přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. května 2021, 15:14

Špotáková zahájí ve Splitu

O nadcházejícím víkendu proběhne jubilejní 20. Evropský pohár ve vrzích a hodech, jehož hostitelem bude Split. Nejvýraznější osobností české výpravy je beze sporu světová rekordmanka a dvojnásobná olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková, která v Chorvatsku zahájí závodní sezónu.

Špotáková se na evropský vrhačský pohár vrací po dlouhých šestnácti letech. Naposledy na tomto podniku závodila v roce 2005 v tureckém Mersinu. Její závod se odehraje v neděli 9. května od 18:00 hodin, což je pro ni nezvykle brzký termín zahájení sezóny. „Už před sezónou jsme přemýšleli, že bych mohla startovat na Evropském poháru ve Splitu. Nemám letos zatím příliš naházeno z plného rozběhu a vždy mi trochu trvá, než se rozzávodím. Proto jsme se rozhodli zahájit sezónu o něco dříve. Závodů je málo, tak je třeba do toho skočit rovnýma nohama. Jak vždy říkám, nejlepší trénink je závod,“ uvádí.

Co se týká ambicí pro samotný závod, je spíše opatrnější. „Je těžké mít teď na začátku sezóny konkrétní očekávání. Dnes odpoledne si ještě zaházíme a uvidíme, jak to půjde. Pokud bych odjížděla s výkonem začínajícím šestkou, budu maximálně spokojena. Už teď ale vůbec nelituji, že jsem do Splitu odcestovala. Je to reprezentační akce a bude zde obrovská konkurence. V podstatě se jedná o takové malé mistrovství Evropy,“ naráží na fakt, že bude mít ve Splitu skutečně elitní soupeřky. Ve startovní listině jsou vítězky posledních tří evropských šampionátů. Kromě Špotákové, která triumfovala v Curychu 2014 budou startovat také mistryně Evropy z Amsterdamu 2016 Taťána Khaladovičová z Běloruska a úřadující držitelka tohoto titulu Christin Hussongová, která opanovala ME v Berlíně 2018. Když k tomu přičteme čtvrtou ženou olympijských her v Riu de Janeiru Polku Marii Andrejczykovou a vedoucí ženu letošních evropských tabulek s výkonem 64.48 Rakušanku Victorii Hudsonovou, nezbývá než dát Barboře za pravdu.

Přesto, že očekává růst formy až směrem k Tokiu, předsezónní přípravu hodnotí jako povedenou. „Za současné situace je složité cestovat někam daleko a vzhledem k tomu, jaké jsou s cestováním spojené procedury, tak se mi ani moc nechtělo. Takže jsme byli jen na jednom kratším soustředění v Turecku. Jinak jsem trénovala na Julisce, kde mám skvělé podmínky. Malou posilovnu mám i doma, za což jsem ráda, protože tu jsem v posledním roce hodně využívala. Samozřejmě tam byly nějaké malé zdravotní problémy, které mě trošku zbrzdily, ale ty má každý. Z celkového pohledu byla příprava fajn. Stále v sobě mám to správné nadšení. Formu směřujeme k Tokiu. Zatím je to takové syrové a vše si musí sednout, ale směrem k olympijským hrám máme dost času,“ ujišťuje.

K jistotě startu na olympijských hrách v Tokiu by naše rekordmanka potřebovala hodit ostrý olympijský kvalifikační limit, který je stanoven na rovných 64 metrech. Nicméně do karet jí hraje i vysoké postavení ve světovém rankingu, přes který také vede cesta na olympiádu a v něm je na skvělé osmé příčce, což její šance na účast pod pěti kruhy hodně zvyšuje, a to si sama uvědomuje. „Věřím, že bych v průběhu sezóny mohla přehodit ostrý limit na olympiádu, ale vedu si celkem dobře i v rankingu. V tomto směru se necítím v nějakém velkém tlaku.“

Navíc věří, že bude dostatek příležitostí se před olympijským vrcholem rozzávodit. „V této době se těžko něco plánuje, ale nějakou základní osu máme. Po Splitu je nejblíže Zlatá tretra, počítám také s mistrovstvím České republiky a uvidíme, jak to bude s mistrovstvím Evropy družstev. Ráda bych si také zazávodila na Diamantových ligách, hlavně v Monaku, kde se mi daří. Navíc je to v termínu, kdy si myslím, že bych tam už mohla předvést nějaký slušný výkon. Možná vyplníme nějaké období mezi závody krátkým soustředěním,“ nastínila své závodní plány pro letošní sezónu.

Že by se olympijské hry nakonec nekonaly, si vůbec nepřipouští. „Od Českého olympijského výboru neustále dostáváme nové informace a stále nás ujišťují, že se olympiáda bude konat a dle mého názoru by se měla uskutečnit,“ zastává jasný názor.

Ve Splitu nás bude reprezentovat dohromady 19 atletů a atletek. Někteří z nich budou mít za soupeře takové hvězdy jako světovou rekordmanku v hodu kladivem Polku Anitu Wlodarczykovou nebo oštěpařského světového šampiona a druhého muže historických světových tabulek Němce Johannese Vettera. 

Petr Jelínek

Vytisknout