přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. května 2023, 12:33

Staněk na prahu letní sezóny

V pátek dopoledne proběhlo v pražském hotelu The Grand Mark Prague předsezónní setkání koulaře Tomáše Staňka s novináři, kde prozradil své plány pro nejbližší týdny.

Stříbrný medailista z nedávného halového evropského šampionátu v Istanbulu nejprve ještě zavzpomínal s odstupem času na finálový závod v Atakoy Aréně. „Každý atlet chce dosáhnout toho nejvyššího umístění. Upřímně jsem nečekal, že se na HME budou rozdávat medaile za takové metry, ale o to zajímavější závod to byl až do samotného konce. Sice to bylo stříbro, ale cením si ho stejně jako zlata vzhledem k předvedenému výkonu,“ přiznává.

Pro přípravu směrem k letní sezóně zvolil již tradičně jihoafrický Potchefstroom a pochvaloval si, že vše šlo podle plánu. „Od Mnichova jsem konečně zdravý. Mohl jsem trénovat dlouhodobě bez omezení, což doufám, že přinese své ovoce. Přeci jen už se ve svém věku umím srovnat s tělem a poznám, kdy je třeba trošku povolit. Základ mám opravdu kvalitní, takže už se těším na závody,“ vyhlíží svůj letošní první start pod otevřeným nebem.

Ten by měl přijít už příští úterý 23. května na Memoriálu Ludvíka Daňka v Turnově. „V Turnově se mi závodní dobře. Je tam kvalitní kruh a věřím, že tentokrát vyjde i počasí, které nás tam velmi často trápí. Je to mítink, který mi termínově naprosto vyhovuje, jelikož nemusím první start absolvovat rovnou na Diamantové lize,“ pochvaluje si.

Právě v rámci diamantového seriálu by pak měl pravidelně startovat. „O závodním programu pro příští týdny mám už celkem jasno. Mám potvrzené starty na všech nadcházejících mítincích Diamantovky. Zejména do Lausanne se těším. Je tam pěkný stadion a parádní atmosféra, jelikož to máme blízko publiku. Budu startovat také na mistrovství Evropy družstev v Polsku. To má zase úplně jiný náboj než klasické mítinky nebo velké šampionáty, jelikož se jedná o týmovou soutěž,“ prozradil své nejbližší závodní plány.

Vrcholem celé sezóny je pak srpnové mistrovství světa. Z toho mu ještě medaile chybí. Nejblíže k ní měl na světovém šampionátu v Londýně před šesti lety, kde skončil těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě. Sám ale uznává, že se jedná o extrémně obtížný úkol. „V této generaci je nesmírně těžké na mezinárodní úrovni uspět. Dříve stačilo na mistrovství světa 22 metrů na vítězství, dnes s tím jste klidně šestí. Dopředu šel nejen svět, ale i Evropa. Jsem rád, že budu startovat pravidelně v Diamantové lize, protože pravidelná konfrontace s nejlepšími světovými koulaři je nezbytná. Také mě těší, že se mistrovství světa koná tak blízko a nemusíme se tentokrát srovnávat s časovým posunem, dlouhou cestou nebo jinými klimatickými podmínkami. To bude pro evropské koulaře velká výhoda,“ neskrývá nadšení, že letošní MS proběhne v Budapešti. 

Petr Jelínek, foto: Ivana Roháčková

Vytisknout