněk, Woo a další hvězdy v Nehvizdech

V úterý 31. ledna se uskuteční šestý ročník mezinárodního mítinku Hvězdy v Nehvizdech, jenž je stříbrným mítinkem World Athletics Indoor Tour. Ve středočeském městysu se sejde řada skvělých atletů a atletek v čele s Tomášem Staňkem nebo jihokorejským halovým světovým šampionem ve skoku do výšky Sanghyeokem Woo.

Tradičně našlapaná bude soutěž koulařů, kde by neměl chybět Tomáš Staněk. Úřadující halový mistr Evropy a bronzový z ME v Mnichově bude útočit na čtvrtý triumf na tomto mítinku v řadě. Zároveň je také držitelem rekordu tohoto klání, když zde v roce 2020 poslal své náčiní do vzdálenosti 21.23. Závodní premiéra v České republice čeká jednoho ze dvou Staňkových přemožitelů z Mnichova Srba Armina Sinančeviče, jenž si z bavorské metropole přivezl stříbro a může se pyšnit národním rekordem 21.88.

Ještě delší pokusy předvedl ve své kariéře Polák Konrad Bukowiecki. Tradiční rival našeho rekordmana je halovým mistrem Evropy z roku 2017 a v hale je výkonem rovných 22 metrů držitelem historického maxima své země. Pod otevřeným nebem umí dokonce 22.25. Kvalitní sestavu pak doplňují ještě Brit Lincoln Scott, Rumun Andrei Toader či Nor Marcus Thomsen, jenž byl loni v Nehvizdech druhý.

Obhájkyně loňského nehvizdského triumfu figuruje v předběžné startovní listině i pro kouli žen. Je jí Němka Sara Gambetta, která v minulém roce stanovila hodnotu nového rekordu mítinku a také vlastního dosud platného osobáku 18.90. Na stupně vítězů ji tehdy doprovodily Kanaďanka Sarah Mitton a krajanka Katharina Maisch. Také na ty se můžeme těšit i letos. Mitton má za sebou životní sezónu 2022, když se venku dokázala zlepšit až na 20.33, byla čtvrtá na MS v Eugene a vyhrála Hry Commonwealthu v Birminghamu.

Nizozemka Jessica Schilder obsadila v loňském ročníku až sedmé místo, ale ve zbytku roku zářila. Ze světových šampionátů v hale i pod otevřeným nebem přivezla bronz a v Mnichově se radovala z kontinentálního titulu. Národní rekord své domoviny postupně posouvala až na 20.24, a tak je beze sporu jednou z hlavních favoritek na vítězství. O nejvyšší příčky se budou chtít rvát také švédská halová vicemistryně Evropy Fanny Roos ze Švédska nebo bronzová z olympiády v Riu a někdejší halová mistryně světa i Evropy Maďarka Anita Márton.

Velmi atraktivní podívanou slibuje soutěž výškařů, a to zejména díky halovému světovému šampionovi a stříbrnému z MS v Eugene Sanghyeok Woovi. Ten závodil v Nehvizdech už loni a skončil až na pátém místě. Nicméně jen o několik dní později si v Hustopečích skočil osobní rekord 236 centimetrů a odstartoval tak jedinečnou sezónu. Letos by rád zazářil i v Nehvizdech.

Cestu za vítězstvím mu však budou chtít znepříjemnit další elitní závodníci jako šestý muž světového šampionátu v Oregonu Kubánec Luis Zayas nebo pátý z HMS v Bělehradě Brazilec Thiago Moura. Nechybí ani rekordman mítinku Thomas Carmoy z Belgie. Bronzový medailista z HME v Toruni 2021 loni zvítězil a výkonem 227 se dělí v historických statistikách tohoto závodu s Malajcem Naurajem Randhawou. Domácí publikum bude jistě držet palce Janu Štefelovi a Josefu Adámkovi.

Výčet obhájců loňských primátů doplňuje v soutěži výškařek Ukrajinka Julia Chumachenko, které se postaví bronzová z HME 2021 a loni v Nehvizdech druhá Finka Ella Junnila nebo finalistka MS v Eugene a bronzová z Her Commonwealthu Jamajčanka Kimberly Williamson.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Ivana Roháčková

Vytisknout