přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. března 2020, 13:27

Sportovci i federace volají po odložení OH

Vzhledem k současné situaci se kupí stále více názorů, že by měly být olympijské hry v Tokiu odloženy nejméně o několik měsíců. V tomto ohledu začínají na MOV stále více tlačit i jednotlivé národní olympijské výbory a federace. Stejný názor podporuje také řada světových atletů.

Původní termín konání letních olympijských her v Tokiu je od 24. července do 9. srpna. S ohledem na celosvětovou krizi zapříčiněnou šířením koronaviru je však stále více pravděpodobnější, že se bude muset tento sportovní svátek odložit, což poprvé připustilo také vedení MOV, které doposud prezentovalo, že se olympiáda bude konat ve stanoveném termínu. „Nárůst případů a propuknutí nemoci COVID-19 je v mnoha zemích dramatický, což vede radu MOV k závěru, že musí udělat další krok k plánování různých scénářů. MOV zahájí detailní diskuze, aby si udělal kompletní obraz o vývoji celosvětové zdravotní situace a jejím dopadu na olympijské hry. Ve hře bude také možnost odložení her,“ uvedl předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach.

Bach se také zároveň snažil vysvětlit, proč doposud MOV trval na tom, aby se hry uskutečnily v původním termínu. „Vím, že v této bezpečnostní situaci zůstává mnoho nezodpovězených otázek. Také je mi jasné, že se racionální přístup MOV nemusel slučovat s emocemi, kterými mnozí z vás procházíte. I kdybychom však o odložení her rozhodli dnes, nemohli bychom stanovit nový termín, kvůli nejistému vývoji situace,“ dodává s tím, že definitivní rozhodnutí, zda se hry odloží nebo ne, by mělo padnout do čtyř týdnů. O úplném zrušení se dle jeho slov neuvažuje.

K odložení olympijských her v Tokiu vyzývá stále více národních olympijských výborů nebo například i vedení atletiky Spojených států amerických.

V tomto ohledu udělal zatím nejradikálnější krok kanadský olympijský výbor, který rozhodl o tom, že pokud by se hry konaly v původním termínu, kanadští sportovci se olympiády nezúčastní. „Nic není důležitější než zdraví a bezpečí našich atletů i světového společenství,“ uvedlo ve svém oficiálním prohlášení vedení kanadského olympijského výboru. Kanada je první zemí, která k takovému kroku přistoupila.

Australský olympijský výbor pro změnu vyzval své atlety, aby se začali připravovat na možný scénář, že se hry uskuteční až v příštím roce a k tomuto také směřovali svůj trénink. Podle šéfa australského olympijského výboru by teď nemohl být sestaven tým pro olympijské hry. „Jsme přesvědčeni, že naši sportovci by měli dát přednost svému zdraví a zdraví svých nejbližších. Je důležité, aby se mohli vrátit zpět ke svým rodinám,“ uvedlo vedení australského olympijského výboru.

O odložení her požádal předsedu MOV také norský olympijský výbor, který se na Bacha obrátil po jednání s národními sportovními svazy. „Pokud se budou olympijské hry konat v červenci, byly by v rozporu s olympijským principem rovných podmínek. Na odložení o rok nevidím nic špatného,“ nechal se slyšet předseda slovinského olympijského výboru Bogdan Gabrovec.

Myšlenky na přeložení tokijských olympijských her podpořila i Světová atletika. „Diskuze MOV o posunutí olympiády v Tokiu vítáme. Jsme připraveni Mezinárodnímu olympijskému výboru a celému sportu pomoci při hledání náhradního termínu,“ uvedlo vedení World Athletics.

Z pohledu Světové atletiky se jedná o pochopitelný krok. Postupně jsou rušeny nebo odkládány všechny atletické podniky, což významně zasahuje do kvalifikačního systému na olympijské hry. Atleti jsou hromadně stahování ze zahraničních tréninkových kempů a musí se připravovat v provizorních domácích podmínkách. Sportoviště a posilovny jsou zavřené a je třeba tak hledat jiné alternativy tréninku.

Pro odložení her je například také francouzský světový rekordman v desetiboji Kevin Mayer, který nutně potřebuje úspěšně absolvovat ještě jeden desetiboj, aby se na tento atletický svátek vůbec mohl kvalifikovat. „Opravdu bych byl rád, aby se olympijské hry odložily. Nemám nezbytné zdravotnické informace, ale myslím, že pandemie ještě zdaleka nedosáhla svého vrcholu. Neumím si představit, že hry začnou v řádném termínu od 24. července. Trénuji, jak nejlépe dokážu, i když před sebou nemám žádný závod a budu rád, když nějaký přijde, ale nechci si dělat falešné naděje směrem k olympiádě,“ vzkázal.

Na jeho slova navazuje polská diskařská legenda Piotr Malachowski. „Na olympijských hrách by atleti měli předvádět nejlepší výkony, což by v původním termínu nebylo možné. Pokud by se olympiáda odložila například na listopad nebo prosinec, bylo by to pro sportovce mnohem lepší, protože se budou moci mnohem lépe připravit,“ řekl.

Petr Jelínek

Vytisknout