přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. března 2023, 21:23

Staněk a Friš do finále

Prvním soutěžním večerem odstartovalo halové mistrovství Evropy v Istanbulu. Do boje zasáhli čtyři čeští reprezentanti. Koulař Tomáš Staněk a mílař Jan Friš postoupili do finále. Naopak cesta šampionátem končí pro Filipa Sasínka a Filipa Šnejdra.

Tomáš Staněk vstupoval do soutěže koulařů jako obhájce mistrovského titulu z předešlého šampionátu v Toruni. Hladký průběh kvalifikace ho ovšem nečekal. V úvodním pokusu mu koule vypadla z ruky, než vůbec dokončil otočku a v druhé sérii zapsal pouze 20.09, což na postupovou osmičku stačilo jen chvíli. Český rekordman tak musel soustředit všechny své síly do závěrečného vrhu. V něm pak výrazně přitlačil, když jeho náčiní dopadlo na 20.70 a šance na čtvrtý cenný z HME tak stále žije. Nejdelším pokusem celého kvalifikačního kola 21.46 se blýskl Ital Zane Weir. Naopak ve finále bude chybět například Staňkův přemožitel z ME v Mnichově Srb Armin Sinančevič.

V rozbězích na 1500 metrů mužů jsme měli dvojí zastoupení a lépe se tentokrát vedlo Janu Frišovi, jenž využil výhody posledního běhu, který byl ze všech nejrychlejší. V průběhu celého závodu se Honza držel v kontaktu s čelem a nepolevil ani v závěrečném okruhu. I když přišla v cílové rovince drobná kolize, dokázal ji ustát a finišoval jako šestý ve svém sezónním maximu 3:41.57, díky čemuž si po dvou letech zopakuje účast v evropském finále.

Tolik štěstí už neměl Filip Sasínek. V jeho rozběhu se nikomu nechtělo tahat tempo, a tak se této role musel zhostit sám a celé pole vedl až do mety jednoho kilometru. V následně skrumáži pak jen těžko hledal skulinku, kudy se probít na postupové pozice. V závěrečné zatáčce pak přišel ještě kontakt s jedním se soupeřů, který našeho reprezentanta rozhodil a cílem proběhl jako osmý v čase 3:44.76, což znamená, že čtvrtou účast v halovém kontinentálním finále nepřidá a z Turecka si odveze devatenácté místo.

Vůbec prvním českým zástupcem, který se na šampionátu představil, byl půlkař Filip Šnejdr. Svěřenec Jakuba Holuši nastoupil hned do úvodního rozběhu na 800 m a cílem proběhl jako čtvrtý v čase 1:48.35, což bohužel na postup nestačilo. Dále šli pouze první dva z každého rozběhu a pak dva závodníci na dalších pozicích s nejlepšími časy. V tomto ohledu scházelo Filipovi k semifinále 53 setin a celkově obsadí čtrnácté místo. Už rozběhy se staly osudnými hned několika favoritům včetně leadera letošních evropských tabulek Belgičana Tiba de Smeta, třetího muže průběžných kontinentálních statistik Saúla Ordoněze ze Španělska nebo zkušeného Nizozemce Tonyho van Diepena.

Portugalec Pedro Pablo Pichardo je jasným favoritem trojskoku, kde obhajuje zlato z Toruně a svým soupeřům to dal jasně najevo už v kvalifikaci, když si hned prvním pokusem doskákal pro nový halový národní rekord 17.48.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout