přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. července 2023, 18:36

Staněk sedmý v Londýně

Další díl diamantového seriálu proběhl v Londýně. Jediným českým zástupcem byl koulař Tomáš Staněk, který obsadil sedmé místo. Na olympijském stadionu zářily osvědčené i nové hvězdy. K vidění byla celá řada rekordních počinů.

Crouser za 23, Staněk sedmý

Soutěž koulařů nabídla v Londýně v podstatě tu nejkvalitnějším možnou startovní listinu. V ní nechyběl ani stříbrný medailista z letošního HME Tomáš Staněk. Svěřenec Petra Stehlíka zahájil solidním pokusem na 20.71 a na další zlepšení si musel počkat až do páté série, kdy jeho koule dopadla na 21.04, což stačilo na sedmé místo. Svou dominanci v této disciplíně potvrdil světový rekordman Ryan Crouser. Ten už poosmé v kariéře překonal třiadvacetimetrovou hranici. V britské metropoli kraloval v novém rekordu mítinku 23.07. Šestnáct let starý zápis krajana Reese Hoffy posunul o 64 centimetrů. Spokojen mohl být i druhý Novozélanďan Tom Walsh. Vrh na 22.58 znamená jeho čtvrtý nejhodnotnější kariérní počin. Třetí byl Joe Kovacs za 21.87.

Bol poprvé pod 52, Lyles má nového vyzyvatele

Hned v úvodu mítinku zazářila na čtvrtce překážek Nizozemka Femke Bol, která se díky novému evropskému rekordu 51.45 posunula z třetí na druhou příčku historických světových tabulek. Vlastní kontinentální maximum z olympijského finále v Tokiu vylepšila o 58 setin a poprvé v kariéře stlačila svůj čas pod 52 vteřin. Posunula také svůj rekord Diamantové ligy, kterého dosáhla před rokem ve Stockholmu, a to o 82 setin. Rekord mítinku Jamajčanky Kaliese Spencer z roku 2011 pak pokořila o 1.34 vteřiny. Samozřejmě se jednalo také o letošní nejlepší světový výkon, který byl též v držení létající Holanďanky. O poznání vyrovnanější byl jamajsko-americký souboj o druhé místo mezi Janieve Russell (53.75), Shamier Little (53.76) a Rushell Clayton (53.97).

Jedinečná byla také dvoustovka mužů. Zde byl hlavním favoritem světový šampion Noah Lyles ze Spojených států a papírové předpoklady také potvrdil, když zvítězil v letošním nejlepším světovém výkonu a jednom nejrychlejších časů své kariéry 19.47. Navíc o celých 29 setin vylepšil rekord mítinku, který měl od roku 2008 v držení Usain Bolt. Lyles měl však až nečekaně vyrovnaného soupeře v dvacetiletém Botswaňanovi Letsile Tebogovi, jenž se stal díky velkému osobáku 19.50 nejrychlejším Afričanem historie. Kontinentální historické maximum legendárního Namibijce Franka Frederickse z olympiády v Atlantě 1996 srazil o 18 setin a v závěrečných metrech zle dotíral na favorizovaného Američana. Málem také padl vousatý evropský rekord Itala Pietra Menney z Mexika 1979. Zharnel Hughes za ním díky britskému rekordu 19.73 zaostal jen o jedinou setinu.

Očekávaný běžecký duel pro Tsegay a ženský stýpl pod 9

Ženy v závodě na 5000 metrů měly zpočátku ambici na překonání čerstvého světového rekordu Faith Kipyegon. Potřebné tempo ovšem dokázaly nejzvučnější jména Sifan Hassan a Gudaf Tsegay držet pouze do poloviny trati. Po odstoupení vodičky se o tempo starala výhradně Hassan a vynaložené síly jí pak chyběly v cílové rovince, kde se před ni přehnaly hned dvě závodnice. Diamantový primát si připsala Etiopanka Gudaf Tsegay, která svým časem 14:12.29 vylepšila rekord mítinku Hellen Obiri ze sezóny 2019 o víc než osm vteřin a vyhoupla se na čtvrté místo historických světových tabulek. Na sedmou pozici stejné statistiky se díky obrovskému osobáku 14:12.92 dostala Keňanka Beatrice Chebet. Smutnit však nemusela ani Hassan, když posunula vlastní evropské historické maximum téměř o devět vteřin na 14:13.42 a je devátou nejrychlejší ženou historie na této distanci. Čtvrtá Etiopanka Medina Eisa zaběhla nový juniorský světový rekord 14:16.54. Pátá Američanka Alicia Monson se mohla radovat z překonání kontinentálního rekordu, když si s tratí poradila v čase 14:19.45.

Ženskému stýplu dominovaly dle očekávání keňské závodnice, které si daly za cíl zlomení devítiminutové bariéry. To se podařilo té mladší z nich. Jackline Chepkoech nastoupila své slavnější jmenovkyni Beatrice Chepkoech dvě kola před cílem a světová rekordmanka na to nedokázala zareagovat. Jackline byla za svou odvahu odměněna diamantovým triumfem v letošním nejlepším světovém výkonu a výrazně posunutém kariérním maximu 8:57.35, které ji řadí na sedmou příčku historických světových tabulek. Rekord mítinku Etiopanky Hiwot Atalew z roku 2014 překonala o propastných 13 vteřin. Beatrice proběhla cílem jako druhá též v kvalitním čase 9:04.34.

Rekordy mítinku v podání Ta Lou a Reekie

Američanka Sha´Carri Richardson těsně před startem diamantové stovky v Londýně odřekla svou účast. Vedoucí žena letošních tabulek Shericka Jackson se však nemusela obávat nedostatku konkurence, což se také ukázalo na dráze, když po nepovedeném startu proběhla cílem jako třetí v čase 10.94. Z prvenství se radovala v novém rekordu mítinku 10.75 Marie-Josée Ta Lou. Reprezentantka Pobřeží slonoviny posunula deset let staré maximum Shelly-Ann Fraser-Pryce o dvě setiny. Druhá byla k radosti domácího publika Britka Dina Asher-Smith (10.85). Celkem šest závodnic se dostalo pod 11 vteřin.

Další hvězdou, která v den závodu zrušila svůj start, byla ke škodě britských fanoušků jejich půlkařská naděje Keely Hodgkinson. Právě kvůli ní byla osmistovka žen naplánována až na samotný závěr programu. Svou krajanku ovšem víc než důstojně zastoupila Jemma Reekie, která toto klání opanovala v novém rekordu mítinku 1:57.30. Z deset let starého času Američanky Brendy Martinez ukrojila 89 setin. Skvělých časů dosáhly také další závodnice v pořadí. Druhá byla Jamajčanka Natoya Goule-Toppin za 1:57.61. Třetí Halimah Nakaayi zaběhla časem 1:57.62 ugandský národní rekord a Australanka Catriona Bisset se mohla těšit dokonce z překonání kontinentálního maxima, které má nyní díky ní hodnotu 1:57.78.

Premiérové diamanty pro Burks s Murto, Harrison porazil Barshima

Americká dálkařka Quanesha Burks si do Londýna přijela pro své vůbec první vítězství na mítinku Diamantové ligy, které navíc ověnčila novým osobním rekordem 698 centimetrů.

Poprvé v kariéře se radovala z diamantového primátu také finská tyčkařka Wilma Murto, která svedla napínavý souboj s vedoucí ženou světových tabulek Katie Moon. Obě zdolaly 480 centimetrů. Finka k tomu ovšem potřebovala o jeden pokus méně, což jí přisoudilo prvenství.

Podobně napínavá bitva se uskutečnila v soutěži výškařů, kde si to mezi sebou rozdali Katařan Mutaz Essa Barshim a skokanský multi talent ze Spojených států JuVaughn Harrison. V něm byl úspěšnější Američan, když se na rozdíl od svého rivala dokázal úspěšně přenést přes 235 centimetrů. Barshim se musel tentokrát spokojit s druhým místem za 233.

Co se ještě událo?

Američan Grant Holloway si připsal na stodesítce překážek už své třetí letošní diamantové vítězství, když byl nejrychlejší z celého startovního pole v čase 13.01. Ovšem jen těsně za ním se do cíle předklonil Japonec Shunsuke Izumiya, jenž zaostal časem 13.06 jen dvě setiny za svým národním rekordem z této sezóny.

Potřetí v rámci letošní Diamantovky se radoval také jihoafrický čtvrtkař Wayde van Niekerk. Ten na cílové šachovnici úspěšně odolal ataku americké dvojice Bryce Deadmon (44.40) a Vernon Norwood (44.46) a vyhrál v čase 44.36.

Na mužské patnáctistovce tentokrát nebyla prolomena hranice 3:30. K jejímu pokoření však nechybělo mnoho. V novém rekordu mítinku 3:30.44 zvítězil Yared Nuguse ze Spojených států, jenž vzal rekordní zápis věhlasnému Maročanovi Hichamu El Guerroujovi.

Soutěž diskařů tentokrát vyzněla nejlépe pro Švéda Daniela Stahla, jenž zvítězil za 67.03 před Australanem Matthewem Dennym (66.77) a slovinským leaderem světových tabulek Kristjanem Čehem (66.02).

Výsledky

Petr Jelínek, foto: Soňa Maléterová

Vytisknout