přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. listopadu 2023, 08:46

Špotáková tváří olympijského festivalu

Olympijský festival patří v České republice už nedílně k probíhajícím olympijským hrám. Ty nadcházející se uskuteční už příští rok v Paříži a Olympijský festival proběhne u jezera Most. Tvářemi festivalu jsou oštěpařka Barbora Špotáková a skifař Ondřej Synek.

Už teď se můžete začít těšit na léto 2024! Přes padesát sportů, největší fanzóna i vítání českých reprezentantů. Olympijský festival u jezera Most, který bude probíhat ve stejném termínu jako hry v Paříži, slibuje od 26. července do 11. srpna 2024 parádní zábavu. Co všechno pro vás bude přichystáno? Podívejte se!

Rekordní počet sportů

Už teď je jisté, že na Olympijském festivalu u jezera Most si budou moci fanoušci vyzkoušet přes 50 sportů. „Jde o nejvyšší počet představených sportů v historii Olympijských festivalů. Věřím, že zde hlavně děti objeví ten svůj,“ řekl Libor Varhaník, jakožto místopředseda Českého olympijského výboru. Hlavní myšlenkou nadcházejícího festivalu je přivést děti v Ústeckém kraji ke sportu. Právě tento region patří statisticky k nejhorším, co se týče pohybové zdatnosti. Dalším cílem je ukázat návštěvníkům nejen z Česka stále ještě neobjevené krásné rekultivované prostředí jezera Most.

Slavní ambasadoři a speciální autobusy

Tvářemi Olympijského festivalu 2024 u jezera Most budou úspěšní čeští olympionici oštěpařka Barbora Špotáková a skifař Ondřej Synek. Kromě toho, že oba mají doma tři olympijské medaile, tak se teď mohou pochlubit i vlastními patrovými autobusy s unikátním polepem. Mostecký dopravní podnik zřídil novou linku číslo 16, která spojuje centrum města právě s jezerem Most. Z hlavního náměstí se tak dostanete na oblázkovou pláž za pár minut.

Špotáková zvala na festival v několika jazycích

Všechny zaskočila. Když se spustila video pozvánka na Olympijský festival 2024 u jezera Most, hovořila Barbora Špotáková precizně pěti jazyky bez jediného zaváhání. A navíc ta dokonalá výslovnost. Že by dvojnásobná olympijská vítězka až po konci kariéry odhalila, jaký je talent na jazyky?

„Domluvím se hodně dobře anglicky. Německy taky umím, a pak rozumím něco maďarsky, protože jsme měla babičku Maďarku,“ prozradila Špotáková, která ve skutečnosti nepromlouvala na video pozvánce, ale šlo o jejího avatara vytvořeného pomocí umělé inteligence na Smíchovské střední průmyslové škole a gymnáziu, jež se zabývá i výukou těch nejmodernějších IT oblastí včetně umělé inteligence (AI).

Špotáková se nechala ve speciálním studiu na Smíchovské škole natočit dvojicí Kateřinou Adámkovou a Jiřím Fišerou, kteří následně během pár minut vytvořili pomocí umělé inteligence avatara skoro nerozpoznatelného od skutečné Báry Špotákové.

Sama oštěpařka pak byla v šoku, když se viděla na obrazovce, jak plynně hovoří například francouzsky. „Ještě jsem se s něčím podobným nesetkala. Takhle nablízko je to pro mě poprvé. Je to poznatek, že ta technologie šla hodně dopředu a do teď jsem o tom moc nevěděla,“ prozradila uchvácená Špotáková.

Nadšenou Báru Špotákovou její uměle vytvořené dvojče okamžitě motivovalo. „Když se člověk takhle vidí, tak má hned chuť se ty jazyky doopravdy naučit.“ Kolik jazyků ta pravá Bára skutečně umí nebo se naučí, budete moci sami zjistit během Olympijského festivalu u jezera Most od 26. 7. do 11. 8. 2024. „Zvu vás jako ambasadorka a moc se na vás těším, že si společně užijeme olympijskou atmosféru,“ dodala česky originální Barbora Špotáková.

Petr Jelínek, Foto olympijskytym.cz/Matyáš Klápa

Vytisknout