přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. června 2021, 16:56

Špičková atletika v Brně a Kladně

V nejbližších dnech nás čekají na českém území dva velmi kvalitně obsazené mezinárodní mítinky, kterými jsou Brno vzhůru – Memoriál Josefa Sečkáře a bronzový mítink WACT Kladno hází a Kladenské memoriály. Na jaké hvězdy domácí i světové atletiky se můžeme těšit?

Pocta legendárnímu trenérovi

Atletický mítink Brno vzhůru – Memoriál Josefa Sečkáře se uskuteční již v neděli 13. června na stadionu Pod Palackého vrchem. Do moravské metropole přicestuje hned několik medailistů ze světových šampionátů. Špičkovou podívanou slibuje soutěž výškařů, kde se představí hned trio vynikajících bahamských reprezentantů v čele s někdejším mistrem světa Donaldem Thomasem, kterého doplní tradiční účastník českých mítinku Jamal Wilson a Trevor Barry. Když přičteme Poláka Norberta Kobielského a reprezentanta Srí Lanky s osobním rekordem 230 centimetrů Ushana Pereru, můžeme se těšit na vskutku nabité klání.

Jedním z vrcholů mítinku bude jistě mužská koule. Mez favority jistě patří Portugalci, ať už se jedná o bronzového z ME 2016 Tsanka Arnaudova nebo čtvrtého z nedávného HME v Toruni Francisca Bela. Osobním rekordem přes 21 metrů se může pyšnit Jihoafričan Jason van Rooyen. Daleko přes dvacet metrů umí také Brit Lincoln Scott a Rumun Andrei Toader.

V oštěpařském sektoru se pokusí navázat na své úspěchy někdejší stříbrný medailista z MS Egypťan Ihab Abdelrahman. Jeho největším soupeřem může být Bělorus Alexej Katkavets, jenž se letos dostal už za 85 metrů.

Z domácích hvězd poměří čtvrtkařka Lada Vondrová své síly například se stříbrnou medailistkou z MEJ 2017 Agatou Župinovou. Stovku si zaběhnou Pavel Maslák či Klára Seidlová. Kvalitní konkurence se sejde také na stovce překážek, kde budou i nejlepší české závodnice.

Kladno opět bronzové

Atletický mítink Kladno hází a Kladenské memoriály je i letos součástí seriálu World Athletics Continental Tour s bronzovou známkou. Termín jeho konání je naplánován na úterý 15. června.

I zde se představí řada hvězd, které budou o dva dny dříve závodit v Brně. Přicestují tak například Jamal Wilson, Donald Thomas, Tsanko Arnaudov, Ihab Abdelrahman nebo Alexej Katkavets

Mezi klenoty kladenského mítinku budou jistě patřit oštěpařské soutěže. V té ženské by neměla chybět dvojnásobná olympijská vítězka a světová rekordmanka Barbora Špotáková, která se utká s tradiční rivalkou a mistryní Evropy z roku 2016 Běloruskou Taťánou Khaladovičovou nebo kvalitní Lotyškou Linou Muzeovou. Mezi muži se pokusí o další vylepšení svého sezónního maxima světový šampion z roku 2013 Vítězslav Veselý. V životní formě se nachází moldavský rekordman Adrian Mardare, který bude jistě patřit k největším favoritům.

Soupeře té největší kvality bude mít na patnáctistovce Jakub Holuša. Na startovní čáru se postaví dvojnásobný olympijský medailista Nick Willis z Nového Zélandu. V kladivu uvidíme olympijského šampiona z Londýna 2012 Krisztiana Parse z Maďarska. Koulař Tomáš Staněk bude mít proti sobě kromě většiny účastníků brněnského závodu ještě silného Rusa Alexandra Lesnoye nebo egyptského rekordmana Mostafu Hassana. Markéta Červenková bude mít největší soupeřku v držitelce švédského národního rekordu 19.30 Fanny Roosové. V disku by měla startovat vítězka evropského vrhačského poháru ve Splitu Liliana Cáová z Portugalska.

Bez zajímavosti nebudou ani sprinty. Hned dva starty na tratích 100 a 200 metrů plánuje bronzový medailista z olympijských her i mistrovství světa Francouz Christopher Lemaitre. Na čtvrtce zaklekne do bloků trojnásobný halový mistr světa i Evropy Pavel Maslák, kterého doplní domácí naděje Matěj Krsek a Daniel Lehar. Až z Jihoafrické republiky přicestuje Zakithi Nene, jenž si letos vylepšil osobní rekord již na 45.03. Na své vítězství v Superlize mistrovství Evropy družstev se pokusí navázat Francouz Thomas Jordier. Portugalskou čtvrtkařskou školu bude reprezentovat národní rekordman této země Richardo dos Santos.

Petr Jelínek

Vytisknout