přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. ledna 2019, 01:59

Staněk a Hrubá do Glasgow

Koulař Tomáš Staněk a výškařka Michaela Hrubá se stali dalšími „limitáři“ pro start na halovém mistrovství Evropy.

Český koulařský rekordman se postaral o nejkvalitnější výkon tradičního mítinku Jablonecká hala. Hned při svém prvním letošním startu pohodlně vyhověl nominačním požadavkům pro start na HME. Nejdelší pokus předvedl v páté sérii, kdy jeho náčiní dopadlo na 21.16. Ani jeden z jeho měřených pokusů nebyl pod dvacet metrů a svěřenec trenéra Jana Tylčeho tak prokázal hned v úvodu sezóny nadějnou formu.

Na šedesátce mužů potvrdil roli leadera národních tabulek Zdeněk Stromšík. Rovinku prolétl v čase 6.67, čímž o dvě setiny vylepšil svůj výkon z Ostravy. Pro druhou příčku si dosprintoval Jan Veleba za 6.75 (v rozběhu si zlepšil SB na 6.73). Třetí skončil Štěpán Hampl (6.78, v rozběhu 6.77), jenž si připsal cenný skalp Dominika Záleského (6.80, v rozběhu 6.78).

Jedinou setinu za časem, který by jí zajistil účast na halovém evropském šampionátu, zaostala na stejné distanci Klára Seidlová. Té časomíra ukázala 7.32. Ve finálovém závodě si vedla naprosto suverénně. Druhá Brazilka Tamaris de Lizová na ni ztratila patnáct setin (7.47).

Šedesátka překážek mužů byla v jasné režii polských reprezentantů. Zvítězil Dominik Bochenek (7.93) před Kasperem Schubertem (8.06) a Patrykem Bacharem (8.13). Z českých závodníků byl ve finále nejlepší Adam Sebastian Helcelet za 8.17 (v rozběhu 8.13). Ještě o dvě setiny rychlejší byl v rozbězích Marek Lukáš (8.11). Ve finále byl ovšem diskvalifikován za ulitý start. Jan Doležal nastoupil pouze do rozběhu a byl z toho čas 8.16.

Překážková šedesátka žen vyzněla nejlépe pro Ukrajinku Nataliyi Ruchkivskou. Její vítězný čas měl hodnotu 8.40. Za ní se seřadily Lucie Koudelová (8.48) a Helena Jiranová (8.50).

V dálkařském sektoru potvrdil roli favorita Radek Juška. Český rekordman zaznamenal vyrovnanou sérii, když se všechny jeho měřené pokusy vešly do deseti centimetrů. Nejdále dolétl atlet pražského Olympu na 7.72. Na stupně vítězů ho doprovodili Poláci Andrzej Kuch (753) a Mateusz Jopek (750). Mezi ženami jasně triumfovala Milica Gardasevičová ze Srbska, která zapsala 652 centimetrů. Nejlepší českou závodnicí byla druhá Daniela Volná (613).

Tyčkařské klání patřilo zkušenému Janu Kudličkovi, jenž si vylepšil sezónní výkon na 540 centimetrů a porazil Poláka Roberta Soberu i Michala Balnera, kteří shodně pokořili 520 centimetrů.

Strahov

Na Přeboru Jihočeského kraje si mimo soutěž zaskákala výškařka Michaela Hrubá a hned při své letošní premiéře vyhověla nominačním požadavkům, které ji opravňují startovat na HME v Glasgowě. Svěřenkyně trenéra Pogányho se úspěšně přenesla přes laťku o hodnotě 190 centimetrů. Následně si nechala na stojany nastavit 195. Tato výška jí ovšem ještě odolala.

 

Petr Jelínek

Vytisknout