přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. září 2020, 09:30

Špičková atletika v Kladně

Už jen několik hodin zbývá do začátku mezinárodního atletického mítinku Kladno hází a Kladenské memoriály. Na Sletišti se můžeme těšit na řadu domácích hvězd v čele s Barborou Špotákovou či Tomášem Staňkem i zajímavé zahraniční hosty.

Parádní podívanou jistě nabídnou oštěpařská klání. V tom ženském vévodí startovní listině světová rekordmanka a dvojnásobná olympijská vítězka Barbora Špotáková. Nechybí ani stříbrná medailistka z posledního evropského šampionátu Nikola Ogrodníková. Kvalitní sestavu pak doplňují například polská rekordmanka a čtvrtá žena olympijských her v Riu de Janeiru Maria Andrejczyková nebo talentovaná Řekyně Alina Tzengová. Mužský oštěp proběhne za účasti českého dua Vítězslav Veselý a Petr Frydrych. Největšími soupeři by jim měli být litevský rekordman s osobním maximem 89.17 Edis Matusevičius a moldavský rekordman Adrian Mardare.

Po téměř dvouměsíční závodní pauze se v Kladně představí koulařský český rekordman Tomáš Staněk. Trojnásobný medailista z velkých halových šampionátů se utká například s jedním ze zástupců silné polské koulařské školy Jakubem Szyszkowskim nebo tradičním účastníkem českých mítinků Franciscem Belem z Portugalska. V kouli žen se pokusí o další vylepšení osobního rekordu Markéta Červenková.

Hlavním favoritem mužského disku je držitel jihoamerického rekordu Mauricio Ortega. Kolumbijec dokázal letos poslat své náčiní až do vzdálenosti 70.29, čímž se řadí na druhé místo letošních světových statistik za švédského suveréna Daniela Stahla. Další zajímavou zahraniční akvizicí je Polák Bartolomej Stoj. Hlavními domácími želízky v ohni budou český mistr Marek Bárta a Tomáš Voňavka.

Barbora Špotáková nebude jedinou olympijskou vítězkou, kterou budou moci diváci v Kladně spatřit. V kladivářském kruhu se chystá startovat olympijský šampion z her v Londýně 2012 Krisztián Pars z Maďarska.

Z domácí špičky se pak můžeme těšit například na Jana Velebu, Nikolu Bendovou, Matěje Krska, Kateřinu Cachovou, Marka Bahníka nebo Jakuba Davidíka.

Tento atletický svátek plný hvězd proběhne také před kamerami České televize. Od 17:45 je naplánován přímý přenos na stanici ČT Sport. Ovšem již od 16 hodin lze mítink sledovat na webu České televize. 

Petr Jelínek

Vytisknout