Štafety v rukavicích, běhy intervalově

Štafety v rukavicích, běhy intervalově
Aktuality
úterý 19. května 2020
Vedení světové atletiky postupně promýšlí různé alternativy, jakým způsobem by se mohlo v letošní sezóně závodit. Padají například návrhy, že by se štafety měly běhat v rukavicích. Běhy na 800 a 1500 metrů by se měly startovat v intervalech.

Světová atletika postupně sbírá podněty od národních svazů, jak by mohly probíhat závody v letošní sezóně. Hlavní snahou je minimalizovat riziko přenosu koronaviru v disciplínách, kdy se soutěžící dostávají do úzkého kontaktu.

Do tohoto okruhu disciplín spadají i štafetové závody. Zde padl návrh, že by závodili všichni členové štafetových týmů v tenkých rukavicích. „Předávání kolíku z ruky do ruky by jednoznačně mohlo být zdrojem infekce. Na druhou stranu, proč by nemohli štafetoví běžci nosit velmi tenké rukavice? Nevím,“ uvažoval nad jednou z možností prezident Světové atletiky Sebastian Coe. „Běžet štafetu v rukavicích mi nepřijde jako dobré řešení, protože kontaktu mezi závodníky je mnohem více než při samotném úseku nebo předávce. Trávíme společný čas například i v call romu, při rozcvičení nebo na předzávodním tréninku. Tím pádem si myslím, že rukavice žádný problém nevyřeší,“ řekl jeden z členů naší reprezentační štafety čtvrtkařů Michal Desenský. Svůj názor přidává i jeho štafetový parťák Vít Müller. „Pokud by to byla podmínka, aby se štafety vůbec uskutečnily, tak bych s tím samozřejmě souhlasil, ale jinak mi to nepřijde jako nejvhodnější opatření, protože spolu většina týmů stejně trénuje, a navíc spolu přijdeme do kontaktu i na stadionu, kde se závodí,“ doplnil.

Italská atletická federace přišla pro změnu s nápadem, že by se mohly závody na 800 a 1500 metrů startovat v určitých intervalech, jako tomu je u jiných sportu. Běžci by tak o něco snížili riziko těsného vzájemného kontaktu. „Závodníci by mohli startovat například v pětisekundových intervalech,“ dodal Coe, jenž byl sám vynikajícím běžcem na obou distancích. „Nejspíš by to bylo něco podobného jako stíhací štafetový závod na Evropských hrách v Minsku. Pět vteřin je celkem málo, takže by byl ve výhodě vždy ten, kdo by startoval za někým. Nejtěžší by to tak měl závodník, který by vyběhl jako první,“ vyjadřuje svůj názor k tomuto nápadu mílařka Kristiina Mäki. O něco radikálnější názor má český mílařský rekordman Jakub Holuša. „Za mě je to totální nesmysl. Nechápu, jak to někdo mohl vymyslet. Střední tratě jsou kontaktními disciplínami a v tom je jejich krása. Nerozhoduje pouze výkon, ale i taktika a další věci. Takový formát hraničí dle mého názoru až se zneuctěním atletiky jako takové,“ uvedl.

U ostatních disciplín Coe takový problém nevidí. „Pokud jde třeba o desinfekci náčiní jako koule, tak to se dá zajistit,“ nechal se slyšet. Samostatnou kapitolou jsou pak silniční závody, jejichž podmínky řeší speciální pracovní skupina zřízená Světovou atletikou.

Hlava Světové atletiky také vyzývá, že by sportovní funkcionáři měli přicházet s dalšími vlastními nápady. „Samozřejmě musíme poslouchat, co vlády říkají. Je nutné porozumět virologii a všem doporučením, ale sporty samy také musejí říct, kdy je ten správný čas, aby se vrátil. Nemůžeme se jen slepě řídit tím, co nám říkají druzí. Musíme být rozhodní, pokud si budeme myslet, že je ten správný čas na návrat atletiky a jiných sportů. Není to jen na politicích,“ uvedl.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Fotogalerie