Šmahelův hattrick a Stýblové double na VK

pondělí 13. listopadu 2023
Jubilejní 90. ročník pražského krosu Velká Kunratická ovládli Michal Šmahel a Bára Stýblová. Šmahel v intervalovém závodě zvítězil potřetí v řadě, Stýblová si zopakovala triumf z roku 2020 a dominovala i na trase přes Hrádek. Kunratické se úhrnem zúčastnilo přes tři tisíce běžců.

Tři triumfy takřka v identických časech

Michal Šmahel z Inov-8 teamu naprosto dominoval 3,1 km dlouhé trati s náročnými stoupáními, seběhy a brody přes potok. Běžec se zkušenostmi z mezinárodních šampionátů v horských bězích zaběhl 11:42.9, tedy velice podobný čas jako v předešlých dvou letech – 2021 a 2022 dosáhl identického výkonu, letos byl o 0,4 vteřiny rychlejší. Také od traťového rekordu Vlastimila Zwiefelhofera z roku 1979 zůstal 44 vteřin.

Se soupeři si naopak Šmahel poradil s rozdílem tříd. I stříbrný Pavel Brlica z SK Čtyři Dvory České Budějovice zaostal o tři čtvrtě minuty (12:29.3), i tak se pro orientačního běžce a vrchaře jedná o posun o jednu příčku oproti loňsku. Třetí pozici obsadil nejlepší čtyřicátník, veslař z Dukly Praha Jiří Kopáč přesto ztratil více než minutu na vítěze (12:45.7). Pod 13 minut se dostali také nejlepší junior Daniel Bolehovský a ještě Jan Ferdinand Polášek.

Na hlavní trati i přes Hrádek

Ženy tradičně závodí na kratší a snazší trati o délce 1,9 km. Po třech letech zde znovu zvítězila Bára Stýblová z Loko Beroun v čase 7:24.7. Spolu se slávistkou Annou Šimkovou byly na mezičase na stejno (startuje se intervalově), ale v druhé části získala Stýblová náskok sedmi vteřin, výkon Šimkové byl 7:31.7. Třetí příčku obsadila už s výraznějším odstupem nejlepší veteránka Petra Kotlíková (7:49.9), méně než 8 minut se na trati zdržela ještě Jana Matějková.

Ženy mohou běhat i trasu tzv. přes Hrádek a běžně tu bodují i vítězky hlavního závodu. Bára Stýblová letos neměla sobě rovnou konkurentku a zvítězila o dvě a půl minuty v čase 13:34.0.

Velká Kunratická, to je však zejména společenská událost, základ dvou tisícovek běžících přes Hrádek tvoří „Veteráni VK“, což jsou účastníci s více než 20 starty. Letos se jich sešlo na tři sta, nechyběl ani rekordman v tomto směru Josef Vonášek, který dokončil již po 64. Nejrychlejší mezi těmito veterány byl Petr Pechek za 13:19.6.

Michal Procházka, foto: Ivana Roháčková