přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. června 2021, 20:50

Skřivanová a Kopecký vícebojařskými mistry

Druhým soutěžním dnem pokračovalo v Třebíči mistrovství České republiky ve vícebojích. V dospělých kategoriích potvrdili role favoritů Dorota Skřivanová a Ondřej Kopecký. Skvělým výkonem se blýskl také junior František Doubek.

Do druhého dne sedmiboje žen vstupovala z vedoucí pozice Dorota Skřivanová, když si v průběhu toho prvního vytvořila hned tři dílčí osobní rekordy. Svěřenkyně trenérky Martiny Blažkové neponechala nic náhodě a v dálkařském sektoru si první místo upevnila, když předvedla nejdelší pokus z celého startovního pole. Skokem na 602 centimetrů si vyrovnala osobák. Další pak přidala v závěrečné osmistovce, kterou zvládla za 2:17.30. V celkovém součtu tak získala 5773 bodů, čímž si posunula hodnotu kariérního maxima z loňského roku o 105 bodů a po halovém titulu se mohla radovat i z toho venkovního. Životní závod plný osobáků má za sebou také stříbrná Barbora Zatloukalová. Svůj sedmibojařský osobák z roku 2018 si vylepšila dokonce o 130 bodů na 5723. Navíc zkompletovala medailovou sbírku z venkovních sedmibojařských šampionátů v této kategorii. Bronz brala obhájkyně titulu z minulého roku Jana Novotná, která posbírala 5377 bodů.

Desetiboj mužů byl v jasné režii hlavního favorita Ondřeje Kopeckého. Ten ani v průběhu druhého soutěžního dne nepřipustil žádné vážnější zaváhání a nedal tak svým soupeřům ani nejmenší šanci toto klání zdramatizovat. Nejlepší byl hned v úvodních dvou disciplínách, když proběhl překážky za 14.63 a zaznamenal nejdelší pokus v disku 41.09. Jeho náskok se zvyšoval i ve zbytku soutěže a mohl se tak radovat ze svého premiérového desetibojařského titulu mezi dospělými se ziskem 7502 bodů. Na stupně vítězů ho doprovodili olomoucký Jonáš Pospíšil (6954 bodů) a Vilém Stráský z Univerzity Brno (6796 bodů).

Juniorskému desetiboji už od první disciplíny dominoval František Doubek. Svěřenec trenéra Ruckého vyhrál osm z deseti disciplín. K pěti dílčím primátům z prvního dne přidal další tři nad překážkami (14.62), v disku (OR 44.22) a v oštěpu (61.71). Mistrovský titul tak bral naprosto zaslouženě v novém osobním rekordu 7821 bodů, což je výkon, který by ho mohl pasovat do role jednoho z favoritů i pro letošní mistrovství Evropy juniorů v Tallinnu. Stříbro putuje do České Lípy zásluhou Petra Stránského (6544 bodů). Bronz si na krk pověsil plzeňský David Termer (6436 bodů).

Mezi juniorkami probíhal vyrovnaný souboj o titul mezi kolínskou Natálií Olivovou a chrudimskou Klárou Bažoutovou. Po prvním soutěžním dni je dělilo pouhých šest bodů. V dálkařském sektoru byla lepší Olivová, když skočila 553, zatímco Bažoutová zapsala 531. V oštěpu se karta obrátila. Tam předvedla delší hod 39.77 Bažoutová a její rivalka brala body za 38.87. Vše se tak mělo rozhodnout na závěrečné osmistovce, a tam byla jasně lepší Olivová, když doběhla první za 2:23.14 a zlato tak získala se součtem 5161 bodů ona. Bažoutová za ní na půlce zaostala časem 2:37.23 opravdu výrazně a brala tak stříbro za 4933 bodů. Z bronzu se mohla těšit slávistická Valerie Janků (4871 bodů).

Mezi dorostenci zajistil skvělý druhý den mistrovský titul třebíčskému Adamu Havlíčkovi. Domácí borec opanoval poslední tři disciplíny, když skočil v tyči 450 centimetrů, hodil oštěpem 55.60 a závěrečnou patnáctistovku proběhl nejrychleji z celého startovního pole za 4:35.07. Jeho vítězný bodový součet činil 7244. Spokojen jistě mohl být také stříbrný reprezentant Spartaku Praha 4 Michal Jára, jenž si výrazně posunul hodnotu desetibojařského osobního maxima na 7109 bodů. Absolutorium zaslouží táborský Petr Svoboda. Ten i přesto, že v sobotu zaznamenal tři křížky v dálce a nebral za tuto disciplínu žádné body, dokázal vybojovat bronzovou medaili, když ve zbylých devíti disciplínách posbíral 6163 bodů.

Sedmiboj dorostenek ovládla svitavská Eliška Červená. Ta s jistotou udržela vedoucí pozici z prvního dne a triumfovala výkonem 5194 bodů. O jednu příčku si oproti loňskému šampionátu polepšila stříbrná Jessica Nechanická z USK Praha, která však složila menší bodový zisk než před rokem. Na jejím kontě bylo 5041 bodů. Na bronzový stupínek vystoupala za součet 4957 bodů Adéla Tkáčová z Kopřivnice.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Tomáš Edlman

Vytisknout