přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. října 2013, 19:33

Skvělé! Hejnová nejlepší atletkou Evropy

Zuzana Hejnová se při slavnostním gala v estonském Tallinnu stala první českou atletkou, která získala prestižní ocenění vyhlašované každoročně od roku 1993. Mužským atletem Evropy pro letošní rok je Ukrajinec Bondarenko.

Až dosud z českých atletů figurovali na prvních místech ankety výhradně muži. V letech 1996 a 2000 to byl Jan Železný, v roce 1999 Tomáš Dvořák. Letos došlo také na vládu po přeslici, když na evropský trůn dosedla Zuzana Hejnová.

Hlasující, kteří se rekrutovali rovným dílem z fanoušků, médií, funkcionářů a expertů, tak ocenili fantastickou sezonu 26leté svěřenkyně Dalibora Kupky. Hejnová dokázala letos  vyhrát všech 13 závodů na 400 m př. , do kterých nastoupila, včetně toho nejdůležitějšího na mistrovství světa v Moskvě. Neméně drtivě porazila soupeřky i v hodnocení prestižní Diamantové ligy, kde získala maximální možný počet bodů. „Rok 2013 byl pro mě zcela fantastický. Byla jsem zdravá, závod od závodu se zlepšovala fyzicky i mentálně a vše šlo vytrvale nahoru,“ prohlásila Hejnová po převzetí ocenění na pódiu postaveném v působivém prostředí tallinnského námořního muzea. „Obhájit pozice je pro mě velká výzva. Chystám se ale ještě na tvrdší trénink, budu se snažit být minimálně stejně dobrá a těším se na to,“ dodala.

Jejím mužským protějškem byl zvolen Ukrajinec Bohdan Bondarenko, který letos uhranul nejen vysokými skoky, ale i způsobem svého závodění, když si v souboji o zlato na MS troufl vynechat 238 cm. „Bylo to částečně způsobeno zdravotními problémy, kvůli kterým jsem potřeboval absolvovat co nejméně skoků. Bylo to hop nebo trop, buď skočím 241 cm a budu zlatý, nebo ne a podejdu poražen. Naštěstí to vyšlo,“ prohlásil sympatický dlouhán, který v sezoně několikrát atakoval světové maximum Javiera Sotomayora. „Je nás víc, kteří ho můžeme skočit. Ale dokud se mi to nepovede, nebudu dobře spát,“ dodal sebevědomě Bondarenko, který podobně jako Hejnová vyhrál anketu poprvé v kariéře. Oba přitom dostali v očích hlasujících přednost před velkými hvězdami, které v minulosti anketu dvakrát vyhrály a spoludržely tak rekord v počtu prvenství: Jelenou Isinbajevovou, resp. Mo Farahem.  Vysoko v mužské anketě figuroval i český oštěpař Vítězslav Veselý, do nejužšího výběru tří nominovaných se však i přes velkou podporu fanoušků na Facebooku nakonec nedostal. 

Vycházející hvězdami Evropy byli zvoleni islandská půlkařka Anita Hinriksdóttirová a srbský čtvrtkař překážkář Emir Bekrič. Hinriksdóttirová dokázala letos srazit svůj osobní rekord těsně ke dvěma minutám a vyhrála krom jiného MS do 17 let i MEJ. Bekrič byl úspěšný na ME do 22 let a posléze i na seniorském mistrovství světa v Moskvě, kde dokázal získat fantastický bronz za skvělý čas 48.05. „Jsem mladý, určitě se ještě mohu zlepšovat, ale nyní jsou pro mě přednější medaile. Výkony s tím půjdou ruku v ruce,“ prohlásil statný Srb.

Součástí galavečera bylo i vyhlášení nejlepších evropských trenérů, speciální cena je věnována ženám, které přispívají k podpoře atletiky. Mezi čtyřiadvacítkou oceněných je i předsedkyně metodické komise ČAS a dlouholetá pedagožka atletiky na FTVS UK Jitka Vindušková.

Adam Pražák

Vytisknout