přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. srpna 2014, 13:10

Sobota v Ostravě přinesla parádní výkony

Mistrovství republiky má za sebou první den a vítkovický stadion při něm viděl spoustu zajímavé akce. Mezi vrcholy patřila například Svobodova stodesítka, kladivářka Králová vylepšila rekord šampionátu, ale činili se i další reprezentanti. Přibyl i jeden limit, a tak se po výpadku Hejnové vrátila výprava pro Curych na počet 39.

Už v rozběhu stodesítky Petr Svoboda posunul svůj letošní čas, když v protivětru o síle 1.6 m/s a s vypuštěným závěrem zaběhl 13.64. Také ve finále válo překážkářům do tváře, přesto svěřenec svého jmenovce Ludvíka srazil další čtrnáct setin. "Měl jsem v plánu i pod 13.50, ale ve větru 1.2 se to asi moc nedalo. Jsem ale moc rád, že se povedly moje první dva závody v jeden den. A na Evropě to snad bude ještě lepší," nechal se slyšet Petr, který podobný čas zaběhl naposledy v září před čtyřmi lety. Stupně vítězů kompletně doobsadili borci pražského Olympu, jmenovitě pak Josef Polách (14.39) a Michal Říha (14.66).

Hned na úvod sobotního programu mistrovství předvedla v rozběhu svou letošní nejrychlejší stovku překážek Lucie Škrobáková - 13.06 (+0.2 m/s). Svěřenkyně Jakuba Uhra pak ve finále úspěšně zaútočila - o jednu setinu (+0.4 m/s) - na hranici 13 vteřin. "Mám vyhřezlou ploténku, což je nevratná záležitost, kterou jsem zjistila až po Evropě družstev,"  vysvětlila členka USK Praha jeden z důvodů, proč do dnešního dne bylo jejím sezónním maximem 13.26. "Museli jsme kompletně překopat trénink, méně trénuju, skoro neposiluju. Tohle už je ale čas, se kterým se můžu na Evropě měřit," těšilo Lucii. K parádnímu výkonu se za ní vytáhla jmenovkyně Koudelová (AK Olymp Brno), když svůj osobní rekord vylepšila na 13.15. S více než půlvteřinovou ztrátou brala bronz přerovská Helena Tomková.

Kladivářkám vládla stejně jako před rokem v Táboře Tereza Králová, navíc členka pražského USK svůj triumf ozdobila vylepšením vlastního rekordu mistrovství z Vyškova o 15 cm, v třetí sérii zapsala 68.34. "Chtěla jsem ten rekord hodit a aby to bylo s ohledem na "Evropu" v první třech pokusech, což se povedlo. Ale každý slyší na 70 a i já jsem je chtěla hodit. Tak snad v Curychu," uvedla svěřenkyně Lucie Plašilové. Vyrovnanost série kolínské Kateřiny Šafránkové a nejdelších 65.66 nestačilo na více než stříbro. Bronz si vysloužila bývalá česká rekordmanka Lenka Ledvinová (Škoda Plzeň, 62.75).

V tyčkařském sektoru se odehrál vcelku očekávaný scénář, překvapením byl snad jen výpadek juniorky Šilhanové už na 395, která se však teprve v úterý vrátila z MS v Eugene. Bronz tak připadl právě za tuto výšku Anetě Moryskové, stříbro si vysloužila Romana Maláčová za 430 a také zlato putuje do USK a skupiny Zdeňka Lubenského, když jej získala už za svou základní výšku 435 Jiřina Svobodová. Ta pak přidala ještě 15 cm, na výšce 462 už neuspěla.

Už několik let doma výškař Jaroslav Bába nemá konkurenty, dnes si svěřenec Jana Janků st. z pražské Dukly poradil i s hosty ze Slovenska (nejlepší z nich Bubeník 226) a po vylepšeném letošním maximu na 231 cm přidal do sbírky svůj osmý venkovní titul. Stříbro si vybojoval juniorský reprezentant Petr Pícha (Sokol Č. Budějovice) za 216, bronz Martin Heindl (JAC Brno, 212).

Bez šampionky Špotákové, která dala před MČR přednost přípravě na ME, se strhla v oštěpařském sektoru zajímavá bitva. Vyvrcholila v páté a šesté sérii: nejprve si řekla o titul Jarmila Jurkovičová (Olymp Praha) svým letošním maximem 56.94, v závěrečném pokusu však odpověděla Petra Andrejsková z Kolína a hod dlouhý 57.48 ji jako závodnici do 22 let dokonce posílá i do Curychu. "Jsem hrozně ráda, že jsem splnila i limit. Ani moc nevím, jak se to stalo. Asi jsem byla uvolněná a ono to uletělo," uvedla svěřenkyně Rudolfa Černého. Bronz patří Ireně Šedivé, rovněž za výkon z poslední série - 55.13.

