přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. srpna 2019, 16:54

Špičkové techniky na Panamerických hrách

Zatímco v Evropě byl uplynulý víkend ve znamení evropských šampionátů družstev. Za Atlantickým oceánem proběhly Panamerické hry, které hostila peruánská Lima. Vynikající kvalitu měly zejména některé technické disciplíny.

Vůbec poprvé v historii padla v rámci Panamerických her dvaadvacetimetrová hranice ve vrhu koulí. O tento milník se postaral jihoamerický rekordman Darlan Romani. Brazilský favorit závodu jasně dominoval a vyhrál by každým se svých měřených pokusů. Ten nejdelší pak měřil 22.07, čímž stanovil hodnotu nového rekordu Panamerických her. Druhý skončil nejlepší zástupce americké koulařské školy Jordan Geist za 20.67 a třetí byl v novém mexickém národním rekordu 20.58 Uziel Mumoz.

Špičkovou úroveň měl závod trojskokanek. I zde byla jasná vládkyně sektoru. Roli největší favoritky potvrdila stále ještě úřadující mistryně světa Yulimar Rojasová z Venezuely a podařilo se jí to vskutku ve velkém stylu. Ve třetí sérii totiž doskákala až na 15.11 a stala se novou rekordmankou Panamerických her. Mimo to potvrdila pozici leadera letošních světových tabulek, když vlastní národní rekord z Huelvy posunula o pět centimetrů. Nové kariérní maximum 14.77 zaznamenala také druhá Jamajčanka Shanieka Ricketsová. Třetí skončila Kubánka Liadagmis Poveaová za 14.60. Stejné disciplíně mužů kraloval Američan Omar Craddock za 17,42 před osmnáctiletým Kubáncem Jordanem Diazem (17,38).

Rekordy her neodolaly ani v disku obou kategorií. Mezi muži triumfoval dle očekávání Jamajčan Fedrick Dacres, jenž si vyházel titul za 67.68. Ženské klání ovládla kubánská vedoucí žena letošních světových tabulek Yaimé Perezová, když vylepšila hodnotu rekordního výkonu na 66.58.

Že už světový oštěp není zdaleka pouze záležitostí borců z několika tradičních velmocí, dokázal Grenaďan Anderson Peters, jenž zvítězil v novém historickém maximu Panamerických her a národním rekordu své země 87.31. V dalším pořadí ho následovali někdejší olympijský šampion Kershorn Walcott z Trinidadu a Tobaga (83,55) a Albert Reynolds ze Svaté Lucie (82,19).

V Limě byly výrazně vidět i jamajské barvy a dvě zástupkyně něžného pohlaví z tohoto karibského ostrůvku se též staly novými rekordmankami tohoto podniku. Shelly-Ann Fraserová Priceová opanovala dvoustovku v čase 22.43 a rozšířila tak svou již velmi bohatou sbírku velkých mezinárodních úspěchů. Koulařka Danniel Thomas-Doddová pak vylepšila nejen rekord Her, ale také národní rekord své domoviny na 19.55.

O poslední rekord Panamerických her se na mužské půlce postaral mladý Kanaďan Marco Arop, který zvládl dva okruhy nejrychleji ze všech v čase 1:44,24. Na stupně vítězů ho doprovodilo duo z Portorika Wesley Vazquez (1:44,48) a Ryan Sanchez (1:45,19).

Jedinečný úspěch se podařil kubánské tyčkařce Yarisley Silvaové, která v Limě získala již svůj třetí titul na Panamerických hrách v řadě, když si v ten pravý čas vylepšila sezónní maximum na 475 centimetrů v napínavém souboji porazila Američanku Kate Nageotteovou (470).

Na stovce vítězila zkušenost v podání Američana Mika Rodgerse (10.09) a Jamajčanky Elaine Thompsonové (11.18). Vícebojařská klání patřila kanadskému desetibojaři Damianu Warnerovi (8513) a kubánské sedmibojařce Adrianě Rodriguezové (6113). Nejlepším dálkařem byl dle očekávání Kubánec Juan Miguel Echevarría (827). Nový jihoamerický juniorský rekord 48.45 zajistil prvenství na čtvrtce překážek Alisonovi dos Santosovi z Brazílie. Ten se svým výkonem zařadil na třetí místo historických světových tabulek své kategorie.

Petr Jelínek

Vytisknout