přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. března 2023, 22:53

Sičaková stříbrná v Leirii

V průběhu prvního soutěžního dne Evropského poháru v hodech a vrzích v portugalské Leirii se představilo pět českých nadějí. Nejlépe si vedla oštěpařka Petra Sičaková, která si domů odveze stříbro ze závodu kategorie do 23 let.

Jediného medailového umístění pro českou výpravu v rámci sobotního programu dosáhla v závodě oštěpařek do 23 let Petra Sičaková. Svěřenkyně trenéra Davida Sekeráka předvedla vyrovnanou sérii, když se všechny její měřené pokusy vešly do rozmezí 1.27 metru. Nejdále hodila v úvodní sérii, a právě výkon 55.23 jí zajistil stříbrnou medaili. Lepší byla pouze vítězná Chorvatka Veronika Šokota za 56.82. Sičaková navíc splnila výkonnostní požadavek pro start na mistrovství Evropy do 23 let, které letos hostí finské Espoo. Bronz putuje do Turecka zásluhou Esry Türkmen (54.69).

Kladiváře Jana Doležálka čekal skutečně dlouhý závod kladivářů kategorie do 23 let. V sektoru bylo totiž celkem osmnáct borců, přičemž všichni měli k dispozici šest pokusů. Honza hodil nejdále ve čtvrté sérii, kdy mu rozhodčí naměřili 69.84, s čímž v celkovém zúčtování obsadil velmi solidní pátou příčku, což bylo druhé nejlepší umístění našeho týmu. Vyhrál dle očekávání Ukrajinec Mykhaylo Kokhan za 75.80. Na stříbrný stupínek vystoupal Polák Dawid Pilat (72.42). Z bronzového úspěchu se mohl těšit Turek Halil Yilmazer (70.45).

V oštěpu žen potvrdila roli favoritky úřadující evropská šampionka Elina Tzengko z Řecka. Ta loni skončila na Evropském poháru těsně pod stupni vítězů, ale letos nenašla ani jednu přemožitelku, když zvítězila výkonem 63.65. Další obsazení stupňů vítězů obstaraly reprezentantky Srbska. Stříbrná Marija Vučenovič si oproti loňsku o jednu příčku polepšila a pověsila si na krk stříbro za 60.56. Její reprezentační kolegyně a vicemistryně Evropy z Mnichova Adriana Vilagoš se musela spokojit s bronzem (59.83). Ivana Koktavá si vyházela ve finále B osmé místo za 51.19 a celkově skončila patnáctá.

Ve finále B kladivářů startoval v mužské kategorii Martin Buryan. Loňský vicemistr republiky v něm obsadil při své premiéře na mezinárodní akci šestnácté místo, když zaznamenal nejdelší pokus hned v první sérii, kdy jeho náčiní dopadlo na 59.96. V áčkovém finále obhájil primát z loňského roku favorizovaný Maďar Bencé Halász. Letos mu stačilo k triumfu hodit 74.65. Na stupně vítězů ho doprovodili Nor Thomas Mardal (73.94) a Francouz Yann Chaussinand (73.25).

Dalším českým reprezentantem, jenž si zazávodil poprvé na reprezentační akci takové úrovně, byl diskař Vít Kotrba. Pro něj byl tento křest ohněm o to složitější, že se v kategorii do 23 let nachází teprve prvním rokem. Loni závodil ještě jako junior. V Leirii se mu bohužel nezadařilo podle představ. Jeho nejdelší pokus měřil 47.32, a to stačilo na poslední dvanácté místo. Suverénním vládcem soutěže byl v novém osobním rekordu 64.23 Němec Steven Richter, jenž zvítězil s obrovským náskokem před Ukrajincem Mykhailem Brudinem (58.60) a Italem Enricem Saccomanem (56.27).

Ve stejné disciplíně mužů kraloval v letošním nejlepším světovém výkonu 68.30 Slovinec Kristjan Čeh, jemuž se tak podařilo s přehledem obhájit prvenství z minulého roku. Další cenné kovy brali Rumun Alexandru Firfirica za 63.78 a Chorvat Martin Markovic (62.20).

V soutěži koulařek se podařilo dvěma závodnicím dostat přes osmnáct metrů. Těsný duel o vítězství vyzněl lépe pro Portugalku Jessicu Inchude, která zapsala 18.14. Němka Yemisi Ogunleye brala stříbro za 18.09. Třetí byla Švédka Sara Lennman (17.95).

Výsledky

Petr Jelínek

Vytisknout