Sprinterovi Janu Velebovi se dařilo už v prvním kole soutěže, stovku zvládl člen ARC Brno za 10.34 (+1.4), jen setinu od svého letošního nejlepšího času. I přesto že se na finále vítr zklidnil na nulu, dokázal se svěřenec Dalibora Kupky o dvě setiny zrychlit - na 10.32. Stříbro a bronz si rozdělil mladší závodníci, Zdeněk Stromšík z Uherského Hradiště za 10.56 a kladenský junior Marek Bakalár (10.61).

Pouhé tři setinky rozhodly o dělbě medailí v nejkratším sprintu žen. Nejlépe si s protivětrem (-2.0) poradila v čase 11.87 Martina Štychová ze Sokola Plzeň, za svěřenkyní Petra Konopa protla pomyslnou cílovou čáru o dvě setiny zpět domácí Petra Urbánková, o další setinku pak Iveta Mazáčová z USK.

I při absenci mistra světa Veselého (lehce zraněný stehenní sval) létaly oštěpy k 80metrové hranici. Ten z ruky Jakuba Vadlejcha doletěl 1.26 m za ni a vysloužil autorovi premiérové zlato na MČR dospělých, jeho parťákovi z pražské Dukly Petru Frydrychovi naopak chybělo ke zmíněné metě 43 cm. Na stupně je doprovodil s odstupem pardubický Jaroslav Jílek.

Trojskok byl jasnou záležitostí Lucie Májkové z brněnského Olympu, když své soupeřky předčila o více než metr; leč určitě pomýšlela na Curych, k němu však chyběly po 13.59 více než tři decimetry. Ve vyrovnané bitvě o zbylé kovy uspěla Dominika Horniaková ze Slavie (12.56) a vítkovická Emily Gerulová (12.46).

Jen v první třetině stačili soupeři tempu, které si naplánoval Jakub Holuša z Dukly Praha, v druhé polovině už běžel sám a dotáhl to k triumfu za 14:19.11. "Bylo to to správné povzbuzení před Curychem. S časem jsem spokojený, v tomhle šíleném vedru," říkal svěřenec Jiřího Sequenta. Díky výbornému závěru si o druhé místo řekl Vít Pavlišta z Liberce (14:33.42), s dalším podobným odstupem doběhl Lukáš Kourek (N. Město na Moravě).

Stylem start-cíl si se soupeřkami na pětce poradila lyžařka Eva Vrabcová, v cíli člence Olympu Brno  časomíra ukázala čas 16:28.78. O půlminutku za ní to dotáhla ke stříbru Monika Preibischová (Mar. Lázně), bronz si vysloužila Lada Nováková (H. Brod) už s více než minutovou ztrátou na vítězku.

Nejsmutnějším šampionem dne byl dálkař Radek Juška, svěřenec Josefa Karase hájící barvy Břeclavi podruhé v sezóně zůstal jediný centimetr od potřebných 795 cm k ME a v předposledním pokusu se navíc zranil, patrně v oblasti třísel. Svá letošní maxima si vylepšili oba zbylí medailisté reprezentující Kroměříž, Milan Pírek na 780, Roman Novotný na 776.

Mezi kladiváři získal podle očekávání svůj devátý titul Lukáš Melich, bronzový z mistrovství světa si ho vysloužil výkonem 72.57, když celkem třikrát přehodil 72 m. Zbylé medaile si rozdělili za výkony s šestkou na začátku vrhači z Kladna, Michal Fiala s 65.36 a Miroslav Pavlíček po 65.36.

Tečku za prvním dnem šampionátu tradičně činí krátké štafety. Jak dopadly? Mezi ženami finišoval za reprezentačním výběrem (44.72) pro titul kvartet USK Praha ve složení Domská, Humpolíková, Seidlová, Procházková v čase 45.03 před Olympem Brno (46.43) a Spartakem Praha 4. Mezi muži se radovala se Slavia Praha ve složení Gvušč, Dvořák, Grabmüller, Petr za 41.68, stříbro patří Kladnu (vráceno do pořadí po zpětvzetí diskvalifikace, 41.95), bronz putoval do Mostu.

Rozběh na 400 metrů překážek byl velmi pravděpodobně posledním letošním startem Zuzany Hejnové, ačkoli jej vyhrála za 56.30. "Pata bohužel bolí a spíš se to zhoršuje," přiznala svěřenkyně Dalibora Kupky. "Možná bych se zlepšila třeba i na 54.50, ale s rizikem, že se stane něco horšího," vysvětlila své rozhodnutí Zuzana, která se nyní hodlá plně věnovat léčení, aby mohla nastoupit do přípravy na sezóny s vrcholy doma v Praze a na MS v Pekingu (více v rozhovoru zde). Druhý z rozběhů vyhrála Denisa Rosolová za 56.42 a za ní se ke slovenskému rekordu 56.96 vytáhla její tréninková kolegyně Lucia Slaničková. Velmi dobře běžel na tuto fázi závodu Michal Brož - 50.92.

Výsledky

Fotogalerie (Jan Kucharčík)

Michal Procházka, foto: J. Kucharčík

Vytisknout