Skvělý Allen a další víkendové highlighty

pondělí 13. června 2022
Uplynulý víkend nabídl řadu skvělých atletických výkonů. Ve Spojených státech proběhl další zlatý mítink World Athletics Tour a šampionát NCAA. Někteří čeští reprezentanti se rozhodli testovat svou formu na zahraničních mítincích či ligových soutěžích.

České štafety v Ženevě

Naši sprinteři a sprinterky se vydali na mítink do švýcarské Ženevy. Lépe si vedla štafeta mužů na 4x100 metrů ve složení Stanislav Jíra, Jiří Polák, Jan Jirka a Zdeněk Stomšík, kteří zaznamenali čas 38.89 a nestačili pouze na vítězné Němce (38.66). Kvarteto Klára Seidlová, Marcela Pírková, Barbora Šplechtnová a Eva Kubíčková zaběhlo čas 45.20.

Všechny naše reprezentantky si zaběhly také individuální stovku. Nejrychlejší byla Pírková za 11.69 před Seidlovou (11.77), Kubíčkovou (11.89) a Šplechtnovou (11.92). Zdeněk Stromšík prolétl rovinku za 10.31, ale jeho výkon bude veden jako větrný. Stanislav Jíra musel kvůli svalovým potížím v polovině trati zvolnit a cílem pouze prošel.

Vítězná Švábíková ve Španělsku

Tyčkařka Amálie Švábíková v sobotu ovládla v La Nucii poblíž Alicante španělskou klubovou soutěž, když se jako jediná přenesla přes 445 centimetrů. Nejkvalitnější výkon celého klání předvedla trojskokanská světová rekordmanka Yulimar Rojasová, která při svém prvním letošním startu pod otevřeným nebem v této disciplíně výrazně vylepšila hodnotu letošního nejlepšího světového výkonu na 14.83. Ve stejné disciplíně mužů je na čele světových statistik Kubánec Jordan Diaz, jenž v La Nucii doskákal na 17.76.

Sasínek třetí v Sollentuně

Ve švédské Sollentuně se představili v závodech na 1500 metrů Filip Sasínek s Kristiinou Mäki. Sasínek svedl se svými soupeři napínavý souboj ve finiši a jeho úsilí stačilo na třetí místo v čase 3:38.04. Na vítězného Emila Danielssona ztratil pouhých 11 setin. Mäki si doběhla mezi ženami pro osmé místo za 4:14.37.

Allen třetím překážkářem historie

V New Yorku se odehrál další ze zlatých mítinků World Athletics Tour. Na domácí půdě zazářil překážkář Devon Allen, jenž prolétl stodesítku v čase 12.84, čímž se vyhoupl do čela letošních světových tabulek a také na třetí místo těch historických. V minulosti běželi rychleji pouze světový rekordman Aries Merritt (12.80) a Grant Holloway (12.81). Právě Hollowaye dokázal Allen v přímém souboji porazit. Obhájce světového titulu byl druhý ve svém sezónním výkonu 13.06. Velmi rychlý čas 12.40 zaběhla také vítězka ženské stovky překážek Alaysha Johnsonová.

Před obhajobou titulu světového šampiona se dostává do vynikající formy Noah Lyles. V New Yorku byl na dvoustovce jednoznačně nejrychlejší v čase 19.61. Na poloviční trati vyhrál další zlatý medailista z Dauhá Christian Coleman za 9.92 před Jamajčanem Ackeemem Blakem (9.95). Vítězkou stovky žen se stala Aleia Hobbsová v čase 10.83, která porazila Sha'Carri Richardsonovou (10.85).

Špičkové sprinty na NCAA

Eugene hostilo americký univerzitní šampionát a jeho ozdobou byly tradičně sprinty. Abby Steinerová zaběhla na dvoustovce letošní nejlepší světový výkon 21.80. Ceněný sprinterský double získal Liberijec Joseph Fahnbulleh, když nejprve vyhrál stovku v čase 10.00 a následně nenašel přemožitele ani na dvoustovce, kterou prolétl za 19.83. V obou případech se jedná o nový národní rekord jeho domoviny.

Trey Cunningham zvládl stodesítku překážek za rovných 13 vteřin. Talitha Diggsová stlačila na čtvrtce poprvé v kariéře čas pod 50 vteřin, když triumfovala v čase 49.99. Mezi muži byl nejrychlejší Randolph Ross za 44.13.

Jedinečný zápis Anny Hallové

Skutečně neobvyklou kombinaci zvolila pro svůj start na šampionátu NCAA v Eugene vícebojařka Anna Hallová, která startovala v sedmiboji a na čtvrtce překážek. Nabitý program zahájila čtvrtečním semifinále na trati 400 metrů překážek, kde si zaběhla nový osobní rekord 54.48. V pátek pak absolvovala první den sedmiboje.

Extrémně náročná byla pak sobota. Nejprve pokračovala dálkou a oštěpem v rámci sedmiboje, aby si následně odskočila na finále čtvrtky překážek, kde si doběhla pro stříbro v čase 54.72 a nestačila pouze na vítěznou Britton Wilsonovou (53.86). O pouhých 16 minut později pak nastoupila na závěrečnou osmistovku v sedmiboji, ve kterém nakonec triumfovala se součtem 6385 bodů.

V desetiboji mužů zvítězil Portoričan Ayden Owens, jenž se součtem 8457 bodů vyrovnal rekord šampionátu Ashtona Eatona.