Špičkové výkony na dráze i silnici

pondělí 24. dubna 2023
Zatímco za Atlantickým oceánem už naplno běží dráhová sezóna, v Evropě byl uplynulý víkend hlavně ve znamení silničních závodů. Zde je přehled toho nejzajímavějšího, co se událo.

Výjimečná vystoupení na londýnském maratonu

V britské metropoli proběhl další ročník tradičního maratonu. V kategorii mužů jasně dominoval Keňan Kelvin Kiptum, jenž přímo deklasoval zbytek startovního pole v druhém nejrychlejším čase historie 2:01:25. Za několik měsíců starým světovým rekordem krajana Eliuda Kipchogeho zaostal jen o šestnáct vteřin. Na stupně vítězů doprovodili Kiptuma jeho reprezentační kolega Geoffrey Kamworor (2:04:23) a Etiopan Tamirat Tola (2:04:59).

V závodě žen zaznamenala úspěšný debut na této distanci Nizozemka Sifan Hassan. Ta se sice potýkala s křečemi, kvůli kterým musela několikrát zastavit, ale i tak si nakonec díky silnému finiši doběhla pro triumf v parádním čase 2:18:33 a nechala za sebou řadu elitních a zkušených maratonských závodnic. Hassan využila svých rychlostních předpokladů z dráhy a v cílové rovince přespurtovala Etiopanku Alemu Megertu (2:18:37) i Keňanku Peres Jepchirchir (2:18:38).

Hrochová čtrnáctá v Hamburku

Jedno elitní zastoupení měla česká atletika v rámci maratonu v Hamburku, a to v Tereze Hrochové. Svěřenkyně Vladimíra Bartůňka si s tratí poradila v čase 2:31:04, což je třetí nejlepší maratonský výkon její kariéry. Na potvrzovací výkon ČAS směrem k mistrovství světa v Budapešti ztratila jen čtyři vteřiny. V celkovém hodnocení závodu obsadila čtrnácté místo. Vyhrála Keňanka Dorcas Tuitoek za 2:20:09. Mezi muži zvítězil její krajan Bernard Koech v čase 2:04:09.

To nejlepší ze zahraničních mítinků

Americká kladivářka Brooke Andersen zažila v Charlottesville parádní vstup do sezóny, když vylepšila hodnotu letošního nejlepšího světového výkonu na 79.80. Díky novému kariérnímu maximu se posunula na třetí místo historických světových tabulek této disciplíny.

Do čela průběžných světových tabulek se vyhoupla také jamajská sprinterka Shericka Jackson. Na domácím mítinku v Kingstonu prolétla stovku za 10.82 a sesadila tak z této pozice Američanku Aleiu Hobbs. Ovšem i ta si posunula sezónní výkon. V Baton Rouge zvítězila za 10.86 před reprezentační kolegyní Tamari Davis (10.89).

Ve Spojených státech se objevil další mužský sprinterský super talent, kterým je Issam Asinga. Borec, který je stále ještě studentem střední školy, zaběhl ve floridském Clermontu stovku za 9.83. Bohužel mu při tom foukal do zad až příliš silný vítr do zad o hodnotě +2.6 m/s. Radost mu to však nezkazilo, jelikož si zároveň připsal cenný skalp hvězdného krajana Noaha Lylese, jenž byl druhý za 9.92.

Češi na amerických univerzitách

Z českých atletů, kteří studují v USA, se o uplynulém víkendu dařilo Tadeáši Plačkovi, jenž si vylepšil svůj sezónní výkon na čtvrtce pod otevřeným nebem na 47.80. Z nového osobního maxima 52.22 se mohl na čtvrtce překážek radovat Ondřej Veselý. Jen těsně za osobákem pak zaostal v závodě na 5000 metrů David Šlapák, který si s pětikilometrovou porcí poradil v čase 14:35.98.