přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. května 2019, 16:58

Sprinteři mají NR, čtvrtkaři usilují o MS

Štafetový světový pohár v Jokohamě má za sebou první soutěžní den a v něm se neztratila ani česká reprezentace. Štafeta čtvrtkařů mužů může nadále snít o postupu na mistrovství světa. Kvarteto sprinterů zase přepisovalo historické tabulky, když zaběhlo nový národní rekord.

Jako první zasáhla z českého týmu do bojů v Jokohamě štafeta čtvrtkařů, která nastoupila hned do prvního a suverénně nejsilnějšího rozběhu, když se náš kvartet musel popasovat se soupeři z USA, Jamajky, Velké Británie, Austrálie a Itálie. Na prvním úseku předvedl skvělou práci Jan Tesař, který předával Maslákovi na třetí příčce, ten tuto pozici udržel až do předávky s Vítem Müllerem. Finišman Michal Desenský pak svedl s Italem a Australanem dramatický souboj v cílové rovince. S italským soupeřem si poradil, ovšem Australan byl bohužel nad jeho síly. Cílem proběhl jako pátý v čase 3:03.72. Právě Austrálie pak byla poslední štafetou, které se na čas podařilo proklouznout do finále A. Účast mezi elitní osmičkou utekla našemu týmu o pouhých 19 setin. Přesto je o co bojovat. V rámci béčkového finále budou totiž naši borci usilovat o postup na mistrovství světa v Dauhá. K tomu potřebují ve finále B skončit nejhůře na druhém místě. Nejrychlejší rozběhový čas 3:02.06 předvedli favorizovaní Američané.

Do historie české atletiky se zapsala také štafeta mužů na 4x100 metrů. Sestava Zdeněk Stromšík, Jan Veleba, Jan Jirka a Dominik Záleský skončila ve svém rozběhu na pátém místě v novém národním rekordu 38.77. Předešlé maximum svých předchůdců Jaroslava Matouška, Juraje Demeče, Jiřího Kynose a Ludvíka Bohmana z olympijských her v Mnichově 1972 překonala o pět setin. V celkovém pořadí to našim sprinterům stačilo na dvanácté místo. Od vysněné desáté příčky, která by jim zajistila účast na světovém šampionátu, je dělily dvě desetiny. Letošní nejlepší světový čas 38.11 zaběhli úřadující mistři světa z Velké Británie. Překvapením je nepostup kanadské štafety.

Štafeta žen na 4x100 metrů ve složení Klára Seidlová, Marcela Pírková, Jana Slaninová a Lucie Domská vybojovala ve svém rozběhu sedmé místo v čase 44.67. Při zaváhání několika favorizovaných štafet stačil tento výkon na solidní patnácté místo. Nejrychlejší ze všech tří rozběhů byly Američanky v letošním nejlepším světovém výkonu 42.51.

V netradiční překážkářské štafetě byli nejúspěšnější Američané. Čtveřice Christina Clemonsová, Freddie Crittenden, Sharika Nelvis a Devon Allen se radovala z triumfu v čase 54.96. Druhá skončila domácí reprezentace Japonska (55.59).

Cenné kovy se rozdávaly také ve smíšené štafetě na 2x2x400 metrů. I zde zvítězili atleti ze Spojených států. Ce´Aira Brownová a Donovan Brazier kralovali této disciplíně v čase 3:25.72.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout