Staněk překonal národní rekord

úterý 6. února 2018
Hned šest českých závodníků se představilo na druhém mítinku World Indoor Tour v německém Düsseldorfu. Zazářil zejména koulař Tomáš Staněk, který překonal český rekord Remigia Machury staršího. V Německu se představili také běžci Jakub Holuša, Filip Sasínek a Filip Šnejdr. Na sprintech zápolili Dominik Záleský a Klára Seidlová.

Tomáš Staněk se opět zapsal do historie české atletiky, když dokázal v Düsseldorfu hned dvakrát posunout hodnotu halového národního rekordu. Své možnosti naznačil již v první sérii, kde jeho koule dopadla na 21.57, druhým pokusem pak zaznamenal 21.98, čímž překonal historické maximum Remigia Machury staršího o devatenáct centimetrů. Třetím pokusem pak ještě přitlačil, když jeho náčiní dopadlo na 22.17, což je zároveň Tomášův absolutní osobák. Výrazně vylepšil také svůj vlastní letošní nejlepší světový výkon a jedná se i o nový rekord mítinku. „Už v rozhazování jsem se cítil dobře, když jsem tam dokázal vrhnout kolem 21.30, a to jsem to ještě vůbec netrefil. Věděl jsem, že formu rozhodně mám a od prvního pokusu tušil, že to bude dobré. Ani ten pokus na 21.98 nebyl úplně ideální. Naopak při těch 22.17 se mi to podařilo trefit pěkně do osy a bylo jasné, že koule poletí daleko,“ zhodnotil. Spokojen mohl být i druhý Chovat Stipe Žunič. I on totiž dokázal výkonem 21.13 vylepšit historické národní maximum své země. Třetí byl Polák Konrad Bukowiecki za 20.73.

Hned dvojnásobnou účast měla česká atletika v běhu na 1500 metrů, který měl hodně dramatický závěr. V závěrečném kole si to totiž rozdávali o vítězství keňský mistr světa Elijah Manangoi a zkušený Maročan Abdelaati Iguider. V momentě, kdy Manangoi zhruba 130 metrů před cílem nastoupil, došlo ke kontaktu a oba borci se poroučeli na zem. Z prvenství se tak nečekaně radoval další Keňan Vincent Kibet, který proběhl cílovou šachovnicí za 3:36.86. Druhý finišoval Etiopan Aman Wote za 3:38.35. Cenné body za třetí příčku si pak připsal Jakub Holuša. Časem 3:39.54 sice pokořil nominační požadavek Českého atletického svazu pro start na HMS, ale o pouhé čtyři setiny zaostal za nominačním standardem IAAF. „Jsem rád hlavně za dokončený závod. Stále ještě cítím únavu. V Austrálii jsme udělali opravdu hodně práce a dnes se mi ještě běželo ztěžka. Podobné pocity měl na půlce i Marcin Lewandowski. Asi ani ta trojka v Karlsruhe nebyla dobrý nápad. Ještě je třeba to vyběhat. Forma by měla stoupat směrem k HMS. Hodně mi pomohlo, že dvě kola před koncem mě předběhl Filip, to člověka dost vyhecuje, takže jsem zabojoval a s časem jsem docela spokojen. Nevím, jestli jsem někdy začínal sezónu tak rychle. Škoda těch čtyř setin, ale těším se na nedělní závod v Métách, kde bych se rád zas o něco zlepšil,“ uvedl úřadující vícemistr světa. Pátý pak byl Filip Sasínek, jenž zaběhl 3:40.98. „Jsem rád, že se mi konečně podařilo doběhnout závod. V jeho začátku jsem chytil špatnou pozici, ale tempo postupně zrychlovalo. Ještě to nebylo úplně ono, ale jsem spokojený, protože je od čeho se odrazit a příště už budu připravený předvést kvalitní výkon,“ věří bronzový medailista z loňského HME v Bělehradě.

Mužská osmistovka měla na programu dva běhy a hned v tom prvním se představilo příjemné překvapení letošní halové sezóny Filip Šnejdr a svěřenec Petra Novotného si opět nevedl vůbec špatně, když ve svém běhu skončil čtvrtý za 1:47.50, což je čas jen o čtyři setiny pomalejší, než je jeho osobní rekord z Vídně. „Závod byl výborně rozběhnutý. Na seběhu jsem byl nejlépe, jak jsem mohl a pak už se jen běželo. 750 metrů to byl téměř ideální závod, ale pak jsem trochu vytuhl, což se mi letos stalo poprvé, ale s tím nic nenadělám. Celkový čas není vůbec špatný, ale chtěl jsem běžet o něco rychleji,“ podělil se o bezprostřední pocity. Nejrychlejší čas ze všech půlkařů předvedl vítěz prvního běhu Polák Adam Kszczot, jenž triumfoval za 1:46.47. Druhý běh se rozhodoval v těsném finiši, kde byl nejúspěšnější Keňan Nicholas Kipkoech (1:46.52) před svým krajanem Wycliffem Kinyamalem (1:46.54) a Američanem Erikem Sowinskim (1:46.57).

Pekelně rychlé sprinty na 60 metrů se běhaly na středové rovince. Mezi muži si připsal druhé vítězství v rámci letošní World Indoor Tour Číňan Su Bingtian. Svůj triumf navíc ozdobil dalším vylepšením asijského rekordu na 6.43, čímž se momentálně dělí o pátou příčku v historických statistikách s Američanem Timem Hardenem. Svá sezónní maxima si vylepšili i druhý Španěl Yunier Pérez a třetí Američan Mike Rodgers. Oba zaznamenali čas 6.52. Ve špičkové konkurenci se neztratil ani Dominik Záleský, jenž dosprintoval sedmý za 6.64 (v rozběhu 6.67). "V rozběhu jsem krásně trefil start a snažil se běžet uvolněně, což se mi poměrně podařilo. Jsem rád, že se mi podařilo porazit tak kvalitní borce a postoupit do finále, s čímž jsem uplně nepočítal. Když jsem pak viděl, s kým běžím ve finále, tak to byl obrovský zážitek. Chtěl jsem si to užít a s nepovedeným startem jsem za čas 6.64 rád," neskrýval nadšení.

Svou zástupkyni jsme měli i na šedesátce žen a byla jí Klára Seidlová. Druhá ze svěřenců Jakuba Uhra cílovala na šesté příčce v čase 7.29 a připsala si například cenný skalp stále ještě úřadující světové šampionky na této distanci Barbary Pierreové ze Spojených států (7.34). "Cítila jsem, že na mě něco leze, ale věřila, že mohu atakovat dobrý čas. Start se mi povedl, ale ke konci už to tak nejelo. Vzhledem k okolnostem jsem s časem spokojená," řekla. Papírové předpoklady potvrdila britská favoritka Asha Philipová, které časomíra ukázala 7.17. Druhá byla Polka Ewa Swobodová za 7.20 a třetí skončila Američanka Quanesha Burksová (7.22).

Doposud nejlepší halový světový výkon tohoto roku byl k vidění v dálkařském sektoru a postarala se o něj srbská favoritka Ivana Španovičová, která dolétla na 677 centimetrů. Druhou příčku brala Němka Sosthene Moguenaraová za 668 centimetrů a třetí skončila Američanka Quanesha Burksová.

Letošní světové maximum padlo i na šedesátce překážek žen, kde dominovaly americké závodnice. Nejrychlejší byla Christina Manningová, která se výkonem 7.77 nejenže posunula do čela letošních světových statistik, ale také vylepšila hodnotu rekordu mítinku i svého osobáku. Druhá se do cíle předkláněla Sharika Nelvisová, když časem 7.80 vyrovnala svůj několik dní starý osobní rekord z Karlsruhe. Domácímu publiku udělala radost třetím místem Pamela Dutkiewiczová (7.83). Mužské překážky opanoval Maďar Balázs Baji za 7.64 před Němcem Erikem Balnuweitem (7.66) a Kypřanem Ivanem Trajkovičem (7.68).

K vylepšení rekordu mítinku došlo v běhu na 1500 metrů žen, kde se nejlépe dařilo Keňance Beatrice Chepkoechové, která proběhla cílem jako první v novém keňském halovém národním rekordu 4:04.21. Z nových osobáků se mohly těšit i druhá Polka Angelika Cichocka (4:06.35) a třetí Keňanka Winny Chebetová (4:07.86).

S mužskou trojkou si nejrychleji ze všech poradil etiopský mladík Yomif Kejelcha za 7:40.55, když v těsném doběhu porazil Keňana Bethwela Birgena (7:40.90). Třetí byl nejlepší Evropan v závodě Adel Mechaal ze Španělska (7:42.06).

V tyčkařském sektoru tentokrát kraloval Polák Piotr Lisek, jenž jako jediný pokořil laťku ve výšce 586 centimetrů. Druhou příčku obsadil ve vyrovnaném sezónním výkonu 578 centimetrů Američan Sam Kendricks. Stejnou výšku zdolal i třetí Řek Konstadinos Filippidis.

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben