přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. ledna 2020, 21:38

Staněk rozzářil Nehvizdy

Koulař Tomáš Staněk se postaral o nejkvalitnější výkon třetího ročníku mezinárodního mítinku Hvězdy v Nehvizdech. Hned ve čtyřech z pěti disciplín byl překonán rekord mítinku.

Soutěž koulařů byla dle očekávání zlatým hřebem celého atletického podniku v Nehvizdech a největší zásluhu na tom měl český rekordman Tomáš Staněk. Pro svěřence trenéra Petra Stehlíka se jednalo o druhý start v této halové sezóně. V první sérii zahájil velmi solidním pokusem 20.57 a hned druhým pokusem pak své náčiní poslal do vzdálenosti 21.09. Jednadvacetimetrovou metu pak překonal ještě dvakrát. V posledních dvou sériích zaznamenal zlepšení na 21.22 a 21.23. Stal se tak novým rekordmanem mítinku. Rok starý rekordní zápis Mesuda Pezera z Bosny a Hercegoviny vylepšil o celých 53 centimetrů. Navíc se vyhoupl do čela letošních průběžných světových tabulek. Zároveň také s přehledem vyhověl nominačnímu požadavku pro start na halovém mistrovství světa v čínském Nankingu, kde bude obhajovat bronzovou medaili z Birminghamu.

O vítězi závodu výškařů muselo rozhodnout až rozeskakování, ve kterém byl nakonec úspěšnější bahamský reprezentant a obhájce loňského prvenství Jamal Wilson, jenž ve vzájemném souboji porazil Brazilce Fernanda Ferreiru, kterého mohl alespoň těšit fakt, že se výkonem 226 centimetrů stal spoludržitelem rekordu mítinku, jelikož právě tuto hodnotu oba borci pokořili. Jediným českým zástupcem byl Marek Bahník, který si vyskákal sedmé místo za 215 centimetrů.

Ve stejné disciplíně žen se dokázala pouze Maďarka Barbora Szaboová úspěšně přenést přes laťku ve výšce 188 centimetrů, a to jí zajistilo celkový primát. Ukrajinka Iryna Heraščenková zvládla o tři centimetry méně a byla druhá za 185. Třetí Američanka Tynita Townsendová zdolala stejně jako naše Klára Krejčiříková 182. Lepší zápis ji ovšem posunul před českou výškařskou naději, který se tak musela spokojit se čtvrtou příčkou.

V dálkařském sektoru se přepisoval rekord mítinku v obou kategoriích. Mezi muži se radoval z triumfu Ukrajinec Jaroslav Isačenkov, když dolétl na 796 centimetrů a dva roky staré maximum krajana Vladyslava Mazura překonal o deset centimetrů. Podobně úspěšná byla i ženská vítězka, kterou se stala Maďarka s vietnamskými kořeny Anasztazia Nguyenová, která posunula rekord mítinku Lotyšky Mary Grivaové o osm centimetrů na 649.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben

Vytisknout