přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. února 2021, 20:39

Skřivanová se těší z premiérového titulu

V pražské Stromovce proběhl první soutěžní den halového mistrovství České republiky mužů a žen ve vícebojích. Pětiboj žen opanovala Dorota Skřivanová. Soutěži sedmibojařů zatím vládne Adam Sebastian Helcelet.

Ženský pětiboj byl napínavým soubojem mezi obhájkyní titulu Kateřinou Dvořákovou a vícebojařskou kometou loňské sezóny Dorotou Skřivanovou. Lépe do něj vstoupila Dvořáková, která na úvodní šedesátce překážek ukázala svou sílu, když předvedla suverénně nejrychlejší čas 8.32, čímž si vylepšila svůj osobní rekord na této distanci. Skřivanová byla pátá za 8.76. Ve výšce obě závodnice zdolaly shodně 171 centimetrů.

V koulařském kruhu se poprvé dostala do čela průběžného pořadí Skřivanová, když se jako jediná dokázala dostat přes 13 metrů, konkrétně o sedm centimetrů. Dvořáková zapsala 10.92. Svěřenkyně trenérky Martiny Blažkové si však vedoucí pozici příliš dlouho neužila. Po dálce se totiž vrátila na první místo opět Dvořáková, jelikož si dolétla pro halový osobní rekord 620 centimetrů. Navíc se tímto výkonem stala leaderem letošních průběžných národních tabulek. Spokojena však mohla být i Dorota, protože skokem na 598 centimetrů ztratila na svůj osobák jediný centimetr.

Bylo tak jasné, že se o mistryni republiky rozhodne v závěrečné osmistovce. Před tou měla Dvořáková na svou pronásledovatelku náskok 26 bodů. Čtyři okruhy všem zvládla rychleji Skřivanová, která proběhla cílem v čase 2:19.13, zatímco Dvořákové výsledková tabule ukázala 2:22.85. V ten moment bylo jasné, že ze své vůbec první medaile na mistrovství České republiky se bude radovat Dorota Skřivanová, která se tak stala halovou vícebojařskou šampionkou pro rok 2021. V celkovém součtu posbírala 4238 bodů, čímž si vylepšila své kariérní maximum z loňského roku o neskutečných 160 bodů. Osobák z loňského vítězného MČR si posunula také Kateřina Dvořáková, když v pěti disciplínách vybojovala 4211 bodů. Obě závodnice se svými výkony zařadily na osmé a deváté místo historických tabulek tohoto šampionátu. Pro bronz si celkem pohodlně dokráčela Anna Kerbachová. Ta si výkonem 3866 bodů vyrovnala osobák ze sezóny 2018. V jejím případě se jedná o první seniorskou medaili na HMČR ve vícebojích.  

Po prvním dni mistrovského závodu sedmiboje mužů je dle očekávání ve vedení hlavní favorit Adam Sebastian Helcelet. Svěřenec Josefa Karase si připsal dílčí prvenství ve třech úvodních disciplínách. Nejprve byl nejrychlejší z celého startovního pole na šedesátce, kterou zvládl za 7.10 následovaný Jiřím Sýkorou (7.16) a loňským mistrem Ondřejem Kopeckým. V dálkařském sektoru zapsal Helcelet nejlépe 730 centimetrů v druhé sérii. Ani zde nezaostal Kopecký s novým halovým osobákem 717 daleko.

Pro vývoj úvodního soutěžního dne byla zásadní koule. Helcelet předvedl už v první sérii suverénně nejdelší pokus 14.81 a v té druhé ještě výrazně přidal, když poslal své náčiní až do vzdálenosti 15.64, čímž o dvacet centimetrů překonal své halové kariérní maximum. Pro Adama se jedná dokonce o absolutní osobní rekord, jelikož pod otevřeným nebem zaznamenal nejlépe 15.55. Kopecký bral body za 13.10, což znamenalo výraznou ztrátu. Jiří Sýkora zapsal dokonce tři křížky a do výšky už nenastoupil.

Právě poslední disciplíně sobotního programu konečně Kopecký svého soka z Olympu Praha porazil, když se úspěšně přenesl přes 198 centimetrů, zatímco Helcelet zdolal 195 centimetrů, přičemž v této disciplíně jistě počítal s větším bodovým přísunem.

Po čtyřech disciplínách je Adam Sebastian Helcelet v jasném vedení s mezisoučtem 3320 bodu, a kromě zisku pátého titulu může stále ještě pomýšlet i na boj o HME v Toruni, kam by se rád kvalifikoval. Ondřej Kopecký prozatím posbíral 3131 bodů. Průběžnou bronzovou příčku drží jablonecký junior František Doubek (2999) před Vilémem Stráským (2908).

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Jan Kucharčík

Vytisknout