přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. ledna 2020, 13:22

Staněk v Jablonci i Nehvizdech

Hned v úvodu letošní halové sezóny se na našem území uskuteční dva kvalitně obsazené mezinárodní mítinky, kterými jsou Jablonecká hala a Hvězdy v Nehvizdech. Ani na jednom z nich by neměl chybět český koulařský rekordman Tomáš Staněk.

Jablonecká hala

Staněk zahájí sezónu na jednom z nejtradičnějších halových mítinků u nás, a tím je Jablonecká hala. V tuto sobotu se uskuteční již její 48. ročník. Závodníci z dvanácti zemí se představí v osmi disciplínách. Staněk bude mít velmi zdatné soupeře, ať už se jedná o portugalského rekordmana a bronzového muže evropského šampionátu v Amsterdamu 2016 Tsanka Arnaudova (NR 21.56) nebo bronzového z loňských afrických her Egypťana Mostafu Hassana (NR 21.31).  

Ve sprintu na 60 metrů mužů se můžeme těšit na duel mezi Janem Velebou a Zdeňkem Stromšíkem. Oba borci jsou spoludržiteli národního rekordu na stovce. Zatímco Stromšík svou formu již úspěšně testoval v Ostravě, pro Velebu to bude první letošní halový start. Mezi ženami by měla být hlavní favoritkou česká rekordmanka na této distanci Klára Seidlová.

Za zmínku jistě stojí i technické disciplíny. V tyči uvidíme evropského šampiona z roku 2016 Roberta Soberu z Polska. V dálkařském sektoru si zaskáčou například osmimetrový americký dálkař Jordan Latimer (OR 802), pro kterého to bude první start mimo území Spojených států nebo ekvádorskou rekordmanku Yulianu Angulovou s osobním maximem přes 660 centimetrů.

48. ročník Jablonecké haly odstartuje v sobotu 18. ledna v 17 hodin.

Hvězdy v Nehvizdech

Přestože jsou Hvězdy v Nehvizdech stále ještě nováčkem mezi mítinky, které se na našem území konají, tak i třetí ročník tohoto atletického podniku slibuje zajímavou podívanou. I zde byl měla být klenotem soutěž koulařů. Startovní listina je totiž vskutku nabitá. Nechybí v ní ani český rekordman a medailista z tří posledních velkých halových šampionátů Tomáš Staněk, který bude jistě žhavým kandidátem na zisk prvenství. Nebude to však mít jednoduché. Cestu za triumfem mu bude chtít znepříjemnit chorvatský rekordman Filip Mihaljevič, jenž loni vylepšil historické maximum své domoviny na 21.84, za což mu ve světových statistikách sezóny 2019 patří deváté místo. V Nehvizdech bude chtít Staňkovi vrátit porážku z finále mistrovství světa v Dauhá, kde skončil o jednu příčku za naším reprezentantem na jedenácté pozici. Jeho největším úspěchem je pak bronz z halového světového šampionátu v Portlandu 2016. Dalším národním rekordmanem své země v sektoru bude již zmiňovaný Egypťan Mostafa Hassan. Házet bude opět také portugalský rekordman Tsanko Arnaudov. Jednadvacetimetrovou hranici pak v loňsku atakovali také jeho krajan Francisco Belo (OR 20.97) a Polák Jakub Szyszkowski (OR 20.99). Belo je zlatým medailistou z univerziády 2017 a čtvrtým z loňského HME. Szyszkowski je pro změnu evropským šampionem kategorie do 22 let z roku 2013. Také tito dva siláci obohatí koulařskou soutěž v Nehvizdech.

V závodě výškařů budou skákat hned tři borci s osobním rekordem 230 centimetrů a více. Po roce se do České republiky vrací Brit Chris Baker, jenž si na našem území skočil dokonce své dosud platné kariérní maximum, když v roce 2016 zdolal na Hustopečském skákání 236 centimetrů. V témže roce pak vybojoval bronz na mistrovství Evropy v Amsterdamu. Spolufavoritem bude jistě jeho bahamský soupeř Jamal Wilson (OR 231). Stříbrný medailista z posledních Her Commonwealthu se totiž o uplynulém víkendu již dokázal úspěšně přenést přes 230 centimetrů. Českým želízkem v ohni je Marek Bahník. Osmý muž loňského mistrovství Evropy do 22 let taktéž prokázal v úvodu sezóny nadějnou formu, když si hned při svém prvním startu vyrovnal osobní rekord a zvítězil na akademickém MČR výkonem 220 centimetrů.

Ve stejné disciplíně žen favorizují papírové předpoklady Ukrajinku Irynu Heraščenkovou, která si v minulém roce posunula hodnotu kariérního maxima na 199 centimetrů. Několikanásobná medailistka z mládežnických šampionátu si z loňského HME v Glasgow odvezla páté místo. Další zástupkyní silné ukrajinské výškařské školy bude vítězka univerziády v Neapoli 2019 Julia Čumačenková (OR 194). Ani v této disciplíně nebude chybět finalistka posledního světového šampionátu v Dauhá. Je jí Američanka Tynita Butts-Towsendová (OR 193), která si v Kataru vyskákala osmou příčku. Podpory domácího publika bude chtít k co nejlepšímu výkonu využít mladičká Klára Krejčiříková.

V dálkařském sektoru nastoupí další finalistka MS v Dauhá Anasztázia Nguyenová z Maďarska, která loni dokázala dolétnout až na 677 centimetrů. Mezi muži opět uvidíme Američana Jordana Latimera.

Třetí ročník mezinárodního mítinku Hvězdy v Nehvizdech proběhne ve středu 22. ledna, a kromě zajímavého finančního ohodnocení mohou atleti usilovat i o cenné body do rankingu World Athletics.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout