přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. ledna 2020, 12:29

Špotáková a Staněk mění kouče

Další dvě hvězdy české atletiky hlásí pro olympijskou sezónu změnu trenéra. Oštěpařka Barbora Špotáková zahájila spolupráci s Janem Tylčem, od kterého naopak odešel koulař Tomáš Staněk, který se vrací do skupiny Petra Stehlíka.

Barbora Špotáková se doposud připravovala s trenérem Rudolfem Černým. Pod jeho vedením si v roce 2007 vyházela svůj premiérový titul mistryně světa a o rok později získala na hrách v Pekingu olympijské zlato. Velmi záhy nato pak při Světovém atletickém finále ve Stuttgartu překonala hodem 72.28 světový rekord. V letech 2010-2014 spolupracovala s oštěpařským světovým rekordmanem Janem Železným, aby se pak na podzim roku 2015 opět vrátila k Rudolfu Černému. Druhá fáze vzájemné spolupráce osvědčeného dua přinesla v roce 2016 olympijský bronz v Riu de Janeiru a světové zlato na šampionátu v Londýně o rok později. Nyní se však světová rekordmanka Špotáková rozhodla pro změnu a její volbou se stal trenér Jan Tylče. „Začala jsem hledat nový impuls, něco, co by mě mohlo nakopnout směrem k olympiádě. S Rudou Černým jsme spolu byli dlouho a začala jsem mít pochybnosti, jestli by naše spolupráce vedla ještě k cíli, ke kterému chci směřovat. Tím je pochopitelně uspět na olympiádě. Připadá mi, že jsme s Rudou již vypráskali všechen střelný prach. Nyní se mi naskytla skvělá příležitost v podobě trenéra Honzy Tylčeho, který byl nyní volný a může se věnovat pouze mně. Tak jsem se této příležitosti chytla. Letošní sezona je pro mě tou nejdůležitější, beru přípravu vážně a chci tomu dát něco navíc. Konkrétní plány s Honzou Tylčem budeme nyní teprve ladit, ale víme, že chceme zapracovat na zlepšení dynamiky síly a oproti mým klasickým přípravám začínáme uvažovat o jednom únorovém soustředění v teple jako přídavek,“ zdůvodnila své rozhodnutí a nastínila své plány.

Pro Jana Tylčeho se jedná o velkou výzvu, jelikož bude po Tomáši Staňkovi připravovat dalšího atleta té nejvyšší světové úrovně. „Bára mě oslovila nedávno, já souhlasil. Udělám maximum, abych jí pomohl ve splnění jejího snu. V současné chvíli jsme na začátku spolupráce a začínáme ladit konkrétní kroky a možnosti našeho společného úsilí v cestě na vrchol sezony,“ vzkázal Tylče.

Právě Tylče byl ještě do nedávna koučem českého koulařského rekordmana Tomáše Staňka. Také on se rozhodl na prahu olympijské sezóny pro nový impulz, kterým je návrat k bývalému trenérovi Petru Stehlíkovi. Ten Staňka přivedl do světa velké atletiky. V průběhu více než pěti let se pod jeho křídly Staněk vypracoval do nejužší světové špičky, když získal stříbro na halovém evropském šampionátu v Bělehradě 2017 a pod otevřeným nebem pak překonal výkonem 22.01 letitý český rekord Remigia Machury. Na podzim téhož roku se dohodl na spolupráci s Janem Tylčem. Výsledkem bylo vylepšení halového národního rekordu na 22.17 a bronzové medaile na halovém mistrovství světa v Birminghamu 2018 a halovém evropském šampionátu v Glasgow 2019. Na sklonku roku se pak Staněk rozhodl pro návrat do své bývalé skupiny, kde se momentálně připravuje se svým tradičním parťákem Ladislavem Prášilem, nejlepší českou koulařkou Markétou Červenkovou a mladou nadějí Davidem Tupým. „Vždy jsem byl zvyklý trénovat ve skupině. Od té doby, co odešel Láďa (Prášil), tak mi hecování chybělo. Jsem soutěživý typ. Trénink s Honzou byl fajn, ale byl jsem na to sám a nebyl jsem už do tréninku tak zapálený. Koncem roku jsme se proto s Honzou dohodli a já navázal opětovnou spolupráci s mým dřívějším trenérem Petrem Stehlíkem. Honzovi jsem vděčný za to, že mi pomohl v těžké situaci před dvěma lety, byli jsme kamarádi a jsme i nadále. A v souvislosti s tím, že nyní navázal spolupráci s Bárou Špotákovou jsem moc rád, že bude dále na Dukle v roli trenéra pokračovat,“ uvedl Staněk.

K odchodu svého nyní již bývalého svěřence se vyjádřil i Jan Tylče. „S Tomášem jsme se po sezoně shodli, že potřebuje větší skupinu, mladé lidi okolo sebe a vzájemné hecování. Spolupráci jsme ukončili v dobrém. Když za mnou přišel před dvěma lety, rád jsem mu pomohl a myslím, že se jednalo o spolupráci úspěšnou. Nyní je pro něj čas jít zase dál, kam on potřebuje a já to plně akceptuji,“ nechal se slyšet.

Petr Jelínek

Vytisknout