přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. prosince 2013, 08:45

Stalo se v druhém čtvrtletí

V připomínce roku 2013 pokračujeme druhým kvartálem.

DUBEN / Libor Varhaník obhájil na valné hromadě v tréninkovém centru Nymburk post předsedy ČAS, v práci pokračuje i většina zbývajících členů předsednictva. * Při Hervis ½Maratonu Praha se prosadil favorizovaný Eritrejec Tadese (60:10), Keňanka Cheronová srazila traťový rekord na 66:48. * Ukrajinský svaz potrestal zpětně na 2 roky za doping mj. koulaře Bělonoga, přišel o zlato z olympiády v Aténách. * Svůj pátý titul mistryně ČR v chůzi na 20 km vybojovala v Poděbradech Lucie Pelantová, spolu s Anežkou Drahotovou vyhrály mezistátko. Mezi muži poprvé kraloval Pavel Schrom, s týmem byl 7. Absolutními vítězi se stali Mexičanka Equihuaová a Kolumbijec Arévalo. * Kongres Evropské atletiky posvětil zavedení ME do 17 let počínaje rokem 2016. * Bostonský maraton se stal terčem bombových útoků, které si vyžádaly tři lidské oběti a přes 200 zraněných, řadu z nich těžce. * Projekt olympijského výboru „Česko sportuje“ chce rozhýbat děti. * Stále běhající autor 27 světových rekordů Haile Gebrselassie oslavil 40 let. * Pardubický vinařský půlmaraton vyhrál Keňan Tanui před svým krajanem Kosgeiem, mistrovské tituly vybojovali obhájce Vít Pavlišta za 65:35 a popáté Ivana Sekyrová (74:06). * Ladislav Prášil v rámci soustředění v JAR vrhnul při závodě v Potchefstroomu 21,47 a stal se druhým nejlepším českým koulařem historie. * Valná hromada ČSTV v Nymburce schválila změnu názvu organizace na „Česká unie sportu“ (ČUS) a novelizovala své stanovy. * Teprve 17letý Japonec Jošihide Kirju zaběhl stovku za 10,01. * EA schválila místa konání některých šampionátů: ME kros 2014 – Samokov (BUL), ME“22“ 2015 – Tallinn (EST), ME“19“ 2015 Eskilstuna (SWE).

KVĚTEN / Ruská federace distancovala za doping dvojici svých reprezentantek: stříbrná diskařská olympionička Piščalnikovová nesmí závodit deset let, půlkařská mistryně Evropy Aržakovová dva roky. Obě přijdou o medaile. * Obhájce titulu Milan Kocourek a loni bronzová Monika Preibischová suverénním způsobem ovládli v Domažlicích MČR v dráhové desítce. * Při úvodním mítinku extraligy v Olomouci se v dobrém světle ukázal koulař Prášil (20,69). * Oštěpař Vítězslav Veselý vykročil v Dauhá za obhajobou diamantové trofeje vítězně. * Rohový dům ulic Milady Horákové a Františka Křížka v Praze 7 se proměnil v Running Mall, „běžeckou křižovatkou srdce Evropy“. * Absolutní vítězství si z Volkswagen maratonu odvezli rodilí Keňané Kemboi a Rotichová, domácími šampiony se stali podruhé Petra Pastorová (osobní rekord 2:36:44), poprvé Jiří Homoláč. * Sportovcům se zdvojnásobí tresty na čtyři roky za první dopingový prohřešek, schválilo vedení WADA. Potvrdit to musí ještě listopadová konference v Johannesburgu. * Při Velké ceně Sušice Zuzana Hejnová uběhla třístovku s překážkami v nejlepším světovém čase všech dob 38,75. * Kladivář Dukly Lukáš Melich vylepšil při extraligovém kole v Kladně tehdejší nejlepší výkon na světě na 79,19 m. Kolo ovládli muži Univerzity Brno a ženy USK Praha. * Zuzana Hejnová vyhrála 400 m př. v diamantové Šanghaji, vylepšila při tom čas roku na 53,79, později z toho času ubrala ještě 0,09 v Eugene. * Juniorka Anežka Drahotová získala bronz při chodeckém EP v Dudincích, v týmovém hodnocení brala spolu se svým dvojčetem Eliškou stříbro. * Oštěpařka Barbora Špotáková přivedla (24.5.) na svět syna jménem Janek. * Ženy USK obsadily čtvrtou příčku v nejvyšší skupině PMEZ, muži pražské Dukly vyhráli „béčko“ a vrací se mezi elitu. * Premiéru Karlovarského ½maratonu vyhráli Daniel Wanjiru z Keni a 16letá Feyisaová z Etiopie. * Americká sprinterka Allyson Felixová zaběhla v Manchestru nejlepší výkon historie na 150m rovince 16,36 (vítr +0,2). * Disk Daňkově memoriálu v Turnově vyhrál Polák Malachowski. * Do nově otevřené trenérské síně slávy byl mezi prvními uveden kouč vícebojařů Zdeněk Váňa.

ČERVEN / 13 let nevídanou výšku 240 překonal v Eugene Katařan Barshim. * Povodně po 11 letech zasáhly česká sportoviště, pod vodou mj. i hala v pražské Stromovce. S finanční pomocí se přihlásily ČOV i ČUS. * Keňan Bernard Koech vyhrál půlmaraton v San Diegu ve 4. nejlepším čase všech dob 58:41. * V Litomyšli se uskutečnilo finále 45. ročníku Poháru rozhlasu, celorepublikové soutěže určené žákům základních škol. * V diamantovém Římě Bolt prohrál na stovce s Gatlinem. * Národní výběr atletů do 17 let porazil na mezistátku v Hradci Králové soupeře z Maďarska a Slovenska. * TNT Express mítink v Kladně (vícebojařská challenge IAAF) ovládli Bělorus Kravčenko a Ukrajinka Melnyčenková. Eliška Klučinová a Marek Lukáš byli třetí. * 20. ročník Memoriálu Josefa Odložila ozdobili triumfy Veselý, Hejnová, Maslák. * Bulharka Najmovová byla po titulu na 60 m při HME pozitivní na anabolický steroid. * V diamantovém Oslo vyhráli Hejnová a Veselý. * Lukáš Melich skončil druhý ve Štětíně a jako třetí český kladivář překonal 80 m (o 28 cm). * Šampionát v Táboře přinesl rekordy MČR Lucie Škrobákové na 100 m př. 12,79 a Jana Kudličky v tyči 576. * Zuzana Hejnová byla zvolena evropskou atletkou května. * Jan Kudlička předvedl při exhibiční Pražské tyčce výkon lepší českého rekordu (583). * Reprezentaci bude minimálně do olympiády v Riu oblékat společnost Nike. * Legendární vícebojař Roman Šebrle ukončil atletickou kariéru. * Reprezentační tým po oba dny kontroloval vedení a první ligu mistrovství Evropy družstev Dublinu ovládl se suverénním 40.5bodovým náskokem. V superlize obhájilo titul Rusko. * Časem 12,26 při americké kvalifikaci zaostala Brianna Rollinsová za letitým světovým rekordem Donkovové jen o 5 setin. * Michaela Hrubá překonala na LODM v Uherském Hradišti výkonem 183 cm ve výšce žákovský NR. * Pět rekordů mítinku, dvě domácí výhry – to je stručný souhrn 52. ročníku vydařené Zlaté tretry, která se musela obejít bez superstar Bolta. * Ve věku 92 let zemřel legendární francouzský běžec Alain Mimoun, sok i přítel Emila Zátopka. * Třetí, tedy první nepostupovou pozici do superligy EP obsadila vícebojařská reprezentace v Nottwillu. * Na mítinku v Birminghamu poprvé bodoval do Diamantové ligy třetím místem koulař Prášil.

Michal Procházka, foto: graf.cz

Vytisknout