přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. prosince 2022, 10:19

Špotáková a Vadlejch v top 10 Sportovce roku

Úspěchy českých atletů se odrazily i v prestižní anketě Klubu sportovních novinářů, v níž se oštěpařská dvojice dostala mezi desítku nejlepších. Konečné výsledky dvoukolové soutěže (do 9. 12. se hlasuje v rámci top 10) budou slavnostně vyhlášeny ve středu 21. prosince.

Do finálové desítky Sportovce roku postoupily čtyři osobnosti, které už anketu v minulosti vyhrály. Dohromady jim patří dokonce sedm triumfů, protože rychlobruslařka a majitelka bronzu z OH v Pekingu Martina Sáblíková zvítězila třikrát (2007, 2009, 2010), Barbora Špotáková dvakrát (2008 a 2012) a lyžařka-snowboardistka Ester Ledecká a hokejista David Pastrňák mají po jednom prvenství (2018, respektive 2020).

Ledecká je jako jediná olympijská vítězka favoritkou na prvenství, naopak loňský král judista Lukáš Krpálek chybí, nezískal ani bod. Nováčky v elitní desítce jsou zápasník MMA Jiří Procházka a vodák Vít Přindiš a oba mohou být vysoko, jsou ve svých sportech světovými šampiony.

Umístění v TOP 10 obhájili biatlonistka Markéta Davidová (malý globus za vytrvalostní závod), tenisový pár Barbora Krejčíková & Kateřina Siniaková (vítězky tří grand slamů), Ester Ledecká a také Jakub Vadlejch. Zmíněn ještě nebyl sportovní lezec Adam Ondra (kompletní sbírka medailí z ME).

Po sečtení 203 hlasujících sportovních novinářů zůstal první pod čarou cyklista Jan Hirt, na 11. místě mu však chybělo 60 bodů. Relativně daleko měli k vyhlašované trojici kolektivů také celkově čtvrtí fotbalisté Viktorie Plzeň (53 b). Jasné je, že obrazně řečeno bezedné koše vystřídají hole v rukou, neboť nominováni jsou florbalisté (stříbrní z MS) a hokejové reprezentace mužů i žen (obě bronzové na MS).

Z atletů bodoval ještě Tomáš Staněk, kousek za Barborou Krejčíkovou a těsně před basketbalistou Janem Veselým mu s 64 body patří konečné 24. místo.

Více o anketě

Michal Procházka, foto: Soňa Maléterová

Vytisknout