přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. ledna 2022, 20:58

Staněk potřetí vítězný v Nehvizdech

Mezinárodní mítink Hvězdy v Nehvizdech má za sebou pátý ročník a k radosti domácích fanoušků na něm už potřetí v řadě zvítězil koulař Tomáš Staněk. Rekord mítinku padl v soutěži výškařů a také v kouli žen.

Český koulařský rekordman Tomáš Staněk si do Nehvizd přijel pro zkompletování vítězného hattricku. Vyhrál zde totiž už v předešlých dvou ročnících. Navíc je výkonem 21.20 držitelem rekordu mítinku. O svém třetím primátu v řadě rozhodl svěřenec Petra Stehlíka hned v úvodní sérii, kdy zaznamenal svůj nejdelší pokus 20.91 a vrátil tak kladenskou porážku Marcusi Thompseonovi z Norska. Ten byl tentokrát druhý za 20.68. Na stupně vítězů se vešel ještě vítěz Nehvizd 2019 Mesud Pezer z Bosny a Hercegoviny. Pódiové umístění si zajistil vrhem na 20.47. Přes dvacet metrů se dostali ještě Rumun Andrei Toader (20.12), Brit Lincoln Scott (20.09) a Portugalec Francisco Belo (20.02).

Mezi koulařkami se z nového osobního rekordu a vítězství radovala Němka Sara Gambettaová. Finalistka olympijských her v Tokiu si výkonem 18.90 své kariérní maximum posunula o dva centimetry. Druhá byla Kanaďanka Sarah Mittonová za 18.65 a bronzové umístění putuje také do Německa zásluhou Kathariny Maischové (18.56). Vítězka ze čtvrtečního kladenského mítinku Švédka Fanny Roosová skončila tentokrát až čtvrtá vrhem na 18.44 a elitní pětku pořadí uzavřela někdejší světová šampionka Christina Schwanitzová za 17.84.

Z dvojice českých výškařů se v Nehvizdech dařilo lépe Janu Štefelovi, jenž soutěží procházel naprosto čistě až do 219 centimetrů. Další postupná hodnota 223 by pro něj znamenala vylepšení osobního rekordu, ale i přes nadějný třetí pokus, mu odolala. Štefela tak obsadil v nabité soutěži šesté místo. Marek Bahník zvládl nejlépe 215 centimetrů napotřetí, což stačilo na desátou příčku. Hned pět výškařů se pak pokoušeno na 227 centimetrech o překonání dva roky starého rekordu mítinku Brazilce Fernanda Ferreiry. Úspěšní byli dva, a to belgický obhájce prvenství Thomas Carmoy a Malajsijec Nauraj Randhawa, který už o čtyři centimetry posunul svůj vlastní halový národní rekord z Kladna. V ten moment už bylo jasné, že třetí příčku obsadí zajímavá zámořská akvizice JuVaughn Harrison ze Spojených států. Duel o prvenství se pak odehrál na 230 centimetrech. Zde už ani jeden z výškařů úspěšný nebyl a díky lepšímu zápisu se mohl těšit z úspěšné obhajoby Thomas Carmoy.

V soutěži výškařek zopakovala svůj několik dní starý triumf z Kladna Ukrajinka Julia Čumačenková. Tentokrát jí byla největší soupeřkou finská bronzová medailistka z loňského halového evropského šampionátu Ella Junnilaová. Obě závodnice se dokázaly úspěšně přenést přes 187 centimetrů. Čumačenkové se to ovšem podařilo napodruhé, zatímco Junnilaová byla úspěšná až třetím pokusem, což rozhodlo ve prospěch Ukrajinky. Michaela Hrubá byla stejně jako v Kladně třetí, když napoprvé překonala 184 centimetrů. 187 už bylo bohužel nad její síly.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Ivana Roháčková

Vytisknout