Staněk sedmý v Dauhá

pátek 3. května 2019
V katarské metropoli Dauhá odstartoval jubilejní desátý ročník Diamantové ligy. Jediným českým atletem na startu byl koulař Tomáš Staněk, který obsadil sedmé místo. Švédský diskař Daniel Stahl překonal rekord Diamantové ligy. Padala řada dalších světových výkonů roku.

Jediným českým zástupcem v Dauhá byl koulař Tomáš Staněk. Bronzový muž letošního halového evropského šampionátu zahájil sezónu výkonem 20.61, což stačilo v nabité soutěži na sedmé místo. O vítězství se bojovalo za hranicí dvaadvaceti metrů. Nejdelší pokus předvedl Američan Ryan Crouser, jehož náčiní dopadlo na 22.13. Úřadující světový šampion Tom Walsh z Nového Zélandu si vylepšil sezónní maximum na 22.06. Třetí příčku bral Brazilec Darlan Romani za 21.60.

Další špičkovou vrhačskou disciplínou byl hod diskem, kde dokonce padl rekord Diamantové ligy. Jeho držitelem se stal Švéd Daniel Stahl. Ten zaznamenal nesmírně kvalitní sérii, když všechny jeho pokusy letěly za 69 metrů. Hned třikrát překonal sedmdesátimetrovou hranici a jeho nejhodnotnější hod měřil 70.56. Stahl se samozřejmě posunul i do čela letošních světových tabulek. Na pomyslné stupně vítězů ho doprovodili Rakušan Lukas Weishaidinger (66.90) a Íránec Eshan Hadadi (66.78).

Suverénní představení ukázala na osmistovce Jihoafričanka Caster Semenyová. Ta běžela po odstoupení vodičky v podstatě svůj vlastní závod a cílem proběhla vítězně v letošním nejrychlejším světovém čase 1:54.98. Jen čas ukáže, zda se jednalo o poslední závod Semenyové na této distanci. Od 8. května má totiž vejít v platnost pravidlo, kdy ženy se zvýšenou hladinou testosteronu nebudou moci startovat na tratích 400 až 1500 metrů, pokud nenastoupí hormonální léčbu, což Semenyová odmítá. Dnes ji v cíli následovaly Francine Niyonsabaová z Burundi (1:57.75) a Američanka Ajee Wilsonová (1:58.83).

Na stejné distanci mužů se blýskl letošním nejlepším světovým časem 1:44.29 Nijel Amos z Botswany, jenž v závěrečné rovince přespurtoval obhájce diamantové trofeje Emmanuela Korira (1:44.50). Třetí skončila domácí naděje Abubaker Abdalla (1:44.82).

Závod na 1500 metrů mužů byl v jasné režii keňských běžců. V souboji tradičních rivalů byl tentokrát úspěšnější světový šampion Elijah Manangoi, jenž zvítězil v letošním nejlepším světovém čase 3:32.21. Timothy Cheruiyot se tentokrát musel spokojit s druhou příčkou a časem 3:32.47. Třetí byl další Keňan Bethwell Birgen (3:33.12).

Pozice leadera letošních světových statistik se měnila také v na čtvrtce překážek žen. Pro suverénní triumf si doběhla americká olympijská vítězka Dalilah Muhammadová, která se jako jediná dostala pod čtyřiapadesát vteřin. Na světelné tabuli svítilo u jejího jména 53.61. Druhá byla její krajanka Ashley Spencerová za 54.72. Třetí Ukrajinka Anna Ryžikovová se dostala časem 54.82 do čele letošních evropských tabulek.

Dalším překážkovým během, kde se měnila hodnota letošního světového maxima, byl mužský stýpl. Zde potvrdil roli hlavního favorita Maročan Soufiane El Bakkali, jenž měl v závěrečném finiši nejvíce sil a triumfoval v čase 8:07.22. Pro velké osobáky si doběhli druhý Američan Hillary Bor (8:08.41) a teprve osmnáctiletý Keňan Leonard Bett (8:08.61).

Očekávaný duel proběhl na trati 3000 metrů žen, kde se proti sobě utkali Keňanka Hellen Obiriová a Etiopanka Genzebe Dibabaová. Šťastnější byla nakonec prvně jmenovaná, která zvítězila v letošním světovém výkonu roku 8:25.60. Druhá Dibabaová zaostala o šest desetin zpět (8:26.20). Třeti byla další Keňanka Lilian Regneruková (8:29.02).

Na výbornou zahájil letošní sezónu světový a evropský šampion na dvoustovce Ramil Guliyev z Turecka. Ten se stal letos druhým mužem, kterému se podařilo pokořit hranici dvaceti vteřin. V Dauhá opanoval závod na 200 metrů v čase 19.99. O dalším pořadí rozhodovala pouhá setina, která hrála ve prospěch Ekvádorce Alexe Quiňoneze (20.19) před Kanaďanem Aaronem Brownem (20.20). Na stejné distanci žen jasně dominovala v letošním nejlepším světovém výkonu roku 22.26 Britka Dina Asher-Smithová. Pod třiadvacet vteřin se pak dostala už pouze druhá Nizozemka Jamile Samuelová (22.90).

Kolumbijka Caterine Ibargüenová navázala v dálkařském sektoru na svou vítěznou vlnu z loňského ročníku Diamantové ligy. V katarské metropoli si připsala další primát. Ve vyrovnaném klání zvítězila výkonem 676 centimetrů před Ukrajinkou Marinou Bekh-Romančukovou (674) a Australankou Brooke Strattonovou (673).

Hned svůj první start v Diamantové lize proměnila ve vítězství teprve sedmnáctiletá ukrajinská výškařka Jaroslava Mahučiková, když se jako jediná dokázala přenést přes laťku ve výšce 196 centimetrů a nechala za sebou řadu zkušenějších soupeřek. Další tři výškařky (Mirela Demirevová, Erika Kinsleyová a Ana Šimičová) pak zdolaly 191 centimetrů.

Na stovce překážek se těšila z prvenství někdejší mistryně světa z Jamajky Danielle Williamsová (12.66), Druhá byla Nigerijka Tobi Amusanová (12.73) a třetí skončila nejlepší z Američanek Sharika Nelvisová (12.78).

Tyčkařské klání mužů tentokrát patřilo Samu Kendricksovi ze Spojených států, jehož vítězný výkon měl hodnotu 580 centimetrů. V dalším pořadí ho následovali brazilský olympijský vítěz Thiago Braz (571) a Japonec Seito Yamamoto (561).