Špotáková osmá v Monaku

středa 10. srpna 2022
Seriál Diamantové ligy pokračoval v Monaku. Jedinou českou zástupkyní byla oštěpařka Barbora Špotáková, která obsadila osmé místo. Keňanka Faith Kipyegonová útočila v běhu na 1500 metrů na světový rekord. K vidění bylo jedno historické maximum Diamantové ligy a několik rekordů mítinku.

Pro oštěpařku Barboru Špotákovou je monacký mítink oblíbeným závodem. Však zde dokázala už pětkrát zvítězit a od roku 2011 je výkonem 69.45 rekordmankou tohoto podniku. Barbora se ukázala před nadcházejícím mistrovstvím Evropy v Mnichově v dobré formě, když si na předešlé nedělní zastávce Diamantové ligy v Chořově vyházela druhé místo v nejdelším hodu sezóny 62.29. Tentokrát se ovšem soutěží protrápila, když zaznamenala pouze dva měřené pokusy. Ten delší z nich měl hodnotu 57.58, což stačilo na konečné osmé místo. Pozici současné světové jedničky potvrdila Australanka Kelsey-Lee Barberová, když vyhrála výkonem 64.50. Další pomyslné medailové příčky obsadily Japonka Haruka Kitagučiová (62.37) a další Australanka Mackenzie Littleová (61.76).

Keňanka Faith Kipyegonová už na patnáctistovce vyhrála vše, co se dá. Je dvojnásobnou olympijskou vítězkou i světovou šampionkou. Jeden zápis jí ovšem stále chybí, a tím je světový rekord. Na sedm let staré historické maximum Etiopanky Genzebe Dibabaové právě z Monaka vytrvale útočí a už několikrát za ním zaostala jen velmi těsně. Ani tentokrát její pokus úspěšný nebyl, nicméně se opět o něco vysněné metě přiblížila, když proběhla cílem v čase 3:50.37 a zaostává za ním už o pouhé tři desetiny. S novým národním rekordem se posunula na druhé místo historických světových tabulek a momentálně jí patří 7 z 13 nejrychlejších časů historie. Tak trochu v jejím stínu pak nevynikly vynikající osobní rekordy Američanek Heather Macleanové (3:58.89) a Elisy Cranneové (3:59.06).

Také na mužské trojce měli organizátoři ambiciózní plán v podobě překonání světového rekordu. Běžci sice historické maximum Keňana Daniela Komena nepřekonali a měli k němu poměrně daleko, ale přesto byly k vidění špičkové časy. Vítězem závodu se stal Burunďan Thierry Ndikumwenayo, jenž zaběhl časem 7:25.93 nový rekord Diamantové ligy. Rok staré maximum Etiopana Yomifa Kejelchy z Osla srazil o 32 setin. Ndikumwenayo se posunul v historických světových tabulkách na sedmé místo. Druhý Etiopan Berhanu Aregawi je s časem 7:26.81 jedenáctým nejrychlejším mužem historie. Třetí Američan Grant Fisher zaběhl nový kontinentální rekord 7:28.48.

V nejkratším sprintu na 100 metrů si udržela letošní neporazitelnost pětinásobná světová šampionka Shelly-Ann Fraser-Pryceová. Ani v Monaku nenašla při svém letošním sedmém startu přemožitelku a jasně zvítězila v letošním nejlepším světovém výkonu 10.62. Vlastní několik dní starý zápis z Chořova srazila o další čtyři setiny. Zaostala jen dvě setiny za osobním maximem a vyrovnala šestý nejlepší výkon historie. Letos už zaběhla šestkrát pod 10.7. Vytvořila také nový rekord mítinku, který před ní měla časem 10.72 v držení čtyřiadvacet let Američanka Marion Jonesová. Druhá Shericka Jacksonová se vyhoupla díky novému osobáku 10.71 na šesté místo historických světových tabulek. Třetí Marie Josée Ta Louová vytvořila časem 10.72 nový africký rekord, když ho posunula o šest setin a v historických světových statistikách se momentálně dělí o sedmou pozici s Američankou Sha´Carry Richardsonovou. Ještě čtvrtá Aleia Hobbsová zaběhla parádních 10.81, což pro ni znamená vyrovnání osobáku.

Američan Noah Lyles je neohroženým králem současné světové dvoustovky, a to potvrdil i v Monaku, když prolétl zatáčku s rovinkou v novém rekordu mítinku 19.46. Vlastní zápis z roku 2018 vylepšil o 19 setin a zaznamenal devátý nejlepší výkon historie. V kariéře běžel rychleji pouze jednou, a to ve finále MS v Eugene. Juniorský světový rekordman Erriyon Knighton byl druhý za 19.84 a americkou dominanci završil Michael Norman s časem 19.95.

Závod na 1000 metrů přivedl na start zajímavou směsici elitních mílařů i půlkařů a nejúspěšnější byl čerstvý světový šampion na trati 1500 metrů Brit Jake Wightman. Ten chtěl původně útočit i na evropský rekord svého slavného krajana Sebastiana Coea. To se mu sice nepodařilo, ale rekord mítinku Keňana Solomona Lekuty z roku 2017 vylepšil téměř o čtyři vteřiny na 2:13.88. Zároveň se jedná o letošní nejlepší světový výkon. Druhý Kanaďan Marco Arop, jenž ještě na začátku cílové rovinky vedl, zaběhl nový národní rekord 2:14.35.

Američan Grant Holloway se stal letos druhým překážkářem, který prolomil na stodesítce hranici 13 vteřin. V Monaku triumfoval ve svém sezónním maximu 12.99. V dalším pořadí mu byli nejblíže jeho krajan Trey Cunningham, jenž zaostal časem 13.03 jen tři setiny za osobním rekordem a jamajský olympijský vítěz Hansle Parchment (13.08).

Jednoznačnou vládkyní hladké čtvrtky byla bahamská šampionka Shaunae Miller-Uibová. Ta závod na jeden okruh rozběhla velmi rychle a vedení udržela až do cíle, kterým proběhla ve velmi kvalitním čase 49.28. Pod padesát vteřin se dostala i druhá Jamajčanka Candice McLeodová (49.87). Totéž už se nepodařilo třetí Sadě Williamsové z Barbadosu (50.10).

Ač nebyla ženská půlka diamantovou disciplínou, měla parádní úroveň. Vítězná Jamajčanka Natoya Gouleová totiž zaostala časem 1:56.98 jen 66 setin za letošním nejlepším světovým výkonem Američanky Athing Muové z MS v Eugene. Za ní finišovala v osobních rekordech dvojice Američanek Sage Hurtaová (1:57.85) a Olivia Bakerová (1:58.05).

Soutěž dálkařů opanoval ve svém sezónním maximu 835 centimetrů Kubánec Maykel Massó. Druhé místo si vyskákal ve vyrovnané soutěži Řek Miltiadis Tentoglou, jenž skočil stejně jako třetí Američan Marquis Dendy 831, jelikož měli oba borci totožný i druhý nejdelší pokus (830), rozhodoval až ten třetí nejhodnotnější výkon zápisu (Tentoglou 830, Dendy 817).

V trojskoku potvrdila roli favoritky venezuelská suverénka Yulimar Rojasová. I tentokrát se dostala za 15 metrů, a to o jeden centimetr, což jí stačilo k vítězství. Nebyla ovšem tak dominantní, jako tomu je v jiných závodech. Druhá Jamajčanka Shanieka Rickettsová zapsala 14.91 a třetí Američanka Tori Franklinová se blýskla novým osobákem 14.86.

Ženská čtvrtka překážek se musela tentokrát obejít bez účasti Sydney McLauhlinové i Femke Bolové. O to otevřenější tak byl boj o nejvyšší příčky. Nejlépe ho zvládly Jamajčanky. V novém osobním rekordu 53.33 vyhrála Rushell Claytonová před svojí krajankou Javianne Russellovou (53.52). Třetí byla Gianna Woodruffová z Panamy za 54.13.

Zajímavé rozuzlení měla soutěž výškařů, kde si to proti sobě rozdali halový mistr světa Jihokorejec Sanghyeok Woo s tím venkovním Katařanem Mutazem Essou Barshimem. Oba skočili 230 centimetrů a měli do té doby naprosto čistý zápis. Na 232 pak oba třikrát shodili. Následovalo tak rozeskakování, ve kterém byl úspěšnější Barshim a z Monaka si tak odváží vítězství on.

V tyčkařském sektoru se hned tři závodnice přenesly úspěšně přes 466 centimetrů. Ovšem pouze Australanka Nina Kennedyová to zvládla hned napoprvé, a díky tomu brala diamantový primát. Američanka Sandi Morrisová byla úspěšná druhým pokusem a Řekyně Katerina Stefanídiová napotřetí.

Ženský stýpl měl očekávanou vítězku, kterou byla v čase 9:06.19 stříbrná medailistka ze světového šampionátu Etiopanka Werkuha Getachewová. Zdatně jí však šlapala na paty teprve devatenáctiletá krajanka Zerfe Wondemagegnová v osobáku 9:06.63. Třetí Britka Elizabeth Birdová se zaskvěla novým národním rekordem 9:07.87, kterým se stala čtvrtou nejrychlejší Evropankou historie na této distanci.