přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. března 2019, 11:44

Šestero českých vrhačů pro Šamorín

O nadcházejícím víkendu proběhne ve slovenském Šamoríně Evropský pohár ve vrzích. Českou republiku bude reprezentovat šest atletů.

Celkem šest nadějí bude mít česká atletika v soutěžích 19. Evropského poháru ve vrzích, který v letošním roce hostí Šamorín. Jedná se o stejný počet, který naše barvy hájil na loňském EP v portugalské Leirii.

V kladivářském sektoru by měla být v soutěži žen oporou osmá žena z mistrovství světa v Londýně 2017 a česká rekordmanka Kateřina Šafránková, která je také jednoznačně nejzkušenější členkou české výpravy. „Příprava jde zatím dobře a bez komplikací. Po operaci slepého střeva jde zase vše o něco snáze a mám opět chuť do tréninku. Momentálně se ještě nacházíme ve fázi zimní přípravy, takže házíme dost těžkými kladivy, takže závod v Šamoríně bude takovým testem, jak na tom zhruba jsem. Přípravu k tomu nějak zásadně nesměřujeme,“ uvádí svěřenkyně Dušana Krále. V ženském kladivářském klání ji ještě doplní Adéla Kořečková. V kategorii do 22 let bude usilovat o co nejlepší výsledek juniorská mistryně Evropy z roku 2017 a sedmá z loňského MSJ v Tampere Kateřina Skypalová.

Na Slovensku nebude chybět ani autor nejlepšího českého umístění z loňského EP diskař Michal Forejt, který před rokem obsadil v kategorii do 22 let sedmé místo. Přitom i letos je ještě věkem junior. V soutěži však nebude sám. Svou premiéru na evropském vrhačském poháru si odbyde i jeho bratr Jakub, který se v minulé sezóně blýskl devátým místem na mistrovství světa juniorů v Tampere. Českou sestavu pak doplňuje ještě koulař Martin Novák, který by jistě rád vylepšil své loňské jedenácté místo.

Rekordní účast

Evropský pohár v Šamoríně bude početně tím nejobsazenějším v jeho devatenáctileté historii. Ve finálních přihláškách je celkem 330 atletů, z toho 167 mužů a 163 žen. Své reprezentanty vyslalo 38 federací. Nejpočetnější výpravu má Německo (33), následuje Polsko (19), Bělorusko (18) a Ukrajina (18).

Němci budou také výpravou s nejvyššími ambicemi. V jejich nominaci figuruje například diskařský olympijský šampion Christoph Harting, kterého doplňují Nadine Müllerová, Shanice Craftová nebo Alina Ruhová. V oštěpu bude hlavní favoritkou mistryně Evropy z Berlína Christin Hussongová. Ta bude mít největší soupeřku v Bělorusce Taťáně Khaladovičové, které má evropský titul z Amsterdamu 2016.

Nabité budou také kladivářské soutěže. V té mužské uvidíme mistra Evropy Wojciecha Nowického z Polska nebo bronzového z téhož závodu Maďara Bénce Halásze. I v ženském klání budou startovat medailistky z Berlína Joanna Fiodorowová z Polska a Francouzka Alexandra Tavernierová.

Petr Jelínek

Vytisknout