Špotáková šestá v Paříži

sobota 18. června 2022
Diamantová liga se přesunula do Paříže, kde nás reprezentovaly oštěpařky Barbora Špotáková a Nikola Ogrodníková. Lépe se vedlo šesté Špotákové. Ogrodníková obsadila osmé místo.

V soutěži oštěpařek jsme měli dvojí zastoupení. Barbora Špotáková v Paříži absolvovala svůj letošní druhý start a byl z toho výkon za 60 metrů. Hned v úvodní sérii se její oštěp zapíchl na 60.35. Jak se později ukázalo, byl to její jediný měřený pokus, který v celkovém hodnocení stačil na šesté místo. „Umístění je úměrné výkonu. Je to tedy aspoň season best, i když to nebyla žádná sláva, ale je začátek sezóny. Zatím je pořád znát, že jsem nemohla trénovat z plného rozběhu. Hodnotím kladně to, že jsem odházela ve zdraví a mohu příští týden závodit na mistrovství republiky v Hodoníně, kam se moc těším,“ zhodnotila těsně po závodě.

Nikola Ogrodníková se závodem protrápila k osmé příčce, když nejdelší z jejích hodů měřil 57.58. „Poslední dobou se peru s technikou. Snažím se s tím něco udělat, ale zatím mi přijde, že se to pořád jen zhoršuje. Možná potřebuji trochu poladit i hody na tréninku. Teď jsem dost závodila, tak na to nebyl čas, takže se těším, až před mistrovstvím světa zase trošku potrénujeme,“ sdělila své bezprostřední pocity. Ze svého prvního vítězství na mítinku Diamantové ligy se radovala Japonka Haruka Kitagučiová. Svěřenkyně Davida Sekeráka za sebou nechala všechny soupeřky díky výkonu 63.13. Druhá byla Lotyška Lina Muzeová za 62.56 a třetí skončila Litevka Liveta Jasiunaiteová (62.09).

Ani v pětatřiceti letech neztratila Jamajčanka Shelly-Ann Fraser-Pryceová nic na své rychlosti, což potvrdila i ve francouzské metropoli. Vítězným časem 10.67 vyrovnala vlastní letošní nejlepší světový výkon z Nairobi a k tomu ještě o pět setin překonala rok starý rekord mítinku krajanky Elaine Thompson-Herahové. Spokojena mohla být i druhá Britka Daryll Neitaová, když stlačila svůj čas o setinu pod jedenáct vteřin.

V diskařském kruhu se odehrál další souboj mezi Američankou Valarii Allmanovou a Chorvatkou Sandrou Perkovičovou. Vítězně z něj vyšla tentokrát Allmanová, která tak své rivalce vrátila porážku z Osla, a navíc ji připravila o pařížský rekord mítinku, který vylepšila hodem na 68.68 o 28 centimetrů. Perkovičovou tak mohlo těšit alespoň posunutí sezónního maxima na 68.19. Třetí skončila opět Němka Kristin Pudenzová (64.39).

Soutěž výškařek byla v jasné režii ukrajinských reprezentantek, které obstaraly kompletní obsazení pomyslných stupňů vítězů. Jaroslava Mahučiková ozdobila své vítězství letošním nejlepším světovým výkonem, když ho vylepšila o jeden centimetr na 201 a nadále zůstává jedinou výškařkou, která letos pod otevřeným nebem překonala dva metry. Této metě se postupně blíží i její krajanka Iryna Heraščenková, která skočila 198. Třetí byla Julia Levčenková, která měla nejlepší zápis ze čtyř závodnic, které překonaly 195 centimetrů.

Naprosto suverénní běžecké představení předvedla v ženském stýplu Winfred Yaviová. Rodačka z Keni, která hájí barvy Bahrajnu, deklasovala zbytek startovního pole v letošním nejrychlejším světovém čase 8:56.55, kterým se posunula na čtvrté místo historických světových tabulek. Druhá Etiopanka Sembo Alemayehuová na ni ztratila téměř třináct vteřin, přesto si zaběhla časem 9:09.19 osobní rekord.

Na dvoustovce mužů byl velmi očekávaný start olympijského vítěze Andre de Grasseho. Kanaďan však dokončil závod až na čtvrté příčce v čase 20.38. Překvapivým vítězem se stal Jihoafričan Luxolo Adam, když poprvé v kariéře stlačil svůj čas pod 20 vteřin a s novým osobákem 19.82 se stal pátým nejrychlejším Afričanem historie na této trati. Pro nový národní rekord 20.03 si dosprintoval Alexander Ogando z Dominikánské republiky.

Letošním světovým tabulkám v trojskoku mužů zatím vládnou Kubánci a podobně tomu bylo i v Paříži, kde si to mezi sebou rozdali o vítězství krajané a jmenovci. O centimetr dál doskákal leader letošních statistik Jordan Díaz Fortun (17.66). Jeho reprezentační parťák Andy Díaz zapsal 17.65, což je jeho nový osobák. Třetí byl olympijský šampion Pedro Pablo Pichardo z Portugalska za 17.49. Také on je rodákem z Kuby.

Na čtvrtce žen si s přehledem doběhla pro diamantový primát bahamská olympijská šampionka Shaunae Miller-Uibová, když i s vypuštěným závěrem zvítězila v čase 50.10 před polským duem Natalia Kaczmareková (50.24) a Anna Kielbasinska (50.28). Podobně dominantní jako jeho krajanka byl na stejné distanci také Steven Gardiner, který vyhrál ve svém sezónním maximu 44.21. Pod 45 se dostali ještě Lidio Andres Feliz z Dominikánské republiky (44.92) a Jihoafričan Zakhiti Nene (44.99).

Vynikajícím finišem se probil v závodě na 800 metrů mužů ke svému premiérovému diamantovému triumfu Francouz Benjamin Robert. Navíc poprvé v kariéře prolomil hranici 1:44 a novým osobním maximem 1:43.75 se vyhoupl na třetí místo letošních světových tabulek. Na vedoucího Maxe Burgina ztrácí 23 setin. Druhý Peter Bol posunul hodnotu vlastního kontinentálního rekordu na 1:44.00. Třetí byl další Francouz Gabriel Tual v osobáku 1:44.23.

Soutěž kladivářů sice nepatří mezi diamantové disciplíny, ale stejně jako v Oslu měla skvělou úroveň. Na vítěznou vlnu se vrátil olympijský šampion Wojciech Nowicki, jenž triumfoval za 81.25. Polský double dokonal Pawel Fajdek za 80.11. Třetí byl Francouz Quentin Bigot (78.12).

Leader letošních světových tabulek Američan Devon Allen proměnil i svůj druhý evropský start ve vítězství. Ač měl jeho běh značné rezervy, i tak vyhrál v čase 13.16 před Brazilcem Rafaelem Pereirou (13.25) a Francouzem Justem Kwaou-Matheyem (13.27). Na stovce překážek žen se blýskla vylepšením vlastního afrického rekordu Nigerijka Tobi Amusanová. Svůj loňský zápis z Curychu srazila o další setinu na 12.41.

Soutěž tyčkařů proběhla bez světového rekordmana Armanda Duplantise, a tak dostali možnost vyniknout jiní závodníci. Nejlépe se to podařilo Benu Broedersovi z Belgie, jenž se hned napoprvé přenesl přes 580 centimetrů. Domácí hvězda Renaud Lavillenie zdolal tuto hodnotu napodruhé.

Nejdelší běžeckou tratí celého programu byla mužská pětka. Na té byl jasně nejrychlejší Etiopan Selemon Barega v čase 12:56.19. Druhý byl Burunďan Thierry Ndikumwenayo (13:05.24), jenž si připsal cenný skalp dvojnásobného světového šampiona Muktara Edrise (13:06.54).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Martin Edlman