přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. ledna 2015, 20:06

Stalo se v roce 2014

Jakých bylo uplynulých dvanácti měsíců, to přinášíme ve velkém souhrnu událostí.

LEDEN / Smělé plány na závodní půlkařský test musela Zuzana Hejnová odložit, poranila si levý nárt. Operace se podařila a svěřenkyně Dalibora Kupky slíbila, že na ME v Curychu chybět nebude. * Organizátoři Zlaté tyčky se nedohodli s městem Pardubice na přijatelných podmínkách a specializovaný mítink se tak neuskutečnil. * Juniorští běžci Zemaník a Stewartová zvítězili na kvalitně obsazeném krosu IAAF v italském Legnanu. * Strahov hostil akademické MČR, v bodovací soutěži uspělo ČVUT těsně před FTVS UK. * Američanka Cainová zaběhla juniorský SR na halový kilometr, posléze ho ještě vylepšila na 2:35,80. * Tereza Čapková si v prvním závodě při návratu po zranění pravého lýtka na Strahově utrhla levou achilovku. * V britském Sheffieldu zvítězili při MU vícebojařů domácí před Nizozemci, český tým na třetím místě táhli Jiří Sýkora a Nela Severová. * ČAS spustil ve spolupráci s běžeckou komunitou specializovaný web Českýběh.cz. * Ostravskou laťku vyhráli Rus Cyplakov (227) a Magdalena Nová (183). * Filip Sasínek vylepšil juniorský rekord na 1500 m, v Bratislavě zaběhl 3:51,35; přišel o něj později při mítinku Praha Indoor v přímém souboji s Janem Frišem – 3:46,98. * Národní maximum posunula juniorka Rebeka Šilhanová v tyči, ve Vídni skočila 426. * Beskydskou laťku ve Vendryni u Třince vyhráli Kynard z USA (227) a Švédka Green Tregarová (197).

ÚNOR / Tyčkařka Jiřina Svobodová zlepšila v Drážďanech vlastní český rekord na 471 cm. * Na mítinku v Karlsruhe zaběhla světové maximum na 1500 m 3:55,17 Etiopanka Genzebe Dibabaová. * Při Hustopečském skákání zvítězili Rusové Dmitrik (232) a Kučinová (197), moravskou dvoudílnou tour však ovládli Američan Kynard a Švédka Tregarová. * Jakub Holuša vzal národní rekord na 1500 metrů Michalu Šnebergrovi v irském Athlone časem 3:38,79. * Čeští krosaři na klubovém EP v Albufeiře (POR): junioři Vítkovic šestí, z nich Zemaník rovněž 6., Friš 9. * Podruhé v krátkém čase zaběhla svěťák G. Dibabaová, tentokrát na 3000 m, ve Stockholmu 8:16,60. * Mistry republiky v halovém víceboji se stali poprvé Nela Severová (4103 bodů) a Marek Lukáš (5748 b), juniorský národní rekord 5838 složil Jiří Sýkora. * Pavel Maslák zaběhl v Gentu historicky nejrychlejší halovou třístovku Evropana 32,15. * Brněnskou laťku vyhráli Ital Fassinotti (226) a Michaela Hrubá (180). * Kristiina Mäki ve francouzském Eaubonne zaběhla patnáct let nevídanou halovou trojku za 9:02,14. * Organizátoři Pardubického vinařského půlmaratonu slíbili vyplatit stotisícovou odměnu pro domácí pokořitele časů 1:03:00 u mužů a 1:12:50 u žen. * Denisa Rosolová a Pavel Maslák ozdobili mistrovství ČR rekordy závodu na 200 a 60 metrů (23,43 a 6,65), druhý jmenovaný přidal i halový národní rekord na dvoustovce 20,52. * Francouzský tyčkař Renaud Lavillenie se stal světovým rekordmanem po výkonu 616 cm v Doněcku, při následném pokusu o 621 se lehce zranil a přišel o HMS. * Nejrychlejší halový čas historie zaběhla G. Dibabaová i na dvě míle, 9:00,48 v Birminghamu. * Keňanka Florence Kiplagatová při zdolání světového rekordu v půlmaratonu v Barceloně zaběhla 1:05:12 a vylepšila i nejlepší čas na 20 km (1:01:56). * Zimní pražskou tyčku na Strahově vyhráli domácí Jan Kudlička (555) a Švýcarka Büchlerová (453). * Sprinterka Lauryn Williamsová (USA) má z olympiády v Soči stříbro z dvojbobu. * Plejádu skvělých výkonů přinesl mládežnický šampionát: výkony rovné či lepší národních rekordů předvedli na překážkách dorostenci Tereza Vokálová a David Sklenář (8,39 a 7,87), na hladké šedesátce junior Marek Bakalár (6,70), a také obě dorostenecké štafety na 4x200 m, „Duklaček“ (1:42,61) a Slávistů, jejichž ruční čas (1:31,2) však nemůže být uznán za NR. * Tradiční výškařská Čejkovická laťka se letos neuskutečnila, její budoucnost je nejasná. * Mítink Praha Indoor v O2 aréně byl vydařenou generálkou na HME, podíleli se na tom hlavně výškaři, Rus Uchov vyrovnal evropský rekord 242 cm, Chorvatka Vlašičová skočila dva metry. Z českých hvězd zazářil především Pavel Maslák, autor 3. nejrychlejší halové pětistovky všech dob 1:00,36. * Mezinárodní sportovní arbitráž očistila sprinterku Campbell-Brownovou od dopingového prohřešku a mohla startovat na HMS, kde skončila na 60 m 5. * 16. ročník otrokovického mítinku ozdobil především bulharský koulař Ivanov (20,33).

BŘEZEN / Žákovské mistrovství v Jablonci nad Nisou přineslo rekordy závodu v podání Anny Kerbachové na 150 (18,49) a Amálie Švábíkové v tyči (340), ustaveny rovněž základní časy v nově rozšířené štafetě 4x300 metrů. * Chorvatská diskařka Perkovičová hodila ve Splitu nejdále od roku 1992, 70,52 m je i NR. * Gabriela Szabóová, někdejší olympijská vítězka na 5000 m, se stala ministryní sportu v Rumunsku. * Ve Stromovce se blýskla na 150 m žákyně Anna Kerbachová národním rekordem 18,38, čímž vylepšila čas Nikoly Bendové z února o 4 setiny. * Osmičlenná česká výprava zanechala na MS v Sopotech významnou stopu, zlato získal Pavel Maslák (400), stříbro Jiřina Svobodová, bronz Jan Kudlička (oba tyč). Do finálové osmičky (šestky) se vešli také 5. Holuša (1500) a 6. Masná (800). * Francouz Wilhelm Belocian zaběhl ve Val du Reuil světový juniorský rekord na 60 m př. 7,48. * Zemřeli Jiří Dadák a Jaroslav Halva. * Vrhačský EP v portugalské Leirii: týmové soutěže ovládli v obou mužských kategoriích Rusové (dospělí a do 22 let) a v ženských Němky, Češky byly 5. * Anežka Drahotová ukončila dvojvládí v kolonce český rekord na 20 km chůze, když ve švýcarském Luganu zašla čas 1:28:13. * Lucie Ondraschková skončila na prestižním šampionátu NCAA v Albuquerque 4. v osobním rekordu 4268 bodů, vítězka Kendell Williamsová (USA) součtem 4635 b překonala juniorský světový rekord. * Španělská běžkyně Marta Dominguezová byla očištěna od údajného dopingu. * Ruská dálkařka Birjukovová, která v hale skočila výkon roku (698), neprošla antidopingovým testem. *Lukáš Gdula se stal v Dudincích potřetí v řadě mistrem republiky v chůzi na 50 km. * Australská oštěpařka Mickleová hodila rekord Oceánie 66,83, egyptský kladivář Al-Gamel Afriky 81,29. * Tyčkařská rekordmanka Isinbajevová plánuje s oštěpařem Nikitou Petinovem svatbu a v květnu čeká narození dítěte. * Maskotem ME 2016 v Amsterdamu bude lev Adam. * MČR v krosu okopírovalo loňské mistry, v hlavních kategoriích se v Bělé nad Radbuzou znovu prosadili Lucie Sekanová, Milan Kocourek a mezi mílaři Petr Vitner. * Mistry světa v půlmaratonu se v Kodani stali G. Cheronová a G. Kipsang, keňskou zlatou dominanci tak narušili pouze v týmové soutěži mužů Eritrejci. * Zemřel Václav Poláček, bývalý předseda a čestný člen ČAS.

DUBEN / Sportisimo 1/2maraton Praha ovládli Peter Kirui a Joyce Chepkiruiová, která úspěšně atakovala i traťový rekord (1:06:18). Z domácích byli nejlepší Jan Kreisinger a Anežka Drahotová. * Jamajští sprinterští hříšníci Powell a Simpsonová dostali tresty na rok a půl (s koncem letos v prosinci), později v létě jim bylo povoleno podmínečně startovat, než jejich případy rozlouskne mezinárodní arbitráž. * Chodeckou dvacítku v Poděbradech ovládli premiérově Anežka Drahotová a již popáté Slovák Tóth, český titul bral poprvé Gdula. V utkání se radovaly Češky a Slováci, domácí muži byli 9. * Zájem o venkovní MS 2019 projevili organizátoři z Dohá Barcelony a Eugene. Ostrava chce kontinentální pohár 2018. * Pavel Maslák byl nejlepším Evropanem na HMS, usoudili hlasující v anketě o kontinentálního nej- atleta března. * Bronzová z OH na 4x100 m a mistryně Evropy na 200 m Ukrajinka Rjeměňová nesmí závodit kvůli dopinku do 2. března 2016. * Pardubický vinařský půlmaraton ovládli Keňané Mwangi a Biwottová. Domácí tituly si z města perníku odvážejí Jan Kresinger a Petra Pastorová. * Zuzana Hejnová obdržela prestižní odměnu od ČOV, Cenu Gutha-Jarkovského. * Na sklonku dubna odstartovala nová atletická soutěž pro školáky z prvního stupně, premiérový štafetový pohár pak v červnu za dohledu patronky Ludmily Formanové získali žáci ze ZŠ v ostravské Porubě. *

KVĚTEN / Rekonstrukce Městského stadionu v Ostravě-Vítkovicích pokračuje druhou etapou, definitivně by měla být dokončena za rok v září. * Elitní ruská vytrvalkyně Šobuchovová dostala dvouletý trest za dopink, nanovo smí startovat od ledna 2015. * Rada evropské asociace rozhodla, že HME 2017 (následuje po Praze) uspořádá srbský Bělehrad a premiérové mistrovství Evropy do 17 let bude hostit v roce 2016 gruzínské Tbilisi. * Domácími mistry v desítce na dráze se stali počtvrté Milan Kocourek a poprvé Lucie Sekanová, která se navíc časem 33:22,90 zařadila na páté místo dlouhodobých tabulek ČR. * Americký sprinter Gay se porušením dopinkových pravidel zpětně připravil mj. o stříbro z Londýna; distance mu vypršela koncem tohoto června. * 2. května odešla v nedožitých 89 letech významná osobnost české atletiky. JUDr. Jan Jirka působil jako činovník, rozhodčí, historik. * Zemřel také bývalý maďarský výškař István Major (*1949), trojnásobný vítěz HME (1971-1973). * Čtvrtkař Pavel Maslák ozdobil svou venkovní závodní premiéru v diamantovém Dauhá vylepšením vlastního národního rekordu na 44,79, půlkařka Lenka Masná byla třetí. * Dlouholetý držitel evropského rekordu v dálce 36letý Španěl Yago Lamela byl nalezen mrtev. * IAAF podepsala kontrakt, podle kterého poběží Diamantová liga minimálně do roku 2019. * Třetí mistrovský titul pro Petra Pechka a první pro Kateřinu Kriegelovou, takový byl výsledek českých vytrvalců při jubilejním 20. ročníku mezinárodního maratonu v Praze. Absolutně vládli městu nad Vltavou Keňan Terer a Etiopanka Dadová. * Český výbor se omluvil olympionikům za bojkot her v Los Angeles 1984. * Ráz prvnímu kolu extraligy v Kladně dalo chladné a deštivé počasí, přesto Pavel Maslák zaběhl dvoustovku za 20,68. * Mistry republiky ve víceboji se stali potřetí Marek Lukáš a poprvé Alena Galertová, juniorským národním rekordem 8 047 se blýskl Jiří Sýkora. * Ženy USK i muži Dukly skončili při klubovém EP v portugalském Santo Antóniu čtvrtí. * Zlatý kolík za vítězství ve světovém štafetovém poháru získali reprezentanti USA. O očekávané rekordy se však postarala kvarteta z jiných zemí: Jamajčané Ashmeade, Weir, Brown, Blake na dvoustovce časem 1:18,63; Keňanky Cheronová, Kipyegonová, Jelagatová, Obiriová na 4x1 500 m 16:33,58; a jejich krajané Cheboi, S. Kiplagat, Magut, Kiprop na stejné trati výkonem 14:22,22. * Pavla Masláka postihlo svalové zranění, do uzávěrky časopisu nevystartoval. * Hlavní disciplínu Memoriálu Ludvíka Daňka (rovněž součást extraligy) ovládl polský favorit Malachowski s 67,26. * Stadion z OH 1964 v Tokiu zažil poslední sportovní akci a bude stržen, aby uvolnil místo pro nový, určený pro hry v roce 2020. * Denis Nižegorodov, držitel světového rekordu v chůzi na 50 km (3:34:18), ukončil kariéru. * Bývalým atletům Kateřině Baďurové a Tomáši Janků se 29.5. narodila druhá dcera, dostala jméno Nicollete. * Olympijská kvalifikace mládeže v Baku přinesla pět nominací dorostenek, výškařka Michaela Hrubá vyhrála, tyčkařka Zuzana Pražáková brala bronz. *

ČERVEN / Prestižní vícebojařský Götzis ovládli Britka Johnson-Thompsonová a Američan Hardee, Adam Sebastián Helcelet byl devátý, Eliška Klučinová 12. * Bývalý běžec Jiří Šoptenko vydal knihu o „Vlastíkovi“ Zwiefelhoferovi, vytrvalecké legendě krosové Velké kunratické a silničních Běchovic, účastníkovi olympijského maratonu. * O jeden z vrcholů extraligové Pragy Academiky se postaral překážkář Michal Brož (50,85). * Prezidentem AIMS, sdružujícím pořadatele silničních závodů byl znovu zvolen Španěl Paco Borao. * V Plzni vyvrcholil tradiční Pohár rozhlasu pro základní školy, zářila zejména opavská ZŠ Englišova, jejíž žáci ovládli obě mladší kategorie. * Barbora Špotáková smázla po návratu z mateřské pauzy soupeřky v diamantovém Římě a posléze pokračovala ve vítězném tažení, když svým suverénním výkonem ozdobila také Memoriál Josefa Odložila, jeden z vrcholů domácí sezóny. * I přes horko útočil půlmaratonský mistr světa Kamworor z Keni v Českých Budějovicích na hranici jedné hodiny (1:00:09). * EP v běhu na deset kilometrů v makedonském Skopje ovládli Portugalky a Turci, individuálně byli nejlepší Francouzka Calvinová (31:52,86) a Turek Arikan (28:17,14). Čeští zástupci skončili v třetí desítce, Monika Preibischová 24., Milan Kocourek 28. * Prestižní ceny Laureus 2015 budou předávány v Šanghaji, poprvé v Číně. * V Hradci Králové by mohla do dvou let vzniknout tréninková hala, její vybudování v rámci tribuny nového fotbalového stadionu schválilo zastupitelstvo města. * Bývalá diskařka Věra Cechlová Pospíšilová má od 11. 6. syna Daniela (3,31 kg, 51 cm). * Petr Svoboda dokončil první závod od zranění (2011). Na Přeborech Prahy vyhrál za 14,27, později srazil svůj výkon ještě na 14,01. * Výškaři Bondarenko (UKR) a Barshim (QAT) skočili v New Yorku kontinentální rekordy v úrovni 242 cm. * Největší hvězdou TNT Express mítinku byla v Kladně domácí Eliška Klučinová, zvítězila v novém NR 6 460, mužům vládl jako jediný „osmitisícový“ Ukrajinec Kasjanov. * Zlatá tretra Ostrava byla opět výtečná, z řady hvězd vyzdvihněme Vítězslava Veselého a jeho báječné oštěpařské představení s maximem 87,38. Další výkony roku padly na stovce, v kladivu, na 3 000 m a dalších méně často běhaných vzdálenostech. * Česká reprezentace sestoupila po kontroverzním rozhodnutí jury ze superligy ME družstev, k bodovému zisku týmu pomohli nejvíce Jakub Holuša s Barborou Špotákovou. Třetím národním rekordem v rozmezí devíti dnů se blýskla běžkyně Kristiina Mäki. Soutěž vyhráli domácí Němci. * Národní šampionát juniorů a dorostu v Třinci potrápil silný protivítr, i tak padaly rekordy mistrovství a rozšiřovala se výprava pro MSJ. * Povedený ročník exhibiční Pražské tyčky vyhráli na Václavském náměstí Jan Kudlička (576) a Australanka Boydová (452), nejlepší z Češek Maláčová skočila o decimetr méně. * Národní výběry dorostu a juniorů vyhrály svá mezistátní utkání. Mladší předčili v Budapešti domácí Maďary a Slováky, junioři zatočili ve Slovinském Hradci s Chorvaty, Maďary, Slováky a Slovinci. * Čeští vícebojaři vybojovali postup do superligy EP, když pobili soupeře o úroveň níže. Kralovali i individuálnímu pořadí, mužům Helcelet, ženám Klučinová.

ČERVENEC / Petr Svoboda se při Velké ceně Tábora po třech letech zdravotních problému nominoval na vrcholnou akci, později na ME v Curychu skončil pátý. * Skončilo manželství Jiřiny a Petra Svobodových. * Při extraligové Velké ceně Nového Města nad Metují se blýskla teprve patnáctiletá Nikola Bendová stovkou za 11,95. * Národní výběr atletů do 22 let předčili při mezistátním utkání v Ostravě pouze Poláci, třetí byli Maďaři, čtvrtí Slovinci. * Junior Dominik Sádlo vyhrál ME v běhu do vrchu ve francouzském Gapu, spolu s Kovářem a Vošvrdou navíc brali týmové stříbro. Těsně od medaile byly jejich vrstevnice v čele s individuálně šestou Korvasovou. Čtvrtý byl také tým mužů (11. Krupička), šesté ženy (15. Schorná). * Sprinterka Kateřina Čechová si musela nechat operovat meniskus a sezóna pro ni předčasně skončila. * Mistrovství republiky ve vícebojích mladších věkových kategorií v pražském Edenu přineslo žákovský rekord v sedmiboji 5 249 bodů v podání Anny Kerbachové, dorostenka Kateřina Dvořáková vylepšila dílčí národní maximum na překážkách časem 13,60 s, o nový rekord šampionátu se postaral mladší žák Dominik Holub součtem 2 713 b, lepší než dosavadní výkon byl i Milan Popovič. * Pavel Maslák předčasně ukončil sezónu, když jeho zranění zadního stehenního svalu pravé nohy nebylo ještě natolik vyléčené, aby se mohl kvalitně připravit na ME. * Barbora Špotáková počtvrté vyhrála anketu o evropského atleta měsíce, mezi muži to byl Ukrajinec Bondarenko. * Jan Marcell ovládl špičkově obsazenou Grand Prix Ústí nad Labem ve vrhu koulí osobním rekordem 20,93 m. * Oštěpařka Špotáková vyhrála diamantové Monako, návrat Zuzany Hejnové po zranění skončil 7. místem. * Kim Collins zaběhl v Londýně 9,96, světový rekord veteránské kategorie 35-39 let. * Novinky z IAAF: SP v chůzi se za dva roky uskuteční v ruských Čeboksarech jako mistrovství světa družstev v chůzi; na MS do 17 let se od Cali 2015 namísto dosavadní kombinované poběží smíšená čtvrtkařská štafeta dvou dívek a dvou chlapců; MS v Pekingu přivítá ukázkově veterány; HMS v Portlandu 2016 se uskuteční 18. až 20. března, junioři na MS v témže roce 19.-24. července. * Rus Borzakovskij, vítěz na 800 m na OH v Aténách 2004, ukončil v 33 letech kariéru, zůstane koučem. * Eugene bylo pro českou atletiku nejúspěšnější mistrovství světa juniorů v historii. Zlaté medaile vybojovali Anežka Drahotová v chůzi na 10 km ve světovém rekordu 42:47,25 min. a desetibojař Jiří Sýkora v maximu šampionátu 8 135 (oba mistři pak byli třetí v anketě o evropského atleta července), stříbro si vysloužila výškařka Michaela Hrubá, umístění do osmičky přidaly tyčkařka Šilhanová (6.). O druhý světový rekord MSJ se postaral na 110 př. Francouz Belocian časem 12,99. * Halové akce v německém Karlsruhe byly zachráněny, pomůže i dráha, která se do zdejší veletržní haly přestěhuje z Göteborgu, kde se loni konalo HME. * Mistr Evropy 2012 Brit R. Williams (GBR) suspendován kvůli podezření z dopinku při DL v Glasgow. * Při extraligových pražských memoriálech na sebe upozornili zejména čtvrtkaři, vyhrál Jan Tesař za 46,54. * Velkou cenu Chebu ozdobil Collins ze Svatého Kryštofa a Nevisu národním rekordem na 60 m časem 6,48.

SRPEN / Hendikepovaný německý dálkař Rehm vyhrál národní šampionát a splnil limit pro ME, kvůli odrazu z protézy však nebyl do Curychu nominován. * Ruská běžkyně Kostěcká měla nesrovnalosti v biologickém pasu a nesmí závodit do ledna 2015. * MČR v Ostravě ozdobily výborné výkony Rosolové na 400 m př. (54,63), čtvrtkařů Němečka a Šorma (46,09 a 46,20), na krátkých překážkách Škrobákové a Svobody (12,99 a 13,50), koulaře Marcella (20,48), tyčkaře Kudličky (572), či výškaře Báby (231). Padl i jeden rekord MČR, postarala se o něj kladivářka Králová výkonem 68,34. * Čtvrtkařská mistryně světa z Tegu 2011 Montshová z Botswany měla při Hrách Commonwealthu pozitivní dopinkový test. * Organizátoři HME v Praze 2015 spustili prodej vstupenek, za pouhé dva týdny se jich prodalo 30 %. * Na Hrách Britského společenství v Glasgowě byla v atletických soutěžích nejúspěšnější Keňa s medailovou bilancí 10-10-3, nejvíce cenných kovů (27), získala Anglie. * Třídenní Iberoamerické hry v Sao Paulu jasně ovládla domácí Brazílie se 48 medailemi (16-17-15). * Vítěz OH a MS v dálce Irving Saladino z Panamy (OR 8,73 m) ukončil pro vleklá zranění kariéru. * Český tým se na mistrovství Evropy v Curychu zařadil díky zlatu Špotákové, stříbru Veselého a bronzu Drahotové s Kudličkou na 12. místo. Dalších šest reprezentantů se vešlo do bodovaného 8. místa (Rosolová, Bába, Svoboda, Svobodová, Marcell, 4x400 muži) a v tomto hodnocení patří reprezentaci desátá příčka se 48 body. * V Pardubicích se uzavřela extraliga, jejímiž vítězi se stali muži Univerzity Brno a ženy USK Praha. * Jedenapůlměsíční dcera tyčkařky Isinbajevové a oštěpaře Petinova byla pokřtěna jako Eva. * Při svém jediném ostrém individuálním startu sezóny zaběhl hvězdný Bolt ve Varšavě 9,98, domácí Fajdek se díky 83,48 stal 11. nejlepším kladivářem historie. * Dvě bronzové medaile si z olympiády mládeže v Nankingu odvezla Michaela Hrubá, kromě výšky také v „losované“ smíšené štafetě 8x100 m. Tereza Vokálová byla na 400 m př. čtvrtá. * Mílař Jakub Holuša byl krátce hospitalizován v nemocnici kvůli potížím s ledvinami, do kterých vyústila viróza, kvůli níž neběžel finále ME. * Oštěpař Veselý neobhájil diamantovou trofej, při finále v Curychu skončil 5. a v seriálu celkově třetí. * O rekordy šampionátu do 22 let se v Jablonci nad Nisou postaraly Lucie Koudelová na 100 m př. časem 13,38 a Petra Andrejsková v oštěpu výkonem 56,93. * Polská kladivářka Anita Wlodarczyková hodila v Berlíně 79,58 m a o 16 cm tak překonala tři roky starý světový rekord Němky Heidlerové, která toho byla přímým svědkem.

ZÁŘÍ / Oštěpařka Špotáková svým vítězstvím v Bruselu ve výkonu roku 67,99 stvrdila svůj třetí triumf v diamantovém seriálu (předtím 2010 a 2012), finálový mítink se vydařil také Rosolové, která si zaběhla svůj nejlepší čas sezóny 54,54. Katarský výškař Barshim vylepšil rekord Asie i DL na 243 cm. * Česká unie sportu a Sdružení sportovních svazů ČR podepsaly memorandum o spolupráci. * Při Hradeckých memoriálech předvedl koulař Tomáš Staněk 20,69. * Absolutním vítězem závodu Grand Prix na 10 km v Praze se stal v novém traťovém rekordu 27:28 Keňan Ronoh, z domácích byli nejlepší Milan Kocourek (30:26) a Lucie Sekanová (34:58). * Mistry republiky družstev se stejně jako před rokem staly s velkým náskokem pražské týmy žen USK a mužů TJ Dukla. Sestup potkal muže Kroměříže, po dvou letech se vrátil Olymp Praha. * Kladivářskou challenge IAAF ovládli Polka Wlodarczyková a Maďar Pars. * Soud v JAR shledal hendikepovaného Pistoria vinným ze zabití přítelkyně, zprostil jej žaloby z vraždy. * Německý diskař Harting si přetrhl křížový vaz. * Vláda ČR schválila kandidaturu Ostravy na Kontinentální pohár 2018 včetně finanční záruky. * Oštěpaři Špotáková prvním a Veselý druhým místem podpořili jasný triumf Evropy nad ostatními světadíly při druhém vydání inovovaného poháru v Marrákéši. Druhé byly obhajující Amerika, třetí Afrika. O jediný rekord akce se postarala Američanka Harper Nelsonová, 100 překážek zaběhla za 12,47. * Ústecký půlmaraton se běžel v dešti a jen těsně neviděl traťové rekordy, z domácích se prosadili Kocourek (v českém výkonu roku 1:05:47) a Sekyrová (1:19:18). * Juniorka Michaela Stránská má z MS v běhu do vrchu individuální a spolu Beshirovou a Korvasovou také týmový bronz. Po medaili sahaly v italském Casette di Massa také ženy, čtvrté s nejlepší 10. Schornou; junioři byli s 8. Sádlem šestí, muži osmí (27. Krupička). * Projekt ČAS určený dětem od pěti do jedenácti let na Kladně slavnostně uzavíral svou pátou sezonu, Atletiku pro děti přitom osobně podpořili Hejnová, Bába, Helcelet, Svoboda. * Maskotem mistrovství světa v Pekingu 2015 se stala vlaštovka. * Juniorky Olympu Brno získaly stříbro v klubovém EP ve španělském Castellónu, jejich vrstevníci z pražské Slavie bezpečně udrželi šestým místem elitní skupinu pro příští rok. Vítězství v obou kategoriích patřila tureckému Fenerbahce Istanbul. * Plzeň viděla mimořádný žákovský šampionát, do historie se poroučely čtyři národní rekordy, k tomu další čtyři rekordy mistrovství. * Deena Kastorová z USA zaběhla při půlmaratonu ve Filadelfii 1:09:35, světový rekord kategorie nad 40 let. * Do další sezóny jdou s novými trenéry Kateřina Čechová (Petr Habásko) a Martin Mazáč, jenž se nově připravuje s Josefem Karasem. Do jeho skupiny přibyli také vícebojaři Adam Sebastian Helcelet a Marek Lukáš. * Tyčkařská královna Jelena Isinbajevová, od června matka dcery Evy, vynechá i sezónu 2015. * Mezi sedmnácti osobnostmi, jimž předseda Senátu předal při příležitosti Dne české státnosti stříbrnou medaili, byl i Miroslav Kváč, trenér Jarmily Kratochvílové. * Klubovými mistry republiky se stali juniorky Olympu Brno a junioři z domácího Sokola Opava. * Mezi dorostenci kralovali týmové soutěži hostitelé z pražské Slavie a dívky z Vítkovic. * Absolutními vítězi 118. ročníku slavného silničního běhu z Běchovic směrem na žižkovskou Ohradu se stali Keňané Kimayo v čase 29:14 a Wambuaová za 33:18. Nejrychlejší Češkou historie závodu je po senzačním výkonu 33:42 Eva Vrabcová, mezi muži obhájil mistrovský titul Petr Vitner (31:20). * Berlínská trať opět čarovala. Zasloužil se o to Keňan Dennis Kimetto, který zde zvládl maraton za 2:02:57 a jako první v historii tak pokořil hranici 2:03 hod. * Při mezistátním pětiutkání ve slovinském Mariboru skončila žákovská reprezentace na druhém místě. O národní rekordy se postarali tyčkařka Amálie Švábíková a chodec Filip Srbecký. * Zemřela stříbrná výškařka z Berlína 1936 Dorothy Tylerová (roz. Odamová, 94 let), první britská atletka s medailí z OH. * ME v krosu 2015 nebude kvůli slabému rozpočtu v Paray-le-Monial, francouzský svaz později našel náhradní lokalitu v Toulonu. * Sedmá nejrychlejší maratonkyně (2:19:19) všech dob, Němka narozená na území dnešního Kazachstánu Irina Mikitěnková, ukončila ve 42 letech kariéru. *

ŘÍJEN / lAAF potvrdila půlroční tresty za dopink pro Simpsonovou a Powella, oba Jamajčané si tak tresty za prohřešky z loňského léta již odpykali během roku 2013. * V Jablonci nad Nisou se uskutečnilo MČR družstev starších žáků a žákyň, obě kategorie s přehledem vyhráli závodníci ASK Slavia Praha. * Atletickému programu Asijských her konaných potřetí v Jižní Koreji dominovala Čína s medailovou bilancí 15-14-11. Inčchon překonal co do kvality předešlý ročník, celkem padlo 16 rekordů, z toho tři byly kontinentální. * Vítězem 91. MMM v Košicích se stal Keňan Chepkwony, za ideálních podmínek zaběhl 2:08:26. * Studentky z gymnázia Brno Hády a jejich kolegové z Mendelova gymnázia v Opavě jsou vítězi 33. ročníku středoškolského Corny poháru, který vyvrcholil v Břeclavi pod dohledem patronky Barbory Špotákové. * Na zasedání Předsednictva ČAS se rozhodlo o kandidaturách na organizaci republikových šampionátů v příštím roce a v případě „velkého“ MČR pro rok 2016, jej bude opět hostit Tábor. * Antti Pihlakoski, bývalý šéf finského svazu, se uchází o pozici prezidenta Evropské atletiky. Dalšími předpokládanými kandidáty jsou Francouz Jean Gracia či Nor Svein-Arne Hansen. * Zlaté dráhy (Golden Tracks) dostali při slavnostním vyhlášení v ázerbájdžánském Baku nizozemská sprinterka-vícebojařka Schippersová a francouzský tyčkař Lavillenie. V kategorii vycházejících hvězd kontinentu byli zvoleni ruská výškařka Kučinová, když Anežka Drahotová skončila třetí, a britský sprinter Gemili. * Barbora Špotáková byla jednou z deseti kandidátek na zisk ocenění pro nejlepší světovou atletku, mezi finálovou trojicí už nefigurovala. * V noci na 20. října podlehla dlouhé těžké nemoci výškařská šampionka z Mexika 1968 Miloslava Rezková-Hübnerová, která i po skončení sportovní kariéry pracovala v Olympu Praha. Bylo jí 64 let. * Barbora Špotáková uspěla v anketě o evropskou atletku měsíce, celkově již popáté v kariéře. * Hendikepovaný jihoafrický atlet Oscar Pistorius si vyslechl 5letý rozsudek za zabití z nedbalosti své přítelkyně Reevy Steenkampové, ke kterému došlo vloni 14. února. Obě strany sporu se později odvolaly. * Jan Sýkora a Aleš Drahokoupil se stali druhými na světě, komu se podařilo předstihnout vlak metra z jedné stanice do druhé. * Při dopravní nehodě zemřel Mbulaeni Mulaudzi, mistr světa z Berlína na 800 metrů; 34letý Jihoafričan nezvládl řízení svého vozu. * Kvalifikační kros na ME ve Střelských Hošticích ovládli Diana Mezuliáníková a Petr Vitner, mezi juniory Moira Stewartová a Jakub Zemaník. * Mistry republiky v běhu na 100 km se v Plzni stali Radek Brunner a Markéta Gruberová. Brunner pak na listopadovém MS v Kataru vyhrál kategorii 35-39 let. * V odborném časopise IAAF (New Studies in Athletics) vyšel článek českých autorů o běhu s holemi. * Pavel Maslák skončil čtvrtý v anketě o armádního sportovce roku, Barbora Špotáková hned za ním. *

LISTOPAD / Rita Jeptoová, která měla převzít ocenění pro vítězku lukrativního seriálu „World Marathon Majors“, neprošla mimosoutěžní dopinkovou kontrolou. Elitní keňská vytrvalkyně byla za přítomnost EPO (prozatím) suspendována. * PMEZ v příštích třech letech uspořádá turecký Mersin. V roce 2015 to bude 30. - 31. května. * Keňský vytrvalec Wilson Kipsang vyhrál maraton v New Yorku a o jediný bodík si tak zajistil prvenství i v maratonských majorech. * Etiopanka Tiruneš Dibabaová (ETH) nebude obhajovat titul na MS, s manželem Sihinem čeká dítě. * V nedožitých 83 letech zemřel Karel Šerpán, s 61 starty nejpilnější běžec slavného krosu Velká kunratická. * Keňští vytrvalci Denis Kimetto a Florence Kiplagatová zvoleni „maratonci roku“ asociací pořadatelů distančních závodů (AIMS). * Atletem roku se stala po roční pauze Barbora Špotáková, rekordně již posedmé, uspěl také kouč Jan Železný. V kategorii juniorů si ocenění odnesla již potřetí Anežka Drahotová, letošním objevem je Jiří Sýkora. * Velkou kunratickou vyhrál již popáté orientační běžec Jan Procházka. * MS 2017 začalo odpočítávat 1 000 dní do svého začátku, v Londýně budou poprvé na jednom místě i hendikepovaní atleti. * Do síně slávy IAAF bylo uvedeno dalších dvanáct atletů, k Emilu Zátopkovi další Čech nepřibyl. * Vítězka MS 2009 na 800 m Semenyaová z JAR ukončila spolupráci s legendární Mutolaovou. * Finanční ztráta ME v Curychu je nižší než původně ohlášeno, cca 1,1 CHF (přes 25 milionů Kč). * Oštěpařka Barbora Špotáková a trenér Jan Železný se dohodli, že ukončí svou čtyřletou vzájemnou spolupráci. * Vícebojař Jiří Sýkora byl zvolen do nejlepší desítky Centra sportu Ministerstva vnitra. * Těhotná ruská kladivářka Taťjana Lysenková nebude v Pekingu obhajovat titul z Moskvy. * Příští Kontinentální pohár uspořádá v roce 2018 Ostrava. Rada IAAF dále v Monaku rozhodla, že „velký“ světový šampionát 2019 uspořádá katarské Dauhá, v roce 2017 MS do 17 let Nairobi (Keňa) a v krosu Kampala (Uganda). * Další novinky z IAAF: Způsob nominace na mistrovství světa již od Pekingu nově cílí na optimální počet atletů. Poprvé od Soulu 1988 čekají atlety-olympioniky v Riu boje o medaile v dopoledních blocích. Při štafetovém SP se příští rok na jaře místo 4x1 500 metrů poběží kombinovaná distanční štafeta 1 200-400-800-1 600 metrů. Novým členem IAAF je Jižní Súdán. * Mezi závody se stříbrnou známkou od IAAF přibyl Karlovarský půlmaraton. * Bronzová z Curychu na 10 km Laila Trabyová z Francie byla při mimosoutěžní kontrole pozitivní na EPO. * V Novém Dillí zvládlo půlmaraton pod hodinu rekordních 9 běžců. * Olympijský šampion a bývalý světový rekordman Roman Šebrle oslavil 40. narozeniny. * Sebastian Coe ohlásil na svém Twitteru, že se bude ucházet o post prezidenta IAAF. Jedním z očekávaných soupeřů bude Sergej Bubka. * Trojnásobná mistryně světa v kladivu a 2x stříbrná na OH Yipsi Morenová z Kuby ve 34 letech ukončila kariéru. *

PROSINEC / Nejúspěšnější zemí Her Střední Ameriky a Karibiku se (v atletice) stala Kuba s bilancí 23-15-8. * Náhradníkem za zrušený mítink IAAF v Gentu je „IFAM Indoor“ na stejném místě. Koná se 7.2. * Mistrovství Jižní Ameriky do 17 let se nejlépe vyvedlo Brazílii, posbírala 35 medailí (13-12-10). * Anežka Drahotová se stala tváří projektu atletiky na základních školách. * V Masarykových kolejích v Praze byly zástupci Českého atletického svazu oceněny největší běžecké závody v tuzemsku. Předávání certifikátů se zúčastnili legendární závodníci sdružení ve Zlatém klubu českých vytrvalců. * Německá stanice ARD odvysílala televizní dokument, který způsobil velký poprask. Pojednává o masivním, systematickém užívání dopingu mezi ruskými atlety, jeho krytí ze strany funkcionářů a velké korupci, která je s tím spojená. * RunCzech hlásí, že pro rok 2015 jsou pražský půlmaraton (28.3.) i maraton (3.5.) vyprodány. * Halové mítinky: polský Pedros Cup přeložen z Bydhoště do Lodže. Francouzské Bordeaux zrušeno. * Česká republika předstihla Velkou Británii i Japonsko a v organizaci vytrvalostních silničních běhů je první na světě podle počtu a kvality oceněných závodů dle škály IAAF. * Olympijská vítězka ve výšce z Atén Jelena Slesarenková z Ruska ukončila v 32 letech kariéru. * Bývalé úspěšné vícebojařky, Švédka Klüftová a Ukrajinka Dobryňská, se staly maminkami. * V Nassau se po 2014 a 2015 uskuteční štafetový pohár i v roce 2017, cyklus bude poté dvouletý. * V přízemí pražského obchodního centra Harfa, situovaného v bezprostředním sousedství haly, kde se v březnu uskuteční halové mistrovství Evropy, byla otevřena výstava připomínající největší úspěchy české atletiky. Poběží do 15.3. * O nejlepší výsledky českého týmu na mistrovství Evropy v krosu v Bulharsku se postarali 15. juniorka Moira Stewartová a 18. Milan Kocourek v hlavním mužském závodě. V něm se prosadil Turek Arikan, mezi ženami pak Britka Steelová. Ostrované také ovládli medailové pořadí šampionátu. * Žák Karel Kulíšek překonal časem 4:08.97 v Bratislavě 16 let starý halový národní rekord na 1500 m. * Jména maskotů Ria 2016 zvolena 323 327 hlasy fanoušků podle brazilských muzikantů: Vinicius a Tom. * Příští PMEZ v krosu bude hostit španělská Guadalajara (1.2.2015). * Pořadatelé příštích letních olympijských her, které hostí v srpnu 2016 Rio de Janeiro, zveřejnili program atletiky. V časnějším denním bloku čekají boje o medaile kromě maratonců a chodců také běžce na dráze, skokany či vrhače. * WADA k dopingové kauze v Rusku sestavila tříčlennou komisi, IAAF to vítá. * Také podle autorů Athletics International jsou atlety roku Valerie Adamsová a Renaud Lavillenie. * Organizační výbor Prahy 2015 pořádá soutěž s názvem své kampaně „Fanoušek je součást týmu“. Ve hře jsou nejen lístky na šampionát, ale také věci od partnera HME společnosti PEAK. * Namísto Ivano-Frankivsku uspořádá chodecký EP 2015 španělská Murcia (17.5.). * Minulý pátek si tyčkařská rekordmanka vzala svého partnera, oštěpaře Petinova, zněla původní zpráva. Jak ale posléze prozradila nevěsta, samotný obřad atletů Jeleny a Nikity se udál již o půl roku dříve. * Američan Ron Hill běhá od 21.12.1964 denně 1 míli, za 50 let tak "uběhl" půlku cesty na měsíc. * Výškařka Inika McPhersonová (USA) dostala za doping 21měsíční trest, vyprší 29.4.2016. * Barbora Špotáková skončila šestá ve Sportovci roku, v prestižní anketě Klubu sportovních novinářů byli první a druhý junioři Anežka Drahotová a Jiří Sýkora, legendou se stala Miloslava Rezková Hübnerová. Sportovkyní roku je tenistka Kvitová. * Při tyčkařských závodech na Strahově zlepšily sestry Pöschlovy halový dorostenecký rekord, novou držitelkou je s 396 cm mladší Nikola. * Dres, v němž Cathy Freemanová zapalovala olympijský oheň v Sydney, se vrátil po 14 letech. * Barbora Špotáková je podle žebříčku magazínu Athletics Weekly za rok 2014 jedničkou oštěpu, čtvrtí jsou její reprezentační kolegové Rosolová, Drahotová a Veselý.

Michal Procházka, foto: J. Kucharčík

Vytisknout