Staněk veze evropské stříbro

pátek 3. března 2023
Česká výprava se v Istanbulu raduje z první medaile. Koulař Tomáš Staněk vybojoval v nabitém finále stříbro a získal tak už své čtvrté umístění na stupních vítězů v rámci halových evropských šampionátů v řadě. Jan Friš překvapil osmým místem ve finále patnáctistovky. Lada Vondrová, Tereza Petržilková i Matěj Krsek poběží v sobotu finále čtvrtky. Belgičanka Nafissatou Thiam vytvořila nový světový rekord v pětiboji.

Koulař Tomáš Staněk ve finále obhajoval zlatou medaili z předešlého šampionátu v Toruni. Měl to však neskutečně těžké, protože tentokrát visely cenné kovy opravdu vysoko. Tomáš zahájil pokusem na 20.58. Zaskvěl se pak hned v druhé sérii, když poslal svou kouli až do vzdálenosti 21.90, což je nejdál na vrcholných soutěžích a především se tím dostal o centimetr do čela průběžného pořadí před Itala Zane Weira. Ten však s odpovědí nečekal dlouho a hned v další sérii předvedl svůj první kariérní vrh za 22 metrů, když se blýskl letošním nejlepším evropským výkonem 22.06. Do konce závodu se pak už pořadí na prvních dvou pozicích neměnilo, a to znamená, že si Tomáš z Istanbulu odveze stříbrnou medaili. Svou sbírku cenných kovů z halových evropských šampionátu rozšířil na čtyři. Bronz si zajistil posledním pokusem díky ukrajinskému národnímu rekordu 21.84 Roman Kokoshko.

Česká vlaječka nechyběla ani ve finále mužské patnáctistovky, a to zásluhou Jana Friše. Ten se hned v úvodu závodu úspěšně vyhnul kolizi, při které se poroučeli na zem dva z jeho soupeřů. Po většinu času se pak držel na desáté pozici a v závěru se ještě dokázal přes dva běžce dostat, díky čemuž v nabité kontinentální konkurenci obsadil velmi sympatické osmé místo. Navíc časem 3:40.86 zaostal jen necelou půl vteřinu za osobním rekordem. Z Istanbulu tak bude odlétat jistě spokojen. Vítěz byl očekávaný. Světový rekordman Jakob Ingebrigtsen z Norska se brzy po startu ujal tempa a svou pozici si s přehledem pohlídal až do cíle. Úspěšnou obhajobu titulu navíc ozdobil novým historickým maximem šampionátu 3:33.95. Předešlý rekordní zápis Ukrajince Ivana Heshka z Madridu 2005 vylepšil téměř o tři vteřiny. Na stupně vítězů ho doprovodili stříbrný Brit Neil Gourley (3:34.23) a bronzový Francouz Azeddine Habz (3:35.39).

Istanbulská Ataköy Arena viděla po jedenácti letech opět světový rekord v halovém pětiboji. Právě při svém vítězství na HMS v Istanbulu v roce 2012 posbírala Ukrajinka Nataliya Dobrynska 5013 bodů, což byl výkon, kterým až dosud kralovala historickým světovým tabulkám. O tento zápis ji ovšem nyní připravila Belgičanka Nafissatou Thiam, která získala svůj třetí titul halové mistryně Evropy v novém světovém rekordu 5055 bodů. Přes nyní již bývalý rekordní zápis se dostala i stříbrná Polka Adrianna Sulek, když posunula národní maximum své země na 5014 bodů. O jednu příčku si oproti předešlému šampionátu v Toruni pohoršila bronzová Noor Vidts za 4823 bodů.

Čtvrtkař Matěj Krsek vyhrál svůj rozběh, a i pro semifinále mu byla nalosována šestá dráha, ve které se mu očividně daří. Už před startem mu odpadl jeden soupeř, když nenastoupil jeden ze spolufavoritů Španěl Iňaki Caňal. Matěj vlétl do závodu opět nebojácně a sbíhal jako druhý za Švédem Carlem Bengtströmem. Ten své vedení udržel až do cíle a vyhrál v čase 45.77. Nikoho však před sebe nepustil ani Krsek, a tak se mohl při své premiéře na velkém halovém šampionátu radovat z finálového postupu ozdobeného novým kariérním maximem 46.03. Z letošního osobáku ukrojil dalších jedenáct setin. Druhé semifinále opanoval dle očekávání Nor Karsten Warholm za 45.43.

Lada Vondrová už takové štěstí ohledně nasazení dráhy po vítězném rozběhu neměla, když jí byla přisouzena třetí dráha. Na druhou stranu měla všechny své hlavní soupeřky před sebou a mohla tak na ně reagovat, což se povedlo, když nestačila pouze na Nizozemku Lieke Klaver (51.43) s Polkou Annu Kielbasinskou (51.67) a doběhla si pro poměrně pohodlný postup do finále v čase 51.12.

To Tereza Petržilková musela v druhém semifinále bojovat až do posledních metrů, kdy se přetahovala o poslední postupovou pozici s Norkou Henriette Jeager a Belgičankou Helenou Ponette. Za své úsilí však byla odměněna postupovou radostí, když za sebou v čase 52.93 nechala obě sokyně, a to znamená, že ve finále ženské čtvrtky budeme mít dvojí zastoupení. V tomto semifinále vyhrála nizozemská favoritka favoritek Femke Bol za 52.19.

Pedro Pablo Pichardo absolvoval ve finále trojskoku pouhé tři pokusy, ale i to mu bohatě stačilo k suverénní obhajobě titulu z Toruně. Své druhé halové kontinentální zlato si vyskákal v letošním nejlepším světovým výkonu 17.60 a ostatní medailisté za ním zaostali o víc než metr. Ze stříbra se radoval Řek Nikilaos Andrikopulos (16.58) a bronz získal zkušený Němec Max Hess za 16.57.

Portugalskou vítězku mělo také finálové klání koulařek, kde dominovala v letošním nejlepším evropském výkonu 19.76 Auriol Dongmo. Ze své první velké medaile se mohla těšit stříbrná Sara Gambetta z Německa za 18.83. Bronz vybojovala posledním pokusem na 18.42 Švédka Fanny Roos.

Jedním z očekávaných vrcholů celého večera bylo finále ženské šedesátky. Jeho vládkyní byla Švýcarka Mujinga Kambundji, která dokázala časem 7.00 vyrovnat dlouhých šestatřicet let starý rekord šampionátu Nizozemky Nelli Cooman z HME v Madridu. Pro stříbro si dosprintovala Polka Ewa Swoboda za 7.09 a třetí skončila Britka Daryll Neita (7.12).

V běhu žen na 3000 metrů se z mistrovského double radovaly německé reprezentantky. Titul náleží díky osobnímu rekordu 8:35.87 Hanně Klein a na stříbrný stupínek vystoupala její krajanka Konstanze Klosterhalfen za 8:36.50. Bronz putuje to Velké Británie zásluhou Melissy Courtney-Bryant (8:41.19).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová