přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. června 2019, 14:56

Špotáková: Domácí konkurenci vítám

V hotelu Adria na Václavském náměstí v Praze proběhla tisková konference s oštěpařskou světovou rekordmankou a trojnásobnou olympijskou medailistkou Barborou Špotákovou, kde zhodnotila svůj návrat po mateřské pauze a nastínila její plány pro další měsíce.

Světová rekordmanka zvolila pro svůj návrat po mateřské pauze malý mítink v Kolíně, kde poslala hned v prvním pokusu své náčiní do vzdálenosti 63.85, čímž si v podstatě zajistila start na mistrovství světa v katarském Dauhá. „Návrat byl kupodivu stejně hladký jako při prvním dítěti. Určité pochyby tam samozřejmě panovaly, jelikož se dvěma dětmi přibyly další starosti, které jsem dosud neznala. Navíc už také nejsem nejmladší, ale mohu se opřít o skvělé rodinné zázemí a mám teď hodně šikovného fyzioterapeuta, což je nesmírně důležité,“ řekla.

Sama uznává, že menší mítink pro ni byl na úvod ideální. „Rozhodně je dobré, že jsem začala na malém závodě. To mi naprosto vyhovovalo. Nemám ještě úplně vyběhaný celý rozběh, jelikož mě pobolívala achilovka. Hodně mě uklidnilo, že hned prvním hodem to letělo tak daleko a že to jde, ale neusínám na vavřínech,“ ujišťuje.

Další start čeká dvojnásobnou olympijskou vítězku a mistryni světa na Diamantové lize v Římě, kde ji se utká s nabitou mezinárodní konkurencí. „Do Říma se moc těším. Mám to tam ráda a jsem zvědavá, jak to dopadne. Jsem zdravá a cítím se dobře. Trošku mě mrzí, že házíme už v pět odpoledne, jelikož to bude podle startovky takové malé mistrovství světa. Na druhou stranu je možné, že bych byla před více diváky přemotivovaná, což by mohlo být na škodu.“


A jak vnímá, že jí v české atletice vyrostla zdatná konkurentka v osobě loňské vícemistryně Evropy Nikoly Ogrodníkové? „Beru to jedině kladně a jsem za to ráda. Samozřejmě je to pro mě motivace. Určitě bude zajímavé porovnání našich sil ať už na Diamantové lize nebo na mistrovství republiky v Brně. Myslím, že je také fajn, že budeme v Římě dvě české závodnice. Nikole přeju, aby zažila alespoň z části podobně úspěšnou kariéru jako já,“ nechala se slyšet.

Jako další pozitivum vidí to, že by nemusela pociťovat tak velký tlak, co se týká vysokých očekávání vždy náročných českých fanoušků. „Situace se změnila. Momentálně nejsem českou jedničkou, což mi vyhovuje v tom, že všechna ta tíha očekávání nebude na té osmatřicetileté paní s dvěma dětmi.“

Na dotaz, jestli už přemýšlí, co by chtěla dělat po ukončení aktivní atletické kariéry, odpověděla: „Během své kariéry jsem posbírala od Honzy Železného a Rudy Černého spoustu zkušeností. V minulosti jsem dělala víceboj a poznala, jaké je atletické prostředí ve Spojených státech. Věřím, že mám co předat mladým atletům. Raději bych ale trénovala děti než dospělé. Trenéři, kteří se věnují vrcholovým sportovcům nemají kolikrát skoro žádný rodinný život, a to je něco, čeho já se rozhodně nehodlám vzdát,“ má jasno.

Barbora Špotáková se také stala ambasadorkou projektu Evropské unie s názvem Balance life. Právě světová rekordmanka je vhodnou osobou, která může zastřešovat tento projekt, jelikož je ukázkovým příkladem toho, jak se dá role matky kombinovat s vrcholovým sportem. V této souvislosti byl na tiskové konferenci představen nový spot partnera Českého atletického svazu automobilky Seat, jehož téma je tematicky spjato právě s projektem Balance life. „Myslím, že ten spot je skutečně povedený. Přesně do poslední tečky vystihuje můj současný životní styl,“ uvedla. „Jsem konzervativní člověk. Dlouhá leta mám stejného trenéra, manažera a spolupracuji se Seatem. Nevyhledávám změny za každou cenu a tato partnerství jsou známkou určité věrnosti, která se dle mého názoru v současnosti trochu vytrácí,“ doplnila.

Petr Jelínek, foto:ČAS - E. Erben

Vytisknout