přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. srpna 2022, 19:27

Staněk třetí na Gyulaiově memoriálu

Zlatá úroveň kontinentální tour pokračovala v maďarském Székesfehérváru, zářili zejména zámořští sprinteři v čele se Sydney McLaughlinovou na čtvrtce překážek. Na Memoriálu Istvána Gyulaie se představila také česká čtveřice, nejvýrazněji se prosadil Tomáš Staněk.

Koulař Tomáš Staněk potvrdil 21metrovou formu, po výpadku z úvodu sezóny se za tuto metu dostal již počtvrté. V Maďarsku se za ni dostal třikrát, nejdál v druhé sérii, v níž poslal náčiní na 21.66 m. Nad jeho síly byli pouze Novozélanďan Walsh (21.93) a naprosto suverénní Američan Joe Kovacs. Vicemistr světa si vyrovnal sezónní maximum právě ze zisku stříbra na MS a výkonem 22.89 ustavil nový rekord mítinku.

"Jsem spokojený. V rozcvičování jsem hodil dál a více zadarmo. Následně ale přišla přerušení, měnilo se počasí. Věděl jsem, že formu mám velkou, mohl jsem hodit i 22 metrů, rozcvičování tomu napovídalo. Musel jsem však zachovat rozum a před Evropou nebláznit. Raději jsem zatáhl za brzdu s pocitem, že mám před Evropou formu, což je ideální. Kdybych moc chtěl, mohl bych si něco udělat," vzkázal svěřenec Petra Stehlíka z Maďarska.

V oštěpařském sektoru se představila Nikol Tabačková a ukázala stabilní formu lehce pod 60 metrů, když v poslední sérii hodila 58.19 a byla s tím čtvrtá, pár decimetrů za domácí Szilágyiovou (58.84). Zvítězila Kubánka Yulemnis Aguilarová za 61.99 o kousek před Řekyní Tzengkovou (61.66).

Na osmistovce poměřil síly s kvalitní konkurencí Jakub Davidík, do cílové rovinky vbíhal jako šestý, nakonec z toho bylo osmé místo v čase 1:47.37. V typicky dramatickém finiši půlky se prosadil Keňan Nicholas Kiplangat Kebenei za 1:45.49. Vítězka patnáctistovky z Chořova Diribe Weltejiová se zde prosadila jednoznačně i na poloviční trati, časem 1:59.33 vylepšila rekord mítinku.

Diskař Marek Bárta se v soutěži nesmírně trápil a jen díky osmi startujícím mohl pokračovat po třech pokusech, kdy sotva přehodil 50 m. Ještě před šestou sérií pohlížel z dálky na šedesátku, posledním pokusem ji přehodil výkonem 61.81. Na lepší než osmé místo to však nestačilo. Závod ozdobil dvěma 70metrovými hody a rekordem mítinku 71.23 mistr světa ze Slovinska Kristjan Čeh.

Rychlé zámořské sprinterky

Rozdílem minimálně jedné třídy předčila své soupeřky na čtyřstovce překážek Američanka Sydney McLaughlinová. Světová rekordmanka a šampionka ze čtvrté dráhy smazala handicapy soupeřek ve vnějších drahách ještě před druhou zatáčkou a pak už sváděla souboj jen s časomírou. Tu zastavila na údaji 51.68, čímž o více než vteřinu vylepšila rekord mítinku a přesně vteřinu zaostala za světákem.

Skvostnou formu nadále ukazuje Shelly-Ann Fraser-Pryceová. Jamajčanka opět ukazála i na tak krátké trati svým soupeřkám záda a již počtvrté v sezóně zaběhla 10.67, jen setinu za svým světovým výkonem roku z Chořova. Na Gyulaiově memoriálu je to nový rekord mítinku. Mezi muži se prosadil Marvin Bracy, když jako jediný pokořil 10 vteřin (9.97).

Vynikající byla stovka překážek, bohužel výsledky znehodnotil vítr o síle +2,4 m/s. A tak Jasmine Camacho-Quinnová poté, co jasně triumfovala za 12.27 před Američankou Harrisonovou (12.49), svůj letošňák na setinu k osobáku Portoričanka nepřiblížila. Překvapení se zrodilo na stodesítce, kde si Rasheed Broadbell vyšlápl na mistra světa Hollowaye, a i když oběma změřili (zde regulérně) 13.12, Jamajčan byl v cíli o osm tisícin dříve.

Pejádu rekordů mítinku rozšířila také dvoustovka mužů, kde po dominantním výkonu zvítězil vicemistr světa Erriyon Knighton z USA za 19.88. Ještě o něco suverénněji si s konkurencí v Maďarsku poradila na dvoustovce Shericka Jacksonová, byť světová šampionka tentokrát nepokořila hranici 22 vteřin, když zaběhla 22.02. To na hladké čtvrtce specialisty potrápil překážkář Alison dos Santos, nakonec Brazilce po jeho 45.11 předčil pouze Američan Vernon Norwood díky 44.96.

Série výsledků přes šest metrů švédského tyčkaře Armanda Duplantise skončila, i se zdolanými 580 vyhrál v rekordu mítinku, druhý Renaud Lavillenie zvládl 570. Duplantis tím řadu prvenství rozšířil na devatenáct a přiblížil na jedno svému maximu. V dálce se prosadila díky osobnímu rekordu 683 Srbka Milica Gardaševičová. Italskému výškaři Gianmarcu Tamberimu stačilo k vítězství 224 s čistým zápisem.

Ve vyrovnané bitvě kladivářů uspěl Polák Wojciech Nowicki díky 79.96 m, jeho krajan a světový šampion Fajdek hodil též za 79 (79.15), ale byl až třetí za domácím Halászem (79.44). To v soutěži žen se mistryně světa prosadila, Brooke Andersenová kralovala s 74.84.

Výsledky

Michal Procházka

Vytisknout