Štafetový vrchol se blíží

Štafetový vrchol se blíží
Aktuality
úterý 27. dubna 2021
Již o nadcházejícím víkendu proběhne v polském Chořově páté vydání World Relays, kterého se zúčastní také početná česká výprava. Při této příležitosti se dnes podělilo o své dojmy při online brífinku s novináři trio Pavel Maslák, Lada Vondrová a Zdeněk Stromšík.

Pavel Maslák je již dlouhá léta základním kamenem našich úspěšných mužských čtvrtkařských štafet a jinak by tomu nemělo být ani o nadcházejícím víkendu v Chořově. Jeho rychlost a zkušenosti přijdou jistě vhod, a to i přesto, že neabsolvoval přípravu směrem k prvnímu vrcholu sezóny úplně podle plánu. Po návratu z tréninkového kempu v Jihoafrické republice totiž nebylo skupině Dalibora Kupky umožněno, aby odcestovala na navazující soustředění, které se mělo konat na ostrově Tenerife, kde se připravoval zbytek českých čtvrtkařů, kteří nás mají reprezentovat na World Relays. Musel se tak se svým tradičním štafetovým parťákem a tréninkovým kolegou Patrikem Šormem připravovat v domácích podmínkách. „Bohužel jsme nemohli odcestovat na Kanáry a místo toho měli čtrnáctidenní karanténu. Naštěstí jsme se mohli připravovat alespoň v Nymburku. Sice nebylo teplo, ale odtrénovali jsme vše, co jsme měli v plánu, tak věřím, že na tom jsme dobře,“ uvedl.

Před štafetou čtvrtkařů jsou dva hlavní cíle, kterými jsou kvalifikace na olympijské hry v Tokiu a světový šampionát v Eugene 2022. Bohužel se budou muset obejít bez další opory Víta Müllera, kterého ze hry vyřadily zdravotní problémy, ale Masláka těší forma ostatních členů výběru. „Víťa bude určitě chybět. Je velká škoda, že nepoběží, ale podle testu, který kluci absolvovali na Tenerife, ukázali, že jsou na tom velmi dobře, takže máme za Víťu dobré zastoupení,“ věří.

Šance českých čtvrtkařů se zvýšily i s postupným odpadáváním silných soupeřů, a to zejména z karibských zemí. Svou účast zrušili například reprezentace Baham, Trinidadu a Tobaga nebo Jamajky. „Pro nás je samozřejmě dobré, že na startu nebudou původní favorité. Věřím, že máme nato, abychom se dostali do finálové osmičky. Možná některým čtvrtkařům z exotických zemí nesedne chladné počasí, které má panovat. Mně osobně to až tolik vadit nebude, jelikož jsem poslední týdny trénoval v zimě. To by mohla být naše výhoda. Doufám, že se kvalifikují obě naše čtvrtkařské štafety,“ sdělil své přání.

Ani Lada Vondrová neodcestovala za finální přípravou do tepla. Nicméně v jejím případě to je její dobrovolné rozhodnutí. „Mám ráda svůj klid na přípravu. Loni jsem byla na Kanárech a bylo to hodně nepříjemné. Je tam strašně moc lidí a každodenní boj o dráhu. Tady jsme se samozřejmě museli v tréninku přizpůsobovat počasí, což nebylo ideální, ale myslím, že jsem dobře připravená. I když možná svůj postoj pro přípravu v teple pro další roky přehodnotím, ale určitě bych zvolila méně frekventovanou destinaci než Tenerife,“ vysvětluje.

V roce 2019 byla oporou smíšených štafet na Evropských hrách v Minsku i při světovém šampionátu v Dauhá, takže jí zkušenosti z této disciplíny nechybí. „Myslím, že už to bude trošku jiné než v Dauhá a štafety nebudou experimentovat s rozložením úseků. Tam se to vymstilo hlavně Polákům. Podle všeho týmy zvolí klasické složení s ženami na prostředních úsecích. Určitě pojedeme do Polska usilovat o co nejlepší umístění. Všichni jsme dali do přípravy maximum. Hodně bude záležet i na počasí. Mix je pořád něčím novým, tak uvidíme, jak silné sestavy jednotlivé týmy postaví,“ dodává.

Přípravu na Tenerife, stejně jako nové složení mužské štafety na 4x100 metrů, si pochvaluje Zdeněk Stromšík, který má naprosto jasno, co musí naši sprinteři předvést, aby se kvalifikovali na olympijské hry a světový šampionát v Eugene. „Všichni si uvědomujeme, že jako štafeta máme větší šanci se dostat na olympiádu i mistrovství světa. Individuálně je to ještě těžší. Máme teď v sestavě nově Jirku Poláka, který poběží druhý úsek, na kterém by mohl být jako dvoustovkař hodně silný. Na Tenerife jsme pilovali předávky dvakrát týdně a šly nám dobře. Pokud se však chceme kvalifikovat na olympiádu, musíme vylepšit český rekord, a to půjde jen když půjdeme do rizika. Nemůžeme spoléhat na předávky na jistotu,“ zdůrazňuje.

Jak sám ale přiznává, vzhledem k očekávanému chladnému počasí v Polsku, není příliš pravděpodobné, že by k překonání národního rekordu došlo právě tam. Důležité tak bude celkové umístění. „Věřím, že bychom v průběhu sezóny mohli překonat český rekord. Pokud chceme pomýšlet na olympijské hry, bude to nezbytné. Momentálně jsme na 17. místě tři setiny za Nigérií, takže bychom museli náš čas 38.62 vylepšit. Nedá se spoléhat pouze na World Relays, takže čas je cesta, kterou preferujeme. Od 14. do 18. místa je to našlapané ve třech desetinách a dá se očekávat, že se všichni zlepší,“ dodává. Pro všechny štafetové závody je v Tokiu vyhrazeno pouze 16 účastnických míst.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Fotogalerie