přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. ledna 2014, 15:30

Stalo se ve čtvrtém čtvrtletí

V závěrečné části zpravodajského souhrnu roku 2013 se věnujeme poslednímu čtvrtletí.

ŘÍJEN / Mládežníci si rozdělovali týmové tituly. Mezi juniory se v pražském Edenu prosadili obhájci - dívky brněnského Olympu i chlapci z pořádající Slavie. Věkově nižší kategorii ovládli dorostenci ze Sokola Opava a jejich vrstevnice z Kladna. * Zuzana Hejnová byla zvolena do nejlepší desítky světových atletek v anketě IAAF, později se vešla i mezi nejlepší trio. * Končící vícebojař Roman Šebrle obdržel od ministra obrany Zlatou lípu, významné armádní ocenění. * Čtvrtkař překážkář Josef Prorok, finalista mistrovství Evropy 2010 a majitel bronzu ze štafety z HME 2013, ukončil kvůli přetrvávajícím zdravotním potížím kariéru. * Mistry ČR družstev se ve starším žactvu stali chlapci Slavie Praha a dívky JAC Brno. * Celkovými vítězi běžeckého seriálu Run Tour jsou Lukáš Olejníček a Květoslava Pecková. * V kvalitním finálovém klání Corny Středoškolského poháru zvítězilo v dívčí kategorii Gymnázium Hády Brno a mezi chlapci Církevní gymnázium Německého řádu Olomouc. Nechyběla osobně ani patronka Špotáková. * Evropskou atletkou roku se stala Zuzana Hejnová, jejím protějškem je ukrajinský výškař Bondarenko. Vycházejícími hvězdami starého kontinentu jsou podle hlasujících islandská půlkařka Hinriksdóttirová a srbský čtvrtkař překážkář Bekrič. * Velkou cenou Atletiky pro děti bylo korunováno dosavadní spojenectví projektu ČAS a Ústeckého kraje, malé závodníky přijela podpořit i Zuzana Hejnová. * Organizátoři halového ME 2015 v Praze představili logo, komunikační strategii a ohlásili kvalitně obsazený testovací mítink v únoru nadcházejícího roku. * V 34 letech ukončila kariéru překážkářka Felicienová z Kanady, mimo jiné zlatá z MS 2003 a HMS 2004. * Po potrestání další ruské běžkyně národní antidopingovou komisí se vylepší výsledky Terezy Čapkové z ME 2012 na šesté a univerziády 2011 na páté místo. * Jarmila Kratochvílová obdržela k výročí vzniku ČSR od prezidenta republiky Medaili za zásluhy. * Nejlepší z armádního klubu byla podle mínění 133 hlasujících zaměstnanců Dukly překážkářka Hejnová, třetí místo patří oštěpaři Veselému, do „top ten“ se vešli také jako pátý čtvrtkař Maslák a sedmý kladivář Melich. Trenérem roku zvolen Dalibor Kupka. *

LISTOPAD / Roman Šebrle potvrdil, že se po atletice pokusí prosadit v golfu. * V šesté řadě taneční soutěže České televize StarDance se představila trojskokanka Kašpárková – vypadla jako třetí v pořadí – a diskař Bugár, který obsadil „bronzovou“ pozici. * Lucie Sekanová a Lukáš Kourek ovládli nominační kros pro ME, který se uskutečnil ve Střelských Hošticích. * Rady EA posvětila, že v roce 2018 se bude ME potřetí v historii konat v Německu, po Stuttgartu 1986 a Mnichově 2002 tentokrát v Berlíně. * Stříbrné ocenění od IAAF pro Mattoni 1/2Maraton České Budějovice ze seriálu RunCzech je ve světě rekordní šestou známkou pro jediného pořadatele. * Vítězkou Atleta roku se stala překážkářka Zuzana Hejnová před zbývajícími medailisty z MS Veselým a Melichem. Trenérem zvolen kouč Hejnové a spol. Dalibor Kupka, objevem i juniorem Anežka Drahotová. * Vítězem 80. ročníku Velké kunratické se potřetí v řadě stal orientační běžec Jan Procházka. * Diskařka Věra Cechlová Pospíšilová ukončila kariéru poté, co (byť se zpožděním) získala olympijskou medaili. Spolu s manželem Jakubem je v očekávání prvního potomka. * Ruská chodkyně Kaniskinová, trojnásobná mistryně světa a vítězka OH, ukončila kariéru. * Rada IAAF rozhodla, že k dosavadní čtyřiadvacítce legend v atletické Síni slávy přibude dalších dvanáct, jmenovitě Fin Kolehmainen, Američané Dillard a P. O’Brien, Australanka Jacksonová, Brit Thompson, Norka Waitzová, Sověti Sanějev, Sedych, Lisovská, Francouzka Perecová, Alžířan Morcelli a Ruska Mastěrkovová. HMS 2016 bude v Portlandu v USA, 2018 v britském Birminghamu. * Atlety roku se podle ankety pořádané IAAF stali jamajští sprinteři Fraser-Pryceová a Bolt. * Legendární běžkyni a stále světové rekordmance na 800 m Kratochvílové vyšla kniha „Fenomén Jarmila“. * Darvis Patton, stříbrný z MS 2003 (200 m) a finalista OH 2008 (100 m), ukončil v 35 letech kariéru. * Ir Patrick Hickey byl v Římě zvolen staronovým prezidentem Evropského olympijského výboru. * Atletika se možná přece jen objeví při premiéře evropské olympiády za dva roky v Baku, a to ve své „uliční“ podobě známé např. z Manchesteru. * 32letý ruský výškař Rybakov, mimo jiné vítěz HMS 2006 a majitel 7 stříber z MS a HMS, ukončil kariéru. * MOV se dohodl s IAAF na limitu 2 000 závodníků pro olympiádu v Riu. * Atletika má jako jediná dva zástupce v desítce nejlepších sportovců ČR roku. Zuzana Hejnová v očích členů Klubu sportovních novinářů nakonec i zvítězila a Vítězslavu Veselému přiřkli žurnalisté druhé místo.

PROSINEC / Již třetím rokem předal ČAS ocenění pořadatelům největších tuzemských běžeckých podniků, které splňují stanovená kritéria kvality, tentokrát odděleně i v kategorii seriálů. * 50 domácích sportovních hvězd vybíralo ze svého středu desítku nejlepších a shodli se s novináři na prvních dvou místech, kam vybrali Hejnovou a Veselého. * Čeští krosoví běžci se při ME v Bělehrad výrazněji neprosadili, když nejlepších výsledků dosáhli 25. Sekanová a 29. Kocourek, kteří oba běželi hlavní kategorie. Ty individuálně ovládli Francouzka Duarteová a Španěl Bezabeh. Nejúspěšnější výpravou byla především díky výbornému týmovému výkonu ta z Velké Británie. * Při Středočeském poháru družstev mládeže na pražském Strahově padl halový žákovský rekord v tyči, díky Amálii Švábíkové a zejména Nikoly Pöschlové se posunul až na 357 cm. * Téměř milion a půl amerických dolarů stála výherce dražby jedna ze zlatých medailí, kterou vybojoval v Berlíně legendární americký atlet Owens. Jedná se o nejvyšší sumu za prodej olympijské trofeje. * 476 cm Jiřiny Svobodové z Plzeňské tyčky uznalo předsednictvo ČAS jako národní rekord. * Žáci vylepšovali na Strahově rekordy na 60 m překážek: při Vánoční hale Dan Bárta časem 8.12 s a Tereza Vokálová na 8.68. Ta se ještě zlepšila o týden později na stejném místě při mezikrajovém utkání na 8.60. Při něm vládli hostitelé z Prahy, především díky nadvládě žákyň. * Sedm atletů se dostalo do nominace na světového sportovce podle AIPS, ruská tyčkařka Isinbajevová skončila pouze za tenistkou S. Williamsovou, jamajský sprinter Bolt pak zvítězil. Nejlepší bylo podle mínění žurnalistické obce také tiskové zázemí při MS v atletice. * V žebříčcích sezony 2013 podle Athletics Weekly uhájili prvenství čeští mistři světa, na 400 m překážek Zuzana Hejnová a v oštěpu Vítězslav Veselý. Do jednotlivých desítek se dostali také kladivář Melich (třetí), koulař Prášil (5.), čtvrtkař Maslák, tyčkaři Svobodová a Kudlička (všichni 7.), sedmibojařka Klučinová (9.) a překážkářka Rosolová (10.). * Podle mínění atletické „bible“ Track & Field News jsou světovými atlety roku ukrajinský výškař Bondarenko a novozélandská koulařka Adamsová.

Michal Procházka, foto: J. Kucharčík (titul,2), I. Roháčková (1)

Vytisknout