přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. září 2021, 09:48

Staněk 8. v Záhřebu, Špotáková 1. v Chebu

Koulařským prologem v pondělí odstartovala další zastávka World Athletics Continental Tour Gold v chorvatském Záhřebu. Tomáš Staněk v něm obsadil osmé místo. Ve stejný den se uskutečnila také Velká cena Chebu, kde se blýskla šedesátimetrovým hodem oštěpařka Barbora Špotáková.

Soutěž koulařů se v Záhřebu konala v předvečer hlavního programu. Český rekordman Tomáš Staněk v ní obsadil díky výkonu 20.41 osmé místo. V páté sérii pak předvedl ještě výrazně delší pokus, který letěl až k 22 metrům, koule ovšem dopadla mimo výseč. Závěrečný vrh již vynechal kvůli bolavému rameni. „Moc jsem se do Záhřebu těšil. Poslední týdny jsem na tom dobře, a věřil, že ještě předvedu nějaký dlouhý pokus. Při závodě v Táboře jsem cítil bolest v rameni a měl trochu pochybnosti. Přesto jsem to chtěl zkusit. Mrzí mě, že ten pátý pokus byl mimo výseč, protože bych si určitě vylepšil sezónní výkon. Právě při něm se mi zas ozvalo to rameno. Teď si musím hlavně odpočinout a dát se do kupy, abych pak mohl bez problémů zahájit přípravu,“ uvedl.  

Další suverénní primát si připsal Američan Ryan Crouser. Všechny jeho pokusy dopadly za 22 metrů. Jeho vítězný výkon měl hodnotu 22.84, čímž o deset centimetrů překonal vlastní rekord mítinku z minulého roku. Velmi dobře si vedl také druhý Novozélanďan Tom Walsh, jenž zaostal vrhem na 22.39 jen osm centimetrů svým sezónním maximem z olympijských her v Tokiu, kde získal bronz. Třetí skončil další zástupce koulařské školy ze Spojených států Joe Kovacs za 21.70.

V Chebu se uskutečnil 41. ročník Velké ceny na zlaté dráze. Největší hvězdou mítinku byla světová rekordmanka Barbora Špotáková. Ta soutěži oštěpařek jasně dominovala, když by zvítězila každým ze svých měřených pokusů. Svůj chebský triumf ozdobila šedesátimetrovým hodem, který měřil 61.29. Druhá byla její oddílová kolegyně z Dukly Praha Martina Píšová za 56.59.

Na dráze se postaral o nejhodnotnější výkon v závodě na 1000 metrů český juniorský rekordman na této distanci a čtvrtý půlkař nedávného mistrovství světa juniorů v keňském Nairobi Jakub Davidík, jemuž časomíra v cíli ukázala 2:22.87.

Petr Jelínek, foto: Zuzana Trojáková

Vytisknout