přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. listopadu 2022, 09:13

Špotáková věnuje svoji medaili dětem

Atletická ikona Barbora Špotáková se rozhodla pro úctyhodné gesto. Bronzovou medaili z atletického mistrovství Evropy v Mnichově 2022, kterou světová rekordmanka v hodu oštěpem oficiálně ukončila svoji profesionální kariéru, věnuje organizaci DEJME DĚTEM ŠANCI.

Letošní mistrovství Evropy v Mnichově bylo pro Barboru Špotákovou poslední velkou mezinárodní akcí v její dlouhé a úspěšné kariéře. V bavorské metropoli si posledním hodem zajistila zisk bronzové medaile, a právě tu věnuje organizaci DEJME DĚTEM ŠANCI, jejíž je Bára dlouholetou patronkou. „Pamatuju si, když jsme se s mámou přestěhovaly z Jablonce do Prahy, jak jsem si připadala ztraceně a bylo mi smutno. Ten pocit osamělosti a ztracenosti ve velkém městě, když jste bez peněz a nikoho nezajímáte, si pořád pamatuju. Děti z dětských domovů život takhle vyplivne do studeného světa a ony nemají mámu nebo někoho blízkého, kdo je obejme a řekne jim: ,To bude dobrý´. Když jsem začala mít úspěch ve sportu a šťastně se zamilovala, řekla jsem si, že když toho člověk tolik dostává, měl by se i dělit s těmi, které štěstí spíš obchází. V té době mě oslovila Míša Chovancová, zakladatelka DEJME DĚTEM ŠANCI a spolupráce byla na světě,“ říká Barbora Špotáková. „Protože znám práci DDŠ už tak dlouho a vím, že je to jedna z nejdůvěryhodnějších organizací v ČR, byla pro mě při rozhodování o věnování své medaile do aukce právě DDŠ jasná volba,“ dodává Bára.

Dražba Bářiny medaile bude zlatým hřebem Vánoční aukce DEJME DĚTEM ŠANCI, kterou tato organizace každoročně pořádá. Výtěžek z aukce je určen na podporu dětí a mladých lidí z dětských domovů při přípravě na osamostatnění a jejich úspěšnému začlenění do společnosti po opuštění dětského domova. Výtěžek z dražby medaile chce Bára věnovat na podporu volnočasových sportovních aktivit dětí v rámci projektu Přál(a) bych si.

Báru jsme na počátku naší činnosti oslovili, protože ji považujeme za velký sportovní i lidský vzor nejen pro „naše” děti. Jsem moc ráda, že nabídku spolupráce přijala a vážím si toho, že není jen mediální tváří DDŠ, ale do našich aktivit se pravidelně zapojuje a v průběhu let se z nás staly kamarádky. Při finále ME v Mnichově, které bylo napínavé až do samého konce, jsem napětím ani nedýchala. Moc jsem jí přála takto úspěšně a symbolicky zakončit její veleúspěšnou kariéru. Její medaile nyní navíc pomůže dětem, které si to opravdu zaslouží,” říká zakladatelka a ředitelka DEJME DĚTEM ŠANCI Michaela Chovancová.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